Революція у лікуванні діабету: FDA схвалило клітинну терапію
Терапія без інсуліну: FDA схвалило клітинне лікування діабету
До цього йшли давно і, здається, цей день настав! Незабаром діабетики можуть обходитися без ін'єкцій інсуліну та чудово почуватися. Управління контролю якості харчових продуктів та лікарських засобів у США FDA схвалило першу клітинну терапію для лікування пацієнтів з діабетом 1 типу.
Lantidra – перша клітинна терапія, розроблена з клітин підшлункової залози померлих донорів для лікування діабету 1 типу. Донині діабетики могли підтримувати себе лише за допомогою введення інсуліну. Як нова технологія може змінити життя пацієнтів? Наскільки вона безпечна та ефективна? І чи можна вже говорити про незалежність дабетиків від ін'єкцій інсуліну?
Введення інсуліну – пережиток минулого?
За даними ВООЗ, близько 30 млн. людей у світі страждають на цукровий діабет 1 типу, з яких щороку гинуть 150 тисяч. Це одне з найнебезпечніших захворювань, оскільки підшлункова залоза не може самостійно виробляти інсулін, порушуючи рівень глюкози у крові. Діабет 1-го типу швидко прогресує, викликаючи інші супутні захворювання – серцево-судинні патології, ниркову недостатність, ожиріння, гіпертонію, діабетичну стопу.
Донедавна медицина пропонувала пацієнтам довічне лікування шляхом щоденних ін'єкцій інсуліну. Та сучасні технології відкривають нові можливості для діабетиків. Lantidra – революційне слово в сучасній терапії цукрового діабету. Препарат на основі донорських клітин підшлункової залози розроблений для лікування дорослих з діабетом 1-го типу, які не можуть досягти нормального рівня глікованого гемоглобіну через низький рівень цукру в крові.
"Тяжка гіпоглікемія - небезпечний стан, який може призвести до травм внаслідок втрати свідомості або судом", - стверджує доктор медичних наук, директор Центру оцінки та досліджень біологічних препаратів FDA Пітер Маркс.
Лантидра - живі донорські клітини підшлункової залози
Більшості людей з діабетом 1 типу складно контролювати добову норму інсуліну, необхідну для запобігання високому або низькому рівню цукру в крові. Клітинна терапія усуває ці незручності та підвищує ефективність та безпеку лікування діабету.
"Lantidra – перша у світі клітинна терапія для пацієнтів з діабетом 1 типу, яка надає діабетикам додатковий варіант лікування для нормалізації рівня глюкози у крові", – резюмує доктор Маркс.
Основний механізм дії клітинної терапії – вироблення інсуліну введеними в організм пацієнта донорськими бета-клітинами.
Оскільки нова технологія дозволяє організму виробляти достатньо інсуліну, пацієнту більше не потрібно приймати його у вигляді ін'єкцій або помпи для контролю рівня цукру в крові. Лантидру вводять у печінкову ворітну вену одноразово, іноді додаючи пацієнту інфузії для найбільш оптимальної терапії.
Безпека та ефективність: клінічні дослідження
Щоб оцінити безпеку та ефективність клітинної терапії, вчені випробували її експериментально. 30 учасників з цукровим діабетом 1 типу та гіпоглікемічним синдромом отримали від однієї до трьох інфузій Лантідри.
Клінічні дослідження показали: 21 учасникам не знадобився інсулін більше року, 11 прожили без інсуліну протягом 1-5 років і 10 учасникам не пригодився інсулін більше п'яти років. І лише п'ятьом учасникам не вдалося досягти незалежності від інсуліну.
Нудота, стомлюваність, анемія, діарея та біль у животі – найпоширеніші побічні реакції клітинної терапії у пацієнтів, яким вводили кілька разів Лантідру. Більшість із них зазнали принаймні одну серйозну побічну реакцію після інфузії.
Побічні ефекти також викликали імунодепресанти, необхідні для підтримки життєздатності вживлених клітин. Але часто відміна цих препаратів знижувала ефективність терапії. Ці небажані явища слід враховувати при оцінці переваг та ризиків застосування Лантидри для кожного пацієнта, - зазначають розробники препарату.
Клітинна терапія може повністю витіснити інсулін, підвищуючи ефективність лікування та якість життя пацієнтів. Чи стане вживлення клітин підшлункової залози порятунком для людей із цукровим діабетом 1-го типу? Чи замінить клітинна терапія ін'єкції інсуліну? Незважаючи на революційність Лантідри, вчені поки що не готові відповісти на ці питання. Та перший крок зроблено - людство має всі шанси перемогти цукровий діабет.