Как колядовали наши предки на Сочельник

1,8 т.
Как колядовали наши предки на Сочельник

Колядовать – любимое занятие детей. Это весело, да к тому же можно еще и насобирать немного денег и вкусностей. Но для того, чтобы колядовать, нужно знать правила - когда колядовать и как это делать.

Колядуют 6 января вечером. Для того, чтобы Коляда получилась доброй и хазяева, к которым вы пришли, щедрыми, нужно знать правила, ведь Коляда это старовинный обряд. Ранее считалось, что от того, как дети поколядуют, зависит, как пройдет следующий год у хозяев дома. Так что, для наших предов это было не просто развлечение.

Коляда при входе в дом

Пустіть до хати колядувати, На дворі мороз, стояти не мож (двічі) Пустіть до хати погріти пяти, Пустіть до груби погріти зуби (двічі), Казала мама, що грошей яма, А грошей нема, дівчина сама (двічі) Ой давай, давай, що маєш дати, Не маєш що дати, вигонь із хати (двічі), Хоч коцюбою, хоч лопатою, Хоч дівчиною пелехатою! (двічі).

Колядка хозяину и всей семье

Добрий вечір тобі, пане господарю! Радуйся! Ой, радуйся земле, Син Божий народився! (приспів повторюй після кожного рядка) Застеляйте столи та все килимами Та кладіть калачі з ярої пшениці Бо прийдуть до тебе три празники в гості, А що перший празник - то Різдво Христове А другий же празник - Святого Василя А третій же празник - Свята Водохреща.

Дальше, согласно правил, нужно колядовать каждому члену семьи. Начинают с хозяина:

Ой, добрий вечір, пан господарю, ми в тебе, Прислав нас Господь на колядочку до тебе. Дай тобі Боже, в щасті, здоровї прожити, Дай тобі Боже, сто кіп жита вродити, Ой добрий вечір, пан господарю. ми в тебе, Прислав нас Господь на колядочку до тебе, Дай тобі Боже, в щасті, здоровї прожити, Дай тобі Боже, сто кіп пшениці вродити, Ой добрий вечір, пан господарю. ми в тебе, Прислав нас Господь на колядочку до тебе, Дай тобі Боже, в щасті, здоровї прожити, Дай тобі Боже, сто кіп проса вродити, Ой добрий вечір, пан господарю. ми в тебе, Прислав нас Господь на колядочку до тебе, Дай тобі Боже, в щасті, здоровї прожити, Дай тобі Боже, сто кіп гречки вродити, Ой добрий вечір, пан господарю. ми в тебе, Прислав нас Господь на колядочку до тебе, Дай тобі Боже, в щасті, здоровї прожити, Дай тобі Боже, сто кіп вівса вродити, Стто кіп вівса, вже й колядочка вся.

После хазяина колядуют для хозяйки

Ой ясна-красна на небі зоря, А ще красніша в (імя господаря) жона, По двору ходить, як місяць сходить, В правій рученці ключики носить, Ой ви, ключики, не брязкотіть, Мого милого не розбудіть, Бо мій миленький стурбованенький - Вчора звечору з торгу приїхав, Привіз гостинці всі три в хустинці, Перший гостинець - лисяча шубка, Другий госинець - шовкова хустка, Третій гостинець - золота обручка. Лисячу шубку матінці дає, Шовкову хустку сестрі подарує, Золоту обручку - милій на ручку.

А потом уже колядуют для деток - отдельно для мальчика, отдельно для девочки. Для мальчика:

Попід гороньку коником грать, Дай Боже! (після кожного рядка) Коником грать, мечиком звивать, Кажуть ми люде, що король іде, А то ж не король, то синочок мой. Його спознаю по сорочечці, В нього сорочка, як біль, біленька, Як біль біленька, як лист, тоненька, Де вона прана - по край Дунаю, Де вона качана - в коня в копиті, Де вона сушена - в тура на розі, А чим качана - срібним праничком, А де вбирана - в Бога за дверми, Хто її вбирав - Божая Мати, Коли вбирала - як виряджала, Як виряджала та й віншувала, Носи, синочку, цю сорочку, Богу на радість, людям на вагу!

Для девочки:

Ой, вийду, вийду на круту гору, Святий вечір, добрий вечір! (приспів після кожного рядку) Ой бачу, бачу в морі корабля, В тому корабелі - троє оконців, Перше оконце - яснеє сонце, Друге оконце - ясен місячник, Третє оконце - дрібна зіронька, Дрібна зіронька - (імя) дівонька.

Веселых праздников!

Читайте также: Кутья. Лучшие рецепты из разных уголков Украины