МоваЯзык

/ Алергологія

Чи може бути алергія на IQOS? Відповідає лікар-алерголог

137.6т
Читати матеріал російською

Сьогодні разом з лікаркою-алергологинею, кандидаткою медичних наук, розбираємо важливу тему: чи буває алергія на куріння і на нові технологічні альтернативи сигаретам (наприклад, на вейпи, IQOS, е-сигарети), що саме може викликати алергічні реакції і як цьому запобігти.

За статистикою, майже 40% населення Землі страждають від алергії. Хтось точно знає, на що в нього алергія. Хтось щонайменше прослідковує взаємозв’язок між споживанням певних продуктів/медикаментів та алергічними симптомами. Хтось ніяк не може зрозуміти, в якому саме алергені проблема, чи то взагалі не здогадується, що за постійним нежитем насправді ховається алергія.

Буває й таке, що люди роками намагаються з'ясувати, на що ж у них алергія, і гадки не мають, що справа в курінні. Проте сигарети досить часто викликають алергію. Проявляється вона, передусім, у вигляді алергічного риніту (що може сприйматися курцями як звичайний нежить) або інколи – алергічного дерматиту. За даними західноєвропейських досліджень куріння підвищує ризик появи алергічного риніту на 21%.

Медична довідка:

  • Алергічний риніт – це запалення слизової оболонки носа, спровоковане взаємодією з конкретним алергеном.

  • Алергічний дерматит – це захворювання (часто запалення) шкіри, що виникає внаслідок контакту з алергенами.

Крім того, сигаретний дим здатен викликати алергію як у самих курців, так і в тих, хто дихає ним мимоволі, тобто пасивних курців. Водночас алергію на сигарети, особливо зі слабко вираженими симптомами, буває непросто виявити. У середньому курцю потрібна майже пачка сигарет на день, тобто 20 перекурів на добу. Через це проявлення алергічних симптомів може бути розмитим і розтягнутим у часі.

Ми запросили фахівця – лікарку-алергологиню, щоб обговорити, що саме в сигаретах викликає алергію, та заразом зрозуміти, чи можуть викликати алергію сучасні альтернативи курінню – IQOS, електронні сигарети і вейпи.

Зі складною темою нам допоможе розібратися Тетяна Миколаївна Бондаренко, кандидатка медичних наук, доцентка кафедри дерматовенерології, алергології, клінічної та лабораторної імунології НУОЗ України імені П. Л. Шупика.

Чому куріння сигарет викликає алергію?

Самі курці часто вважають, що в них алергія на нікотин. Такої не буває. Точніше, це велика рідкість, яка може проявитися у вигляді шкірної реакції під час контакту з нікотиновим пластиром або чистим тютюном. Вдихання сигаретного диму алергічну реакцію на нікотин не провокує.

Насправді, головні алергени в сигаретному димі – це продукти горіння (формальдегід, синильна кислота, діоксид сірки, акролеїн тощо) і штучні ароматизатори. Найсильніший алерген у сигаретному димі – це формальдегід. Часто реакцією на формальдегід стають: риніт, головний біль, запалення слизових оболонок і слізних залоз. Так само алергіки реагують на формальдегід, який виділяють нові дешеві меблі з ДСП. Ви напевне знаєте цей характерний запах. Ще частіше алергія на цю речовину проявляється при фізичному контакті з поверхнями, у складі яких є формальдегід (фарба на меблях, поліролі, тканинна оббивка з просоченням). Інші види алергенів, що містяться в сигаретному димі й використовуються в промисловості, також часто викликають контактні алергічні дерматити.

Наразі поширена думка, що перехід на електронні альтернативи сигаретам (вейпи, системи нагрівання тютюну тощо) знижує шкоду для здоров’я. Загалом, це дійсно так. Електронні сигарети і системи нагрівання тютюну (на кшталт IQOS) на рівні технології виключають із процесу горіння, а разом із тим і шкідливі продукти горіння. Таким чином вони значно знижують ризик онкозахворювань і захворювань дихальних шляхів, пов’язаних із курінням, покращують стан зубів і шкіри порівняно з сигаретами, усувають пасивне куріння.

Чи може викликати алергію IQOS?

IQOS [Айкос] – це система нагрівання тютюну, розроблена науковцями та інженерами дослідницького центру Philip Morris International у Швейцарії. Пристрій працює зі спеціальними стіками і нагріває тютюн до 300-350 ⁰С (в сигареті температура горіння досягає 800 ⁰С). При нагріванні з тютюну випаровується аерозоль. Завдяки відсутності горіння під час використання IQOS немає диму, попелу і канцерогенних продуктів горіння, а вміст шкідливих речовин в аерозолі на 95% нижче, ніж у сигаретному димі.

Відсутність продуктів горіння, безперечно, виключає шанси алергії на них. Але перевіримо, чи не генерує технологія нові потенційні алергени.

Дослідимо склад аерозолю IQOS, щоб виявити в ньому можливі алергени

1. Водяна пара – не викликає алергію

На 76% аерозоль Айкос – це вода, водяна пара, яка утворюється при нагріванні. Вода не є алергеном.

2. Нікотин – не викликає алергію під час вдихання

У стіках для нагрівання тютюну міститься приблизно така кількість нікотину, як і в сигаретах. Нікотин – це речовина-алкалоїд, яка виробляється рослинами родини пасльонових. Не тільки тютюном, а й помідорами, картоплею, баклажанами. Але, як ми дізналися вище, нікотин – не причина алергії.

3. Гліцерин – майже ніколи не викликає алергію, дуже рідко

Гліцерин – широко розповсюджений інгредієнт у виробництві косметики, медицині і харчовій промисловості. Гліцерин є практично в кожному кремі, сиропах від кашлю, рідинах для інгаляцій. Харчовий гліцерин використовують для випічки, при виробництві цукерок, мастики для тортів, алкогольних лікерів, жувальної гумки. В стіках для Айкос тютюн зволожують гліцерином для того, щоб забезпечити швидке і легке випаровування аерозолю при порівняно низьких температурах. Алергія на гліцерин – рідкість.

4. Пропіленгліколь – інколи може викликати алергію при тривалому контакті у виробничих масштабах

Пропіленгліколь широко використовується у харчовій промисловості. Під час обробки тютюну (і для сигарет, і для стіків для систем нагрівання) пропіленгліколь застосовують для зволоження. Він має консервуючий і бактерицидний ефект. Тривалий контакт з пропіленгліколем може викликати алергічні реакції, хоча це й не надто розповсюджене явище.

5. Ароматизатори – можуть викликати алергію

Ароматизатори – це потенційно головний алергічний фактор в електронних сигаретах, вейпах і системах нагрівання тютюну. Основні ароматизатори в стіках для систем нагрівання тютюну – це ментол, ванілін, олія троянди, цитрусові ефірні олії, екстракти мімози і безсмертника. Наприклад, IQOS або його найближчий аналог glo мають великий набір ароматизованих стіків: ментолові, фруктові, цитрусові, пряні, квіткові, горіхові.

Хоча цитрусові та інші рослинні екстракти часто використовуються у різних продуктах – від льодяників до парфумів, вони можуть бути джерелом алергічної реакції. У більшості алергопанелей є екстракт цитрусових та інших специфічних рослин, характерних для регіону.

Якщо ви помічали за собою алергію на якісь харчові добавки і ароматизатори (найчастіше – полуниця, ягоди, цитрусові), уникайте цих смаків у будь-яких продуктах, в тому числі в електронних сигаретах та інших альтернативах курінню. З особливою уважністю поставтеся до вейпів. Зверніть увагу на те, що більшість рідин для вейпів завозяться в країну напівлегально. Склад рідини і точний набір ароматизаторів не завжди відомі, сертифікація відсутня. Насамкінець, є ризик виникнення так званої "хвороби вейпера" – EVALI [ЕВАЛІ], викликаної вдиханням через вейп канабіноїдів і добавки Vitamin E acetate (токоферола ацетат). Ця речовина безпечна для зовнішнього застосування в косметиці, але викликає гострі токсичні реакції під час вдихання.

Виходить, що IQOS знижує ризик алергії в порівнянні з сигаретами?

Як лікар я, звичайно ж, рекомендую не курити і не використовувати замінники. Але також я рекомендую не вживати алкоголь, відмовитися від цукру і кофеїну, уникати стресових ситуації. Не все з цього можливо в повсякденному житті. Тому, як реаліст, я раджу хоча б зважено і вдумливо підходити до того, що ви споживаєте. Приберіть надлишки, замініть шкідливі звички чимось менш шкідливим. У цій ролі Айкос та інші пристрої стануть розумною заміною сигарет для тих, хто зовсім кидати не має наміру. Таким чином скорочується шкода здоров'ю і знижуються алергічні ризики.

Особливо вдумливо до своїх звичок потрібно поставитися тим, хто потрапляє в групу ризику з розвитку несприятливих алергічних реакцій: Людям із генетичною (спадковою) схильністю до алергії; людям із уже наявною бронхіальною астмою, хронічним обструктивним захворюванням легень, алергічним рино-кон'юнктивітом, алергічним дерматитом; пацієнтам з алергією на пилок рослин (поліноз). Ароматичні суміші можуть мати гомологічну схожість з рослинними компонентами і викликати перехресну алергію.

Що робити, якщо з'явилася алергія на Айкос або вейпи

Хоча системи нагрівання тютюну і знижують ризики алергії порівняно з сигаретами, все ж не можна відкидати ймовірність розвитку істинної алергічної реакції після вживання IQOS або електронних сигарет. Ароматичні суміші разом з аерозолем потрапляють у дихальні шляхи і можуть призводити до подразнення слизової оболонки носа, глотки, трахеї і бронхів. У алергіків на такі чужорідні речовини імунна система виробляє алергічні антитіла, що призводить до розвитку алергічних симптомів. Наприклад, почервоніння і свербіння очей, сльозоточивості, закладеності носа, чхання, прозорих виділень з носа, почервоніння шкіри, лущення, висипань, набряклості.

Якщо у вас з'явилися алергічні симптоми після використання електронних пристроїв для курців, просто перестаньте їх використовувати. Щонайменше, не намагайтеся більше використовувати рідини або стіки з тим видом ароматизатора, який спровокував алергічну реакцію.

Редакція не несе відповідальності за достовірність інформації, розміщеної в матеріалі.

Ти ще не підписаний на наш Telegram? Швиденько тисни!

Місце
Теги
0
Коментарі
0
0
Смішно
0
Цікаво
0
Сумно
0
Треш

Блоги медицини