Щеплення проти невдач: як навчити дитину вірити в себе

3,0 т.
Щеплення проти невдач: як навчити дитину вірити в себе

Діти, яких хвалять і підтримують батьки, виростають доброзичливими, успішними, впевненими в собі. До того ж вони рідко мають серйозні проблеми зі здоров'ям. Похвала є істинною і її важливо використовувати у вихованні дитини. Однак у психологічній підтримці матері та батька діти потребують навіть більше, ніж в похвалі.

Підтримка важливіше похвали

Знайти привід похвалити дитину нескладно: «Мені дуже приємно, що ти чудово поводився в кіно», «Як здорово, що ти погодував рибок», «Спасибі за те, що посидів з малюком, поки я ходила в магазин» і т.п. Інша справа, що дорослі зазвичай набагато багатослівніші і емоційніші при негативній поведінці дітей. А от успіхи і досягнення своїх чад багато батьків помилково сприймають як само собою зрозуміле.

Видео дня

Але успіх і благополуччя дитини, в тому числі в дорослому житті, більшою мірою залежать від того, чи підтримують її батьки - найважливіші люди на землі. Підтримка матері і батька необхідна для того, щоб маленька людина в будь-яких ситуаціях не втрачала віри в себе і свої сили, могла відновити втрачену емоційну рівновагу, компенсувати завданий кимось психологічний збиток.

4 правила підтримки

Для того щоб дитину не терзали болісні сумніви, чи люблять її батьки, чи сприймають її серйозно (а такі думки відвідують дітей набагато частіше, ніж можуть подумати дорослі), психологи рекомендують виконувати наступні правила.

Бути доброзичливим, щирим і чесним. Наприклад, якщо дитина невдало прочитала вірш на ранку в дитячому саду, не варто піддаватися спокусі втішити засмученого малюка, відповівши на його питання «Мама, я погано виступив?» Нарочито бадьорим запереченням: «Ну що ти! Ти виступив чудово». Бажання матері підсолодити гірку пігулку не дозволить маленькій людині задуматися над тим, що вона зробила не так, а також буде сприяти виникненню у неї залежність від думки інших людей.

В описаній ситуації краще відповісти дитині: «Я б не сказала, що ти виступив погано. Мені сподобалося, як ти прочитав передостанній чотиривірш - голосно і виразно». Завдяки чесній відповіді матері малюк буде знати, що у нього дійсно вийшло добре і за що він може себе похвалити.

Важливо говорити про свої почуття, використовуючи «Я-висловлювання». Коли батьки у своїх фразах вживають особисті займенники (наприклад, «Я радий, що ти так блискуче впорався зі складним завданням», «Мені приємно, що ти знайшов час допомогти батькові в саду»), дитина відчуває непідробний інтерес до себе і свого внутрішнього життя. Маленька людина перебуває у впевненості, що її успіхи так само важливі для батьків, як для неї самої, а невдачі сприймає як події випадкові і минущі.

Крім того, до певного віку діти навіть не здогадуються про те, що у дорослих є свої почуття, потреби, бажання. А коли нащадки здійснюють це відкриття, то далеко не відразу починають враховувати інтереси батьків. Тому багато психологів настійно радять матерям і батькам з раннього дитинства вчити дитину рахуватися з інтересами дорослих членів сім'ї, в тому числі за допомогою «Я-висловлювань».

Зачіпати вчинок, але не особистість дитини. Гідний похвали вчинок досить описати, а винесення судження надати самій дитині. Наприклад: «Я бачу, що ти помив посуд (зібрав іграшки, сам одягнувся). Навіть не думала, що ти можеш зробити це так швидко! Мені так приємно, що ти такий помічник!». Дитина, грунтуючись на даному батьками описі, подумки хвалить сама себе. Так вона тренує здатність самостійно оцінювати себе і свою поведінку, а також вчиться довіряти собі при прийнятті рішень, а не шукати схвалення у оточуючих.

Виявляти щиру цікавість. Невдаваний інтерес до життя сина чи дочки дієвіше, ніж будь-яка похвала: завдяки йому дитина відчуває себе важливою і потрібною. «Не хвалити» не означає «не помічати». Для психологічної підтримки досить відгукуватися на вчинки дитини і події в її житті - радістю, сумом, співчуттям, роздратуванням, вислуховувати і намагатися зрозуміти маленьку людину, вірити в неї і любити такою, яка вона є...

disclaimer_icon

Материалы на этом сайте предназначены для общего информационного использования и не предназначены для установления диагноза или самостоятельного лечения. Медицинские эксперты "MedOboz", гарантируют, что весь контент который мы размещаем, публикуется и соответствует самым высоким медицинским стандартам. Наша цель в максимально качественном информировании пациентов о симптомах, причинах и методах диагностики заболеваний для их своевременного обращения на очную консультацию к врачу.

Популярные врачи

Лекарства