Рясне і сильне потовиділення - причини підвищеної пітливості
Потовиділення є природною рефлекторною реакцією організму людини на підвищену температуру повітря. Це відбувається через подразнення шкірних рецепторів, які сприймають тепло. Потовиділення дозволяє регулювати температуру тіла, охолоджуючи організм і рятуючи його від перегріву.
Найбільш інтенсивне потовиділення спостерігається в літній період. При низькій температурі воно помітно знижується. Потовиділення необхідно людині для нормального функціонування всіх життєвих систем. Через шкіру виділяються непотрібні організму речовини.
Підвищена пітливість спостерігається під час фізичної активності. А от якщо вона виникає в звичайному стані, то це може вже свідчити про неполадки в роботі внутрішніх залоз. Найбільше поту зазвичай випаровується з поверхні шкіри обличчя, долонь, підошовних, пахових і пахвових поверхонь.
Причини підвищеної пітливості
Психогенна
Якщо при хвилюванні, переляку або пригніченому стані сильно потіють локальні ділянки тіла (долоні, пахви, ступні, спина), то причина в легкозбудливій нервовій системі. Бувають випадки, коли долоні починають пітніти тільки від думки про майбутнє рукостискання.
Що робити?
Допоможе психотерапевт і невролог. Спочатку фахівці з'ясують провокуючі чинники, потім призначать заспокійливі препарати і трави, проведуть сеанси психотерапії. Як допоміжний засіб можна використовувати спеціальні підсушуючі лосьйони і рідкий тальк.
Підвищена маса тіла
Відомо, що повні люди пітніють частіше і сильніше. Це логічно, адже велике тіло виробляє багато тепла, а товстий шар жиру перешкоджає теплообміну. Але організму необхідно якось охолоджуватися, а значить, залишається єдиний шлях - потовиділення.
Що робити?
Схуднути. А поки цього не сталося, приймати душ мінімум 2 рази на день і користуватися антиперспирантами (хлоргідрат алюмінію) і народними засобами (квасцями і відваром дубової кори).
Клімакс або підлітковий вік
У жінок до 45-50 рокам знижується рівень статевих гормонів (естрогенів і прогестерону), а у дівчаток-підлітків, навпаки, підвищується. Для цих періодів характерні зміни гормонального фону, і, як наслідок, порушується терморегуляція. Підвищується пітливість і часто без видимих причин кидає в жар.
Що робити?
Жінці в клімактеричний період - приймати спеціальні препарати. Підліткову пітливість потрібно просто «перечекати», попутно пояснюючи дитині правила особистої гігієни.
Підвищена функція щитовидної залози
Тиреотоксикоз - так називається захворювання, при якому підвищується рівень гормонів щитовидної залози (тироксину і трійод-гіроніну). При цьому прискорюється обмін речовин, як результат - сильна пітливість і відчуття жару навіть в холодну погоду. Пізніше до симптомів приєднується безсоння, сильна дратівливість, загальна слабкість.
Що робити?
Звернутися до ендокринолога і пройти курс лікування.
Вегето-судинна дистонія
Це захворювання вегетативної нервової системи, при якому в тому числі порушується і теплообмін. Справа в тому, що при дистонії судини несвоєчасно розширюються і звужуються, і через це порушується сприйняття навколишньої температури.
Що робити?
Звернутися до невролога зайнятися фітнесом, виключити з раціону продукти, що провокують підвищене потовиділення, гострі страви, кава, прянощі, мед, алкоголь.
Генетична
В цьому випадку з пітливістю боротися найскладніше. Проблема передається у спадок і характеризується ще й дуже сильним запахом поту. Ні харчування, ні загальний стан здоров'я на неї не впливають.
Що робити?
Кожен день мінімум 2 рази приймати душ і повністю міняти весь одяг. До речі, про одяг: краще, щоб він був з натурального волокна. Користуйтеся спеціальною пудрою для тіла, яка вбирає запахи.
Тривалий прийом антибіотиків
Розвивається на цьому тлі різка зміна мікрофлори кишечника викликає порушення перистальтики. Подразнюється периферична нервова система, і це призводить до сильного потовиділення.
Що робити?
Відновлювати мікрофлору кишечника. Допоможе натуральний кефір або препарати, що містять живу культуру бактерій, а також полівітаміни.
Вагітність
Пітливість при цьому більш характерна для першого триместру, коли організм тільки «пристосовується» до змін гормонального фону (рівень одних гормонів падає, інших, навпаки, різко підвищується). Стрімке збільшення маси тіла також призводить до порушення терморегуляції. Якщо набір ваги значний в другому і третьому триместрах, пітливість може збільшитися.
Що робити?
Досить звичайних гігієнічних процедур. Лікування не потрібно
Звідки береться неприємний запах поту
Піт виділяється еккріновими залозами, які розташовані по всьому тілу людини. Сам по собі він на 90% складається з води і не має запаху. Випаровується з поверхні шкіри він досить повільно. В поті містяться мікроелементи і солі, що забезпечує зручні умови для розвитку різних мікроорганізмів (у тому числі і грибків). Саме вони і виділяють неприємний різкий запах, знайомий кожному.
В процесі потовиділення беруть участь і апокрінові залози. Велика їх частина знаходиться в волосистій частини - на лобку і під пахвами. Вони починають активно функціонувати з настанням статевої зрілості. Ці залози реагують в основному на стрес. Якщо людина нервує, то вони виділяють піт, який має різкий запах.
Запах поту залежить і від того, що ми їмо. Так, зловживання спеціями теж посилює запах поту.
Як боротися з підвищеною та зайвою пітливістю
Перш за все, користуйтеся дезодорантами і антиперспірантами. Однак наносити їх на вже спітніле тіло сенсу просто не має. У спекотну погоду не варто носити облягаючий синтетичний одяг. Найкраще підійдуть вільні речі з бавовни, льону або шовку. Взуття не повинне бути тісним, найкраще, якщо воно буде вентилюєме. Шкарпетки краще всього купувати гігроскопічні, тобто які добре вбирають вологу. Не слід пити багато солодких газованих напоїв, замініть їх на звичайну мінералку. З інших продуктів харчування,які підвищують потовиділення також кава, гостра або гаряча їжа.
Трохи зменшити неприємний запах поту допоможуть вітаміни-антиоксиданти, наприклад, вітамін Е.
Дуже важлива якісна гігієна. У спеку потрібно якомога частіше приймати душ. Волосся під пахвами найкраще регулярно збривати, так як там активно розмножуються бактерії. Рекомендується робити це на ніч. За цей час подразнена голінням шкіра заживе, і можна буде наносити засоби від поту.
Сьогодні існують не тільки дезодоранти, а й спеціальні комплексні серії косметики, які забезпечують максимальний догляд за тілом. Це можуть бути гелі для душу, присипки, креми і т.п. Продаються антиперспіранти у вигляді крему. Їх потрібно наносити тільки раз в тиждень на ніч. Але застосовувати такі засоби потрібно обережноно. Адже регулярне придушення природної мікрофлори може нашкодити організму.
Дуже просто позбутися запаху поту можна за допомогою розчину звичайної питної соди. Потрібно змочити в ньому серветку і промокнути нею шкіру. Не слід змивати розчин.
Добре від підвищеної пітливості можуть допомогти контрастні душі. Корисно також іноді походити босоніж. Можна також на 30 - 60 секунд поперемінно опускати ноги і руки в холодну і гарячу воду. На ніч рекомендується робити і ванночки з міцним розчином чаю.
Можна також регулярно приймати теплі ванни з хвоєю, шавлією, дубовою корою, підійдуть і обтирання. Після миття рекомендується протирати туалетним оцтом пахвові западини, шию і складки під молочними залозами. Але не можна використовувати одеколон або Формідрон.
Якщо сильно пітніють ноги, то після миття стопи рекомендується 10 - 15 хвилин потримати в теплій воді з марганцівкою, настоєм ромашки або дубової кори. Підійде також слабкий розчин формаліну (1 чайна ложка на 1-2 літри води). Після цього сухі ноги слід припудрити присипкою, Гальманіном або пастою Теймурова. Можна їх протерти лосьйоном "Гігієна" або рідиною "Формідрон". Щоб уникнути пересушування шкіри, корисно іноді змащувати стопи кремом.
При пітливості долонь допоможуть ванночки і протирання шкіри саліциловим або камфорним спиртом. Для обличчя можна купити лосьйон Фініш або туалетний оцет.