Гастроптоз: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Гастроптоз: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Патологічний стан, обумовлений опущенням шлунку і характеризується його подовженням і гіпотонією.

причини

В основі виникнення вродженої патології лежать анатомічні особливості будови організму, такі як астенічний тип статури, високий зріст, спадкова слабкість зв'язкового апарату. У більшості випадків опущення дистальних відділів шлунка пов'язано з подовженням брижі товстого кишечника, яка об'єднана зі зв'язковим апаратом шлунка. Занадто довга брижа кишечника опускається вниз і тягне за собою шлунок. Найчастіше, вроджена форма гастроптоза супроводжується низкою зовнішніх особливостей, таких як високий зріст, подовжені кінцівки і пальці, надмірно вузька грудна клітка, знижена маса тіла.

Придбана форма гастроптоза розвивається з різних причин, наприклад, швидке зростання, різка втрата маси тіла, видалення великих пухлин черевної порожнини, усунення тривалого асциту. Гастроптоз може розвиватися у жінок в післяпологовому періоді, це пов'язано з тим, що під час вагітності м'язи живота і зв'язки внутрішніх органів розтягуються і не здатні утримувати орган на колишньому місці. При важких захворюваннях, які супроводжуються вираженим зниженням маси тіла, може розвиватися опущення не тільки шлунка, але і всіх інших органів черевної порожнини.

Ослаблення діафрагми або її опущення, обумовлене ураженням легень, також може ставати причиною опущення шлунка.

симптоми

Виразність клінічної симптоматики залежить від ступеня опущення шлунка:

перша ступінь, характеризується тим, що дно шлунка знаходиться на два-три сантиметри вище лінії, що з'єднує верхні точки клубових кісток;

друга ступінь, обумовлена тим, що лінія дна шлунка збігається з лінією що з'єднує верхні точки клубових кісток;

третя ступінь проявляється опущенням шлунка нижче лінії гребінця.

Початкова стадія недуги в більшості випадків відрізняється безсимптомним перебігом. Розвиток яскравої клінічної картини можливо тільки при вираженому опущенні шлунка. Такі хворі скаржаться на появу болю в животі, які з'являються після прийому їжі, при фізичних навантаженнях, частіше при бігу і стрибках. Поява болів обумовлено виникненням розтягування шлунка, а також порушенням просування харчових мас по травній системі. Болі можуть бути тупими або ниючі, також вони можуть віддавати в область серця. Одним з типових ознак захворювання є зникнення симптомом в горизонтальному положенні, при підтягуванні живота вгору.

Для захворювання характерний розвиток не тільки симптомів гастроптоза, а й ознак ураження інших органів травного тракту. При вираженому опущенні може формуватися перегин дванадцятипалої кишки, що ускладнює пересування їжі з шлунка далі. На тлі цього у хворого можуть виникати нудота, блювання, запори і відрижка.

діагностика

Спеціаліст може запідозрити у пацієнта гастроптоз по ряду зовнішніх ознак. При огляді таких хворих звертає на себе увагу недолік ваги, в'ялість передньої черевної стінки і провисання живота. Пацієнти з гастроптозом найчастіше мають астенічний тип статури, а також скаржаться на втому і занепад сил. При пальпації живота можна виявити зміщення кордонів шлунка вниз, іноді дно шлунка виявляється в малому тазу.

Для підтвердження діагнозу хворому може бути призначена езофагогастродуоденоскопія, оглядова рентгенографія органів черевної порожнини з контрастуванням, а також ультразвукове дослідження органів черевної порожнини.

лікування

На даний момент не розроблено ефективного консервативного або хірургічного методу лікування захворювання. Це пов'язано з тим, що саме хірургічне втручання не усуває причину розвитку гастроптоза, а без дотримання спеціальної дієти і помірних фізичних навантажень рецидив захворювання відбувається в більшості случаев.Прі цьому, коректний режим харчування, підтримання гарної фізичної форми та заняття лікувальною фізкультурою в переважній більшості випадків дозволяють домогтися відновлення розмірів, положення і моторики шлунка без хірургічного втручання.

профілактика

Профілактика гастроптоза полягає в ранньому привчанні дітей до помірних фізичних навантажень і прийому тільки необхідної кількості їжі. У підготовку до вагітності включають комплекс вправ, спрямований на зміцнення м'язів черевного преса.

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Поділитись:

Ліки

Популярні лікарі