Білірубін і його фракції: загальний, прямий (зв'язаний), непрямий (вільний)

Білірубін і його фракції: загальний, прямий (зв'язаний), непрямий (вільний)

Загальна інформація

Білірубін являє собою жовтий пігмент, який є компонентом жовчі і виробляється в селезінці. Приблизно близько 85% білірубіну формується з гемоглобіну, що вивільняється при розпаді еритроцитів, а що залишилися 15% виникають в результаті розщеплення гемсодержащих білків – міоглобіну, цитохрому, каталази.

Виділяють цілий ряд захворювань, які можуть впливати на один або кілька етапів обміну пігментів: вироблення, споживання, зберігання, метаболізм і виведення білірубіну. Залежно від типу патології прямої або непрямий білірубін або вони обидва викликають гипербилирубинемию, що характеризується підвищенням білірубіну в крові. Виділяють кілька видів гипербилирубинемии:

надпечінкова, патологія внепеченочного генезу, при якій відбувається підвищення вмісту непрямого білірубіну, в цю групу входять корпускулярна гемолітична анемія, екстракорпускуклярная гемолітична анемія, жовтяниця новонароджених і гемолітичні захворювання новонароджених;

печінкова форма, виникає на тлі уражень печінки з переважним підвищенням прямого білірубіну, в цю групу входять гострий і хронічний вірусний гепатит, цироз печінки і гепатоцелюлярна карцинома;

постпеченочную гіпербілірубінемія, являє собою захворювання постпеченочную генезу з переважним підвищенням вмісту прямого білірубіну, включає позапечінкові холестаз і відторгнення печінки після трансплантації;

хронічні вроджені гіпербірірубінеміі, обумовлені підвищенням вмісту непрямого білірубіну при синдромі Криглера – Найяра і синдромі Гілберта, а також підвищення вмісту прямого білірубіну при синдромі Дубін – Джонсона і синдром Ротора.

Для диференціальної діагностики типу захворювання призначають визначення загального і прямого білірубіну, а також визначення активності печінкових ферментів, в першу чергу АЛТ, ЛФ, ГГТ.

показання

Проведення даного дослідження необхідно для диференціальної діагностики станів, обумовлених появою желтушности шкірних покривів і склер.

Його застосовують для оцінки ступеня гіпербілірубінемії, диференціальної діагностики жовтяниці новонароджених і виявлення ризику розвитку білірубінової енцефалопатії, діагностики гемолітичної анемії, визначення функціонального стану печінки, діагностики порушення відтоку жовчі.

Дуже часто це дослідження застосовують для моніторингу стану пацієнта, який приймає медикаментозні засоби, що володіють гепатотоксичними або гемолітичними властивостями.

Іноді цей тест використовують для динамічного спостереження за станом хворих, які страждають гемолітична анемія, патологією печінки або жовчовивідних шляхів.

Отримані результати

Показники визначення рівня білірубіну в крові вимірюються в мкмоль / л.

референсні значення

Білірубін загальний новонароджені: 1 день – <68 мкмоль / л, 2 день – <154 мкмоль / л, 3 – 5 днів – <230 мкмоль / л;

діти і дорослі: 3,4 – 20,5 мкмоль / л;

Білірубін прямий: до 5,0 мкмоль / л.

Білірубін непрямий (вільний): 3,4 – 18,5 мкмоль / л.

передбачувані хвороби

Збільшення в крові загального білірубіну може вказувати на:

захворювання внепеченочного походження: корпускулярні гемолітичні анемії, екстракорпускуклярние гемолітичні анемії, жовтяницю новонароджених і гемолітичні захворювання новонароджених;

захворювання печінки: гострий і хронічний вірусний гепатит, цироз печінки, гепатоцелюлярна карцинома;

захворювання постпеченочную походження: позапечінкові холестаз, відторгнення печінки після трансплантації;

вроджені гіпербірірубінеміі: синдром Жильбера, синдром КриглерарНайяра, синдромі Гілберта, синдром Дубін-Джонсона, синдром Ротора.

Підвищення в крові рівня прямого білірубіну дозволяє припустити у хворого гострий і хронічний гепатит, цироз печінки, гепатоцеллюлярную карциному, застій жовчі.

Підвищення в крові непрямого білірубіну може виникати при корпускулярної гемолітичної анемії, екстракорпускуклярной гемолітичної анемії, жовтяниці новонароджених.

Лікар-консультант

Визначення рівня білірубіну може бути призначено терапевтом, гастроентерологом, гепатологом, гематологом, педіатром, хірургом, лікарем загальної практики.

Популярні лікарі

Лабораторії