Атонія кишечника: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Атонія кишечника: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Являє собою патологічний стан, обумовлений різким зниженням тонусу гладкої мускулатури кишечника і порушенням його випорожнення, викликані органічними або функціональними причинами.

причини

Функціональне зниження тонусу стінок кишечника може бути обумовлено захворюваннями внутрішніх органів, вживанням деяких медикаментозних препаратів і недостатньою фізичною активністю.

Поширеною етіологічної причиною даного стану і виникнення запорів є гіподинамія, яка призводить до порушення іннервації стінок кишечника, що супроводжується зниженням сили і зменшенням числа перистальтических рухів.

Атонія кишечника може бути викликана неправильним харчуванням, обумовленим вживанням значної кількості висококалорійних вуглеводів і недостатнім вживанням клітковини. Іноді захворювання виникає на тлі хронічного стресу і важких психоемоційних переживань.

Зниження тонусу кишечника може спровокувати прийом спазмолітиків, антидепресантів, морфіноподібних анальгетиків, протиепілептичних та противиразковий коштів, сорбентів, антацидів. Захворювання може також розвиватися на тлі кишкових інфекцій, дисбактеріозу і гельмінтів, які продукують речовини, що інгібують перистальтику. Шкідливі звички, такі як куріння і вживання алкоголю також можуть дати поштовх до розвитку захворювання. Атонія може виникати при генетичної схильності, ендокринної дисфункції, менопаузі, вагітності, онкологічних новоутвореннях, спайкової хвороби і хірургічному втручанні на черевній порожнині.

Досить часто зниження кишкового тонусу різного ступеня вираженості виникає при вагітності. В цьому випадку атонию кишечника пов'язують з механічним здавленням кишкових петель або підвищеним виробленням прогестерону, одним дій якого вважається розслаблення гладкої мускулатури внутрішніх органів. Зниження тонусу кишечника може виявлятися в осіб похилого віку, в слідстві фізіологічних змін в організмі або атеросклеротичного ураження судин які живлять стінки кишечника.

симптоми

Атонія кишечника обумовлена розвитком поліморфної симптоматики. Клінічна картина захворювання визначається ступенем патологічних змін і виразністю порушення моторної функції кишечника. Хворі скаржаться на виникнення запорів і розлад травлення. У нормі дефекація відбувається не рідше трьох разів протягом тижня і не частіше трьох разів на добу. У тому випадку, якщо дефекація відбувається рідше трьох разів за тиждень, виникає підвищена сухість і твердість калових мас. Одним з важливих діагностичних критеріїв захворювання є уражень частоти стільця звичної для пацієнта.

Зниження кишкового тонусу може супроводжуватися інтенсивними болями в животі, імперативними безрезультатними позивами до дефекації, появою частої відрижки, дискомфорту в животі і нудоти. Досить часто у хворих виникає відчуття тяжкості і здуття живота. При цьому захворюванні характерно розвиток нейровегетативних порушень, підвищеної стомлюваності. У зв'язку з тим, що захворювання обумовлено порушенням адсорбції нутрієнтів і вітамінів, у таких хворих виявляються ознаки гіповітамінозу і анемії. При розвитку повної атонії кишечника виникає кишкова непрохідність.

діагностика

При виявленні зниження тонусу кишечника зусилля фахівців спрямовані на виявлення причин, що викликали дане патологічний стан. Для цього хворому призначається фізикальний огляд, проводиться збір анамнезу, в процесі якого з'ясовується, які захворювання пацієнт переніс в недавньому часі.

Для визначення причин, що викликали атонию хворому, призначається клінічний і біохімічний аналіз крові, аналіз крові на рівень гормонів щитовидної залози, капрограмма, аналіз калу на яйця гельмінтів і дисбактеріоз.

Оцінити якість моторної функції тонкого кишечника дозволяє рентгенографія пасажу барію. Для виключення органічних причин поразки товстого кишечника призначається іригоскопія, колоноскопія і біопсія з подальшим гістологічним дослідженням біоптату з проведенням специфічного тесту на холіноестеразу.

лікування

Лікування атонії кишечника починається з призначення дієти з великим вмістом рослинної клітковини. Для нормалізації роботи кишечника таким хворим рекомендують включати в щоденний раціон інжир, курагу, родзинки і чорнослив, а також кисломолочні продукти і фруктових соків з м'якоттю. Важлива роль в лікуванні атонії відводиться нормалізації питного режиму і підвищення фізичної активності.

Медикаментозне лікування атонії кишечника починається з призначення прокінетиків – препаратів, що поліпшують тонус і моторику кишечника. Даним ефектом володіють інгібітори холінестерази. У лікування зазвичай включаються медикаментозні препарати, що володіють жовчогінною дією, які мають виражену подразнюючу дію на стінки кишечника. Для нормалізації стільця хворому можуть бути призначені проносні засоби.

профілактика

Профілактика атонії кишечника полягає в дотриманні раціонального харчування, достатніх фізичних навантажень, а також своєчасному виявленні та лікуванні захворювань, які здатні викликати зниження тонусу кишечника.

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Поділитись:

Ліки

Популярні лікарі