Спермограма (сперміограмма): підготовка, результати, опис отриманих даних

Спермограма (сперміограмма): підготовка, результати, опис отриманих даних

підготовка

Про якісному стані сперма тогенеза (рівня розвитку чоловічих статевих органів) судять по спермограмме, або, як її ще називають – сперміограмме.

Для того, щоб отримати коректний сперміологіческій діагноз, напередодні здачі аналізу (здачі еякуляту) слід дотримати наступні умови:

- утримуватися від сім'явиверження на протязі від 3 до 7 днів (найбільш оптимальний термін – 4 дня);

- не вживати алкоголь, в тому числі слабоалкогольні напої (включаючи пиво), термін – той же;

- не вживати сильнодіючі лікарські засоби, особливо заспокійливі і снодійні препарати (термін – той же);

- не брати ванні, не відвідувати сауни, лазні, при необхідності обмежитися прийомом прохолодного душу.

Слід враховувати, що якщо ви не змогли або не захотіли дотриматися зазначені вище умови для здачі еякуляту, то результат може виявитися далеким від об'єктивного, і не цілком коректним.

При здачі повторного аналізу слід дотримуватися тих самих заходів, що і в перший раз, з аналогічним періодом стриманості.

Питання за результатами

Після проведення дослідження ви отримуєте на руки результати у вигляді сперміологіческого діагнозу, де немає детальних пояснень – тільки сухі цифри. Без спеціальних знань розібратися в тому, що це значить, практично неможливо.

Часто виникають питання:

- чи відповідає нормі той чи інший показник?

- якщо немає, то що це означає і наскільки небезпечно?

- який зв'язок між показниками сперміограмми?

Щоб допомогти розібратися, якого ж якості ваш еякулят, пропонуємо вам пояснення, складені провідними фахівцями-андролог, відповідно до нормативів сперміологіческіх показників Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Результати спермограми – що вони означають?

Результати сперміограмми (сперматограмми): норми, відхилення, їх значення, коментарі

Обсяг зданого еякуляту

Середній показник обсягу еякуляту – від 2 до 5 мілілітрів. Якщо ви здали менше 2 мл – це відхилення від норми, називається мікроспермія, що пов'язують з недостатністю функції статевих залоз.

Максимальний обсяг не обмежений нормами, але, якщо ви здали більше 5 мл, це часто є свідченням наявності запального процесу придаткових статевих залоз.

колір еякуляту

Сірий, бурий колір: в спермі є кров, причини цього – камені / пісок / пухлину передміхурової залози, травми.

Жовтуватий колір: варіант норми, каже про прийом вітамінів або хворої печінки (жовтяниці).

рівень кислотності

РН, або рівень кислотності еякулята:

- 7,2 і нижче або 7,8 і більше – можливо є запалення

час розрідження

У нормі цей процес займає до 60 хвилин. Якщо час вище, то це також вказує на наявність простатиту, везикуліту або про те, що є ферментна недостатність.

Якщо розрідження занадто довго, то це знижує швидкість сперматозоїдів, відзначається зниження біологічно доступної енергії, сперматозоїди затримуються в піхву. Всі разом сприяє зниженню ймовірності успішності запліднення.

в'язкість еякуляту

Цей показник вимірюють в сантиметрах (відділення краплі від загального згустку, піпетки). Норма – 0,5 см.

Більш високі показники говорять про слабку в'язкості, і чим вище в'язкість, тим нижче фертильність.

щільність сперматозоїдів

При нормальній щільності в 1 мілілітрі сперми (еякуляту) знаходиться від 20 до 120 мільйонів сперматозоїдів.

Занадто низька щільність (полізооспермія) або занадто висока (олигозооспермия) говорять про різні відхилення від норми.

Так, занадто висока щільність (вище 120 млн / мл) говорить про занадто низьку здатність до запліднення, і згодом може обернутися олігозооспермією, тому таким пацієнтам потрібен особливий контроль, догляд і увагу за їх станом – загальним рівень здоров'я організму, імунітетом.

Як і в попередньому показнику, відхилення вище або нижче норми вимагає особливої уваги до пацієнта, його здоров'ю і догляду за ним.

Швидкість руху сперматозоїдів (рухливість)

Цей показник розділяють на групи:

- А – активно-рухливі з прямолінійним рухом;

- У – малорухливі з прямолінійним рухом;

- З – малорухливі з коливальним або обертальним рухом;

- D – нерухомі.

Найчастіше зустрічається рівень рухливості сперматозоїдів типів, А і тип А + В (50%). Тип В (10-20%), С – 10-20% і тип D – 10-20%.

Причини, за якими з'являється зниження рухливості сперматозоїдів (астенозооспермия) точно науці досі невідомі. Можуть впливати різні чинники:

- токсичний вплив;

- радіаційний вплив;

- запальні процеси;

- збої роботи імунної системи;

- вплив екології.

Часто астенноозоспермія спостерігається у працівників гарячих цехів, у кухарів, банщиків, інш.

Морфологія

Пропорційне співвідношення містяться в еякуляті сперматозоїдів, які мають нормальну будову і володіють здатністю до запліднення.

У нормі таких повинно бути не менше 20% від загальної кількості еякуляту.

Думки вчених з приводу оцінок даного показника розійшлися. Тому будь-які думки з цього приводу суто суб'єктивні.

В середньому показник норми коливається в межах 40-60%. Якщо якісних сперматозоїдів менше 20%, то пацієнту ставиться діагноз «тератоспермія», або «потворна сперма».

Однак, навіть якщо у вас виявився саме такий сумний показник – не впадайте у відчай, тому що він змінюється досить активно. Якість сперми може погіршитися від таких факторів як:

- стреси;

- екологія;

- отруєння (токсичний вплив);

- життя в межах промислових зон.

Живі і мертві сперматозоїди

Один з найважливіших показників – наявність «живих» або «мертвих» сперматозоїдів, які вимірюється в процентному співвідношенні.

Якщо мертвих сперматозоїдів більше 50%, то таке явища називають некроспермією. Не варто хвилюватися, це може бути тимчасовим явищем. Причинами можуть стати:

- отруєння;

- інфекції;

- стрес.

А ось якщо кілька аналізів поспіль якість сперми не відновлюється, то це вже може говорити про важкому розладі сперматогенезу.

Інші показники якості сперми

У числі якісних показників еякуляту також виділяють наявність:

- клітин сперматогенезу (незрілі статеві клітини, або клітини епітелію). Можуть зустрічатися в незначній кількості, але не більше 2%. Якщо їх більше, це говорить про злущування епітелію і значить, що у людини є секреторна форма безпліддя;

- аглютинації сперматозоїдів (склеювання сперматозоїдів один з одним, що заважає їх руху вперед). Їх не повинно бути, а наявність таких говорить про збої роботи імунної системи;

- лейкоцитів (наявність білих кров'яних тілець – це нормально). Перевищення норми (1 * 106 (3-4 в стандартному полі зору) і до 1 * 106 (3-4 в стандартному полі зору)) може свідчити про те, що є запальні процеси статевих органах – про простатит, везикуліт, орхіті, уретриті ;

- еритроцитів (червоних кров'яних тілець) – їх бути не повинно. Наявність цих клітин говорить про можливу наявність пухлин, травм статевих органів, наявності каменів в простаті, везикулите. Це важливий симптом, на який слід звернути особливу увагу!

- амілоїдних тілець (з'являються через застій секрету простати, підрахунок кількості не ведеться). Таке явище як наявність амілоїдних тілець є різновидом норми, і зараз часто зустрічається. Правда, це може свідчити від тому, що функція простати дещо знижена.

- лецитинових зерен (проводиться простатою, облік кількості не ведеться). Також може говорити про те, що функція передміхурової залози дещо знижена;

- слиз, яка міститься в еякуляті – є різновидом норми, однак занадто велика її кількість говорить про те, що є запалення придаткових статевих залоз.

Наскільки можна довіряти спермограмме?

Дослідження еякуляту є одним з найбільш суб'єктивних в лабораторній діагностиці, а спермограма часто – результат, залежить від того, наскільки високий професійний рівень фахівця – сперміолога.

Навіть застосування сучасних аналізаторів сперми (сперроманалізаторов) все ж потребує дублювання в вигляді дослідження сперміологом.

Також слід знати, що жоден норматив еякуляту не може дати повної впевненості, що вагітність настане.

Важливо знати: якість сперми може змінюватися в залежності від факторів впливу навколишнього середовища, стану організму, роботи багатьох органів і систем чоловіки.

Популярні лікарі

Лабораторії