Біохімія спинномозкової рідини: реакція, щільність, білок і багато іншого

Біохімія спинномозкової рідини: реакція, щільність, білок і багато іншого

Біохімічне дослідження ліквору

реакція ліквору

У нормі реакція спинномозкової рідини 7,4-7,5, слаболужна.

При геморагічному інфаркті рН ліквору слабо кисла, субарахноїдальний крововилив різко кисла.

Відносна густина

1,005-1,009 – норма відносної щільності ліквору.

Зниження відносної щільності спинномозкової рідини виявляють при її надмірної виробленні – при гідроцефалії.

Підвищення щільності ліквору розвивається при цукровому діабеті, уремії (ниркової недостатності), менінгіті, травмах головного мозку, і інших патологічних станах.

Визначення білка в лікворі

білковий індекс

У нормі альбумін не повинен бути присутнім в лікворі, і може проникнути сюди тільки через гематоенцефалічний бар'єр. Тому його використовують в якості маркера, для визначення проникності бар'єру для всіх білків крові.

Білковий індекс – це співвідношення кількості альбуміну сироватки крові до кількості альбуміну в лікворі. У нормі він не повинен перевищувати 9 одиниць. При виражених пошкодженнях гемато-цефаліческую бар'єру він становить від 30 до 100 одиниць. До 14 вважається помірним ушкодженням, до 30 значним.

Для визначення глобулінів використовують реакції Панді і Нонни-Альта одночасно. При оцінці визначають результати за шкалою плюсів від одного до чотирьох.

Визначення білка з сульфацилова кислотою застосовується для кількісної оцінки білка. При люмбальної пункції в нормі кількість білка не перевищує 0,2-0,3 г / л, у новонароджених дітей – 0,3-0,9 г / л.

Визначення глюкози в лікворі

Нормальний вміст глюкози в лікворі – 2,8-3,9 ммоль / л, у новонароджених дітей може бути трохи вище, в зв'язку з більшою проникністю гематоенцефалічного бар'єру.

Підвищення рівня глюкози в лікворі може служити показником проникності гематоенцефалічний бар'єр. При травмах головного мозку, інсультах ішемічних і геморагічних.

Зниження глюкози в спинномозковій рідині може бути діагностичною ознакою злоякісних пухлин оболонок мозку, бактеріального менінгіту (стрептокок, менінгокок до 0), туберкульозу мозкових оболонок, грибкового менінгіту, паразитарного захворювання ЦНС.

Для того, щоб підтвердити зниження глюкози в зв'язку з інфекцією, проводять тест на вміст молочної кислоти. При розщепленні глюкози мікроорганізмами рівень молочної кислоти буде підвищено.

Визначення лактату і пірувату

Визначення співвідношення та кількості лактату і пірувату в лікворі дозволяє провести диференціальну діагностику бактеріальної і вірусної інфекції ЦНС. Норма співвідношення лактат / піруват = 20/1. Норма лактату в здоровому лікворі – 1,1-2.4 ммоль / л, норма пірувату – 0,065-0,150 ммоль / л

Підвищення кількості лактату більше ніж 3,9 ммоль / л – ознака бактеріальної інфекції.

Підвищення концентрації лактату в лікворі також пов'язано з порушення кровообігу в головному мозку: травми, збільшення внутрішньочерепного тиску, туберкульозний менінгіт, крововилив в мозок, пухлина мозку, дихальна недостатність.

Зменшення кількості лактату нижче ніж 3,9 ммоль / л – ознака вірусної інфекції.

Підвищення кількості пірувату відбувається при різких порушеннях обмінних процесів, які супроводжують важку серцеву недостатність, хвороба бері-бері, цукровий діабет, захворювання печінки, важкі отруєння металами, злоякісну гіпертермію.

Дослідження складу ліпідів спинномозкової рідини

Концентрація ліпідів в здоровому лікворі вкрай низька, при цьому у них специфічний склад. При пухлинах оболонок мозку, менінгітах, крововиливах у мозок кількість ліпідів значно підвищується.

Холестерин – в нормі міститься 12,0-14,0 мкмоль / л

Фосфоліпіди – в нормі до 1,5% від рівня фосфоліпідів плазми крові.

Підвищення фосфоліпідів є показовим для демієлінізуючих захворювань.

Популярні лікарі

Лабораторії