Гнійні рани: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Гнійні рани: причини виникнення та основні симптоми, способи лікування захворювання

Являють собою пошкодження шкірних покривів і підлеглих тканин, зумовлені формуванням гнійних вогнищ.

причини

На даний момент в травматології, ортопедії та в хірургії вважається, що будь-яка випадкова рана є інфікованою, простіше кажучи, вона містить певну кількість бактерій. Однак не кожне бактеріальне забруднення тягне за собою формування гнійних вогнищ. Для розвитку інфекції необхідне поєднання таких факторів як, достатню пошкодження тканин, наявність в рані нежиттєздатних тканин, проникнення в неї сторонніх предметів і вилилась крові, а також достатньої кількості патогенної флори.

У більшості випадках в гнійних ранах виявляються гноєродниє бактерії, такі як стрептококи, стафілококи, клебсієли, протей, кишкова паличка, псевдомонади. Іноді збудниками гнійних процесів є пневмококи, шигели, сальмонели, мікобактерії.

При вивченні процесів нагноєння було доведено, що для розвитку патологічного процесу в нормальних, чи не травмованих тканинах, необхідно не менше ста тисяч мікроорганізмів на 1 гр тканин. При деяких умовах критичний рівень обсіменіння може зменшуватися. Якщо в рані є згорнулася кров, сторонні предмети, то для розвитку нагноєння на 1 гр тканин може бути досить проникнення 10 тисяч патогенних мікроорганізмів. А вразі лігатурної ішемії, яка обумовлена порушенням трофіки тканин в області формування лігатури, критичний рівень обсіменіння зменшується до однієї тисячі мікробів на 1 гр тканин.

До факторів, що підвищує ймовірність нагноєння, відносять:

розташування і розміри рани;

загальний стан організму людини;

наявність у пацієнта соматичних захворювань, цукрового діабету і судинних порушень;

вік і особливості конституції людини;

пора року.

Нагноєння є частим ускладненням випадкових колотих, рваних, розтрощених і забитих ран. Висока ймовірність формування нагноєння при колотих ранах обумовлена ускладненням відтоку, обумовленого незначними розмірами отвору на шкірі, а також наявністю тонкого і подовженого раневого каналу. Високий ризик нагноєння рваних, забитих і розтрощених ран м'яких тканин пов'язана з високим забрудненням або значною кількістю нежиттєздатних тканин. Різані рани, завдяки незначному пошкодження і формування неглибокого раневого каналу, менше інших схильні до розвитку нагноєння.

симптоми

Розрізняють місцеві і загальні симптоми нагноєння. До місцевих ознаками відносять дефект тканин з наявністю гнійного ексудату, а також такі типові ознаки запалення, як біль, місцева гіпертермія та гіперемія, набряк прилеглих тканин і порушення функції. Болі при гнійних процесах в рані можуть носити давить або розпирає характер. При скруті відтоку відбувається скупчення гною і підвищення тиску в зоні запалення, біль стає досить вираженою, смикає і дуже часто супроводжується порушенням сну. Шкірні покриви навколо рани стають гиперемованими і гарячими на дотик. На початкових етапах утворення гною відбувається почервоніння шкірних покривів. При тривалому існуванні рани почервоніння може змінюватися багряної або багряно-синюшного забарвленням шкіри.

Одним з головних ознак гнійної рани вважається наявність гною, що представляє собою рідину, що містить бактерії, тканинний детрит, глобуліни, альбуміни, ферменти лейкоцитарного і мікробного походження, жири, холестерин, домішка ДНК і загиблі лейкоцити. Колір і консистенція гною може варіюватися від білого або жовтого до зеленого або бурого.

З рани в організм хворого адсорбуються токсини, що супроводжується розвитком симптомів загальної інтоксикації, підвищенням температури, зниженням апетиту, підвищенням пітливості і появою головного болю.

діагностика

Завдяки наявності явних місцевих ознак діагностика гнійних ран технічно нескладне труднощів. Для виключення ймовірності залучення в патологічний процес підлягають анатомічних структур може знадобитися проведення рентгенографії, ультразвукового дослідження, а також магнітно-резонансної або комп'ютерної томографії ураженої ділянки. Також таким хворим призначається загальний аналіз крові і посів виділень на поживні середовища.

лікування

Вибір схеми лікування залежить від фази ранового процесу. На стадії формування гнійного вогнища основним завданням хірургів є очищення рани, обмеження запалення, боротьба з патогенними мікроорганізмами і проведення при необхідності детоксикації. На другому етапі проводяться заходи щодо стимуляції регенерації, можливо накладення ранніх вторинних швів або проведення шкірної пластики. На стадії закриття рани здійснюється стимуляція освіти епітелію.

профілактики

Профілактика гнійних ран заснована на проведенні якісної обробки будь-яких ушкоджень шкіри.

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Поділитись:

Ліки

Популярні лікарі