У рік гине 2,5 млн дітей: у МОЗ попередили про небезпеку
Гострі респіраторні захворювання є небезпечними для дітей, літніх людей та людей із порушеннями імунітету, оскільки ускладнюється функція отримання кисню організмом.
За інформацією МОЗ, це, в свою чергу, може привести навіть до смерті.
Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно від ГРЗ вмирає близько 2,6 млн дітей. Причина - несвоєчасне або неправильне лікування.
ГРЗ у дітей: чому це особливо небезпечно
Гострі респіраторні захворювання супроводжуються ураженням верхніх дихальних шляхів, що може перешкоджати нормальному диханню.
Типовими ознаками ГРЗ є нездужання, ломота в тілі, головний біль, кашель, нежить, підвищення температури тіла.
Щоб уникнути небезпечних наслідків, Міністерство охорони здоров'я України наполегливо рекомендує уникати надмірного призначення ліків і призначення бездоказових методів для лікування або профілактики грипу та ГРЗ, особливо - у дітей.
Сьогодні не доведена ефективність таких методів, серед яких:
- теплові процедури;
- фітотерапія;
- вітаміни;
- інтерферони;
- гомеопатичні препарати;
- антибіотики для профілактики.
Спираючись на сучасні доказові клінічні настанови, протоколи та рекомендації, МОЗ наполягає звернути увагу, що антибіотики, противірусні препарати (крім озельтамівіру і занамівіру за показаннями), "імуномодулятори" та інтерферони не рекомендовані для симптоматичного лікування неускладнених ГРЗ у дітей. Ефективність вітамінів, антигістамінних і рослинних препаратів не доведена, а "сиропи від кашлю" можуть бути шкідливими для дітей до 4 років. "Комбіновані ліки від застуди", які полегшують симптоми у дорослих, є забороненими для дітей молодшого віку.
"Пам'ятайте, раннє розпізнавання небезпечних ознак є надзвичайно важливим. Саме тому для постановки діагнозу необхідно звернутися до лікаря, який призначить лікування і буде контролювати стан вашого здоров'я або здоров'я вашої дитини", - повідомляє МОЗ.
Телефонуйте 103, якщо з'явилися небезпечні ознаки:
- задишка;
- висип на шкірі;
- кровохаркання;
- синюшний відтінок шкіри;
- блювота і понос;
- біль у грудях;
- зниження тиску;
- сповільнений пульс;
- аритмія;
- порушення свідомості;
- судоми.
Профілактичні заходи щодо попередження спалаху грипу і ГРЗ.
Профілактика ГРЗ і грипу є важливим заходом для збереження здоров'я. До і протягом епідемічного періоду поширення грипу та ГРЗ (жовтень-березень) Міністерство охорони здоров'я України наполягає на проведенні профілактичних заходів, спрямованих на запобігання поширенню інфекції. Найбільш ефективним із них є проведення профілактичних щеплень.
Особливо важливими профілактичні щеплення є для людей з групи ризику - дітей, вагітних і породіль, осіб старше 65 років, осіб з ослабленим імунітетом, онкологічними, хронічними і неврологічними (хвороби головного і спинного мозку, церебральний параліч, епілепсія, інсульт, розумова відсталість) захворюваннями, ожирінням, а також медичних працівників.
Вакцина проти грипу відноситься до рекомендованих вакцин, але не закуповується за державний рахунок. Вона може бути закуплена установами та організаціями. Таку вакцину потрібно зберігати з дотриманням вимог "холодового ланцюга" (в холодильнику при температурі (+2 - +8°С). Крім того, пацієнт може купити вакцини проти грипу в аптечній мережі за власні кошти і доставити її в пункт щеплень із дотриманням "холодового ланцюга".
Як раніше повідомляв "Обозреватель", в Україні почався сезон захворюваності на грип. Найбільш специфічним методом безпеки є вакцинація.