Гепатоспленомегалія: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Гепатоспленомегалія: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Являє собою вторинний патологічний синдром, який може виникати при різних захворюваннях і характеризується значним спільним збільшенням в розмірах печінки та селезінки.

причини

Гепатоспленомегалія розвивається на тлі різних захворювань гепатобіліарної системи або патологій інших органів. Край печінки в нормі може пальпувати і у абсолютно здорових людей, при цьому він гострий, рівний і еластичний. При цьому стані характеристики печінки змінюються, наприклад, при серцево-судинних патологіях він стає округлим і пухким, при онкологічних, навпаки, твердим, горбистим. У нормі нижній край селезінки не пальпується.

Гепатомегалия може виникати при різних патологічних станах. У більшості випадків вона виникає в результаті ураження тканин печінки, захворюваннях серцево-судинної системи. У пацієнтів з гепатоспленомегалією можуть виявлено різні паразитарні інвазії, інфекційні захворювання, аномалії судин печінки і портальної системи. Іноді розвиток синдрому відбувається і при захворюваннях крові і хворобах накопичення. У новонароджених дітей найчастіше гепатоспленомегалия виникає при гемолітичної хвороби, а у дітей молодшого віку при внутрішньоутробному інфікуванні та онкологічної патології.

На початковому етапі може виявлятися тільки збільшення селезінки або тільки печінки. Одночасне ураження цих двох органів зумовлено загальною системою кровопостачання, іннервації і лімфовідтоку.

симптоми

Клінічна картина гепатоспленомегалии багато в чому визначається основним захворюванням, яке викликало збільшення печінки і селезінки. Ізольована гепатоспленомегалия характеризується відчуттям важкості і розпирання в правому і лівому підребер'ї, визначенням округлого освіти, що виступає з-під реберної дуги. При наявності у хворого патології, здатної привести до гепатоспленомегалии, він пред'являє характерні для цього захворювання скарги.

У таких хворих, які страждають на вірусний гепатит або онкопатологією, може визначатися швидке збільшення печінки. Виряженних хворобливість печінкового краю при проведенні пальпації виникає при різних запальних та злоякісних новоутворень печінки, а при хронічних захворюваннях хворобливість виникає під час загострень або при приєднанні бактеріального ураження органу і розвитку гнійних ускладнень.

Виражене збільшення селезінки характерно для цирозу печінки, тромбозу селезінкової вени. Класичним симптомом тромбозу вважається розвиток шлунково-кишкової кровотечі на тлі вираженого збільшення селезінки. При варикозному розширенні вен стравоходу досить часто виявляється зменшення розмірів селезінки.

діагностика

Припустити у хворого наявність гепатоспленомегалии можна навіть при звичайному огляді. При проведенні пальпації виявляються збільшені розмірів печінки і селезінки. Такий простий метод дослідження, як перкусія, дозволяє диференціювати опущення органів черевної порожнини від їхнього справжнього збільшення.

Одним з найбільш інформативних методів є ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, магнітно-резонансна томографія печінки і жовчовивідних шляхів, які дозволяють не тільки діагностувати ступінь збільшення печінки і селезінки, а й виявити супутню патологію інших органів черевної порожнини. У складних діагностичних ситуаціях рекомендується проведення пункційної біопсії печінки.

лікування

Особам, що страждають гепатоспленомегалией показана дезінтоксикаційна терапія, яка дозволяє усунути з організму хворого отруйні продукти обміну, які накопичуються при порушенні функції печінки. Також для нормалізації гепатобіліарної системи хворому показаний прийом жовчогінних, спазмолітичних і гепатопротекторних засобів, які полегшують стан хворого з даною патологією і покращують якість його життя.

профілактика

Профілактика гепатоспленомегалии полягає в попередженні розвитку захворювань, які можуть привести до збільшення печінки і селезінки.

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Поділитись:

Ліки

Популярні лікарі