Стоматит у дітей

9,1 т.
Стоматит у дітей

Дитячий стоматит – це гостре запалення тканин слизової оболонки порожнини рота. Дане захворювання може виникнути в будь-якому віці. Слизова оболонка ротової порожнини у дитини є дуже тонкою і ніжною, а імунна система – вразливою до впливу хвороботворних мікроорганізмів. Саме тому стоматит у дітей зустрічається досить часто, і не завжди його легко лікувати. Захворювання може викликати дискомфорт під час їжі і пиття, а також позначається на загальному самопочутті малюка.

Причини і симптоми різних форм афтозного стоматиту

Вірусний (герпесний). За статистикою, у 80% дітей, що страждають афтозним стоматитом, збудником захворювання є вірус герпесу. Він передається повітряно-крапельним шляхом, при контакті з хворим або через його особисті речі (наприклад, білизну, іграшки, посуд). Симптоми стоматиту у дітей проявляються на 4-8 добу після зараження. Дитина поводиться неспокійно, вередує, часто дратується або, навпаки, стає млявою. Крім цього може з'явитися кашель і нежить, в деяких випадках піднімається температура. При герпесному стоматиті у дитини через кілька днів стають болючими і збільшуються в розмірі підщелепні лімфатичні вузли, з'являється висип в ротовій порожнині і навколо губ, червоніють ясна. Найчастіше страждають герпесним стоматитом діти віком 3-7 років.

Бактеріальний. Збудниками цієї форми афтозного стоматиту є стафілококи і стрептококи. Захворювання може розвиватися на тлі отиту, пневмонії, ангіни та інших інфекцій. Через 3-5 днів після зараження у дитини з'являються такі симптоми: губи злипаються й покриваються жовтою кіркою, піднімається температура тіла. Найвищий ризик зараження цією формою афтозного стоматиту – у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

Грибковий. Причиною стоматиту в даному випадку є дріжджоподібні грибки роду Candida, тому його ще називають кандидозним. Дитина може підхопити вірус під час пологів, проходячи через статеві шляхи породіллі, при використанні іграшок, сосок та інших предметів хворого, при попаданні в ротову порожнину чужої слини. Першими ознаками стоматиту у дітей є почервоніння на губах, яснах, слизовій оболонці порожнини рота. Через кілька днів на місці запалення з'являється пухка дрібна висипка, що має білий колір. Незабаром невеликі точки збільшуються в розмірах до 5-7 мм, покриваються нальотом, починають кровоточити і покриватися язвами. На відміну від бактеріальної та герпесної форми захворювання, дитячий стоматит такого типу найчастіше зустрічається у новонароджених до 1 року.

Травматичний. Травматичний стоматит розвивається в результаті опіку або травмування слизової оболонки порожнини рота. Діти можуть обпектися гарячим чаєм, молоком або супом, прикусити язик, губу, внутрішню сторону щоки при жуванні, подряпати ротову порожнину олівцем, іграшкою або іншим предметом. Ознакою захворювання є набряк і запалення на місці пошкодження. Через деякий час там утворюються невеликі болючі виразки, з'являється неприємний запах з рота.

Травматичний стоматит поширений серед дошкільнят до 3-5 років.

Алергічний. У цьому випадку афтозний дитячий стоматит є проявом алергії на пилок рослин, побутовий пил, шерсть тварин, певні продукти і т. д. У роті з'являються висипання, слизова оболонка набрякає. У деяких випадках з'являються й інші симптоми: підвищується температура тіла, погіршується загальне самопочуття. Лікувати таку форму захворювання можна тільки шляхом усунення причини стоматиту, тобто алергену. Захворювання може спостерігатися у дитини будь-якого віку.