Ботулізм перекинувся на м'ясо: двоє чоловіків на Львівщині опинилися в реанімації

17,5 т.
Ботулізм перекинувся на м'ясо: двоє чоловіків на Львівщині опинилися в реанімації

Двоє чоловіків із Сокальського району Львівської області були госпіталізовані у Львівську обласну інфекційну лікарню з діагнозом ботулізм.

Про це Zaxid.net повідомила головний епідеміолог Львівської області Наталія Тімко.

Чоловіки 1958 і 1959 року споживали м'ясні консерви домашнього приготування і через деякий час їм стало погано. Їх доставили спочатку в районну лікарню, а звідти - до Львова. Зараз обидва пацієнти знаходяться в реанімації, їх стан оцінюється як важкий.

Виявилося, що необхідна сироватка, що перешкоджає поширенню небезпечного токсину, в лікарні відсутня. Про це лікарі повідомили в МОЗ і роблять усе, що в їхніх силах, для порятунку хворих.

За словами Наталії Тімко, в цьому році ботулізм діагностували вже у сімох жителів області. Всі вони захворіли через вживання м'ясних консервів домашнього приготування. В Україні в цьому році захворіло вже понад 90 людей. Через відсутність сироватки дев'ять пацієнтів померли.

Нагадаємо, що ботулізм - це гостра токсикоінфекція, спричинена паличкою Clostridium botulinum і її токсином, міститься в неправильно приготованих і консервах, які зберігаються.

У людей, які вжили продукти, заражені паличкою ботулізму, спочатку виникає слабкість, запаморочення, головний біль, сухість у роті. Може бути нудота, блювота, стул, температура тіла найчастіше не підвищена. Протягом декількох годин або декількох днів з'являються симптоми ураження нервових центрів головного мозку: порушення зору, двоїння в очах, сітка перед очима, розширення зіниць, біль і труднощі при русі очних яблук. Пізніше виникає ураження дихального центру, у результаті чого може наступити задуха і смерть.

Щоб уникнути захворювання, лікарі радять дотримуватися основного правила - чистоти. Чим краще помиті овочі, гриби перед консервуванням, риба перед посолом, тим менша ймовірність потрапляння в продукт збудника ботулізму.

Роздуті кришки на консервованих продуктах - сигнал про те, що цю продукцію не те що їсти, навіть пробувати не можна.

Як раніше повідомляв "Обозреватель", з початку року в Києві зареєстровано 8 випадків захворювання на лептоспіроз, один із них летальний.