Вітаміни під час фізичних навантажень: що варто вживати

Вітаміни під час фізичних навантажень: що варто вживати

Тренування для багатьох стали невід'ємною частиною повсякденного життя. І якщо ви один із тих, хто не уявляє себе без спорту, вам варто серйозно замислитися про додаткове підживлення вітамінами.

Відомо, що під час занять спортом організм витрачає значно більше корисних компонентів. "Регулярні тренування постійно виснажують запаси організму внаслідок активної витрати енергії та прискореного обміну речовин", – каже терапевтка Наталія Гордієнко. "Тож якщо людина, займаючись спортом, не дотримується дієти з підвищеним вмістом вітамінів і мікроелементів або відмовляється від спеціальних вітамінних комплексів, дуже скоро відчуває виснаження і брак сил".

МедОбоз з'ясував, які вітаміни щодня потрібні спортсменам і з яких продуктів їх можна отримати в обхід полівітамінних комплексів.

Читайте: Дієтолог назвала головні джерела важливого вітаміну

Вітамін А. Ця речовина пришвидшує відновлення організму після фізичних навантажень. Вона дозволяє зберігати структуру тканин (м'язів, шкіри, слизових оболонок), а також сприяє виробленню деяких стероїдних гормонів, що відповідають за нарощування і рельєфність м'язів.

Де шукати? Найбільше вітаміну А міститься у помаранчевих овочах і фруктах – моркві, гарбузі, хурмі, дині тощо. Також достатньо його у брокколі, маслі, яйцях і молоці.

Вітаміни групи В. Це важливий регулятор обміну білків і вуглеводів, тобто бере участь у процесі відновлення клітин організму. Так, наприклад, вітамін В2 потрібен для правильного білкового обміну, В12 допоможе зробити тренування ефективнішими завдяки участі в енергетичних процесах у клітинах.

Де шукати? Група вітамінів В досить велика. І весь цей комплекс можна отримати під час споживання риби, горіхів, бобових і зелених овочів.

Вітамін С. Відома всім з дитинства аскорбінка допомагає підтримувати імунітет спортсмена, сприяє зміцненню і росту м'язів, а також відповідає за згортання крові, запобігаючи кровотечі під час травм.

Де шукати? Багато вітаміну С міститься у цитрусових, шипшині, ягодах, а також таких овочах, як капуста, перець, цибуля і помідори.

Читайте: Простий рецепт вітамінного супу з кабачків та спаржі

Вітамін D. Цей "сонячний" вітамін дуже потрібен для зміцнення скелета, збільшення витривалості, вироблення енергії, а також для підтримки здоров'я серця.

Де шукати? Вітамін D виробляється організмом під час прийому сонячних ванн, а за їхньої відсутності варто звернути увагу на яєчний жовток, морепродукти, сир, вівсянку й петрушку.

Вітамін Е. Стимулює вироблення в організмі гормону тестостерону (необхідний для росту і сили м'язів), захищає серце від виснаження перевантаженнями і зміцнює судини.

Де шукати? Найбільше вітаміну Е міститься в рослинних оліях (соняшниковій, оливковій, лляній, гарбузовій тощо), насінні, горіхах, авокадо, жирній рибі, креветках і мідіях.

Вітамін К. Бере участь у синтезі білка, а також захищає від зношування судини і запобігає захворюванням суглобів (забезпечує еластичність хрящів і запобігає відкладенню солей).

Де шукати? Аби регулярно підживлюватися цим вітаміном, треба якомога частіше споживати капусту, кисломолочні продукти, а також банани, авокадо, яблука і злаки.

Читайте: Дієтолог назвала головні джерела важливого вітаміну

Головні ознаки нестачі вітамінів

Як уже зазначалося, організм спортсмена потребує більшу кількість корисних речовин, водночас на їхню нестачу він реагує набагато швидше й різкіше, ніж тіло людини, яка провадить спокійний спосіб життя.

Отже, про те, що вам час додатково вживати вітаміни, розкажуть такі симптоми:

– біль у м'язах відразу після або за кілька годин після тренувань;

– м'язова слабкість і знесилення;

– легкі запаморочення і короткочасні потемніння або розпливчастість в очах під час тренувань;

судоми;

– дратівливість і перепади настрою;

– ппатія;

лущення шкіри;

– сухість губ або поява тріщин;

– погіршання апетиту;

порушення сну.

Раніше OBOZREVATEL розповідав, як треба пити воду, щоб не допустити зневоднення.