10 порад щодо лікування ГРВІ
Неприємні симптоми, які відчуває хворий на ГРВІ, є частиною природного процесу одужання – імунна система бореться з інфекцією.
Наприклад, лихоманка – це механізм, за допомогою якого тіло намагається вбити віруси, створюючи спекотне середовище. Крім того, висока температура змушує клітини, які вбивають патогени, циркулювати у крові швидше та ефективніше виконувати свою роботу. Кашель – ще один продуктивний симптом, що очищує дихальні шляхи від мокротиння. Навіть закладений ніс треба лікувати обережно – протинабрякові препарати обмежують прилив крові до судин. А зонам носа та горла потрібен посилений кровотік, щоб зігрівати інфіковані області й за допомогою виділень позбавлятися мікробів.
Отже, боротися з симптомами ГРВІ треба обережно.
- Правильна гігієна носа
Не треба ковтати або втягувати слиз у себе – важливо регулярно вичищати ніс і робити це м’яко, оскільки сильний тиск може занести крапельки мокроти разом з вірусами назад, у вушні проходи, і викликати там запалення.
- Промивання
Промивання солоною водою усуває закладеність носа, а також видаляє частинки вірусу. Сольовий розчин можна придбати в аптеці або приготувати самотужки: у стакан теплої дистильованої чи кип’яченої води додати чверть чайної ложки солі та стільки ж харчової соди.
- Відпочинок та спокій
Перебування вдома та відпочинок під час хвороби допомагають організму спрямувати свою енергію на боротьбу з інфекцією. Хвороба створює додаткове навантаження, тому спокій сприяє акумулюванню сили.
- Полоскання горла
Полоскання горла зволожує слизові та знімає біль. Полоскати горло можна содовим або сольовим розчином декілька разів на день. Зменшити першіння в горлі допоможе будь-який теплий напій: чай, какао, молоко, бульйон.
- Рясне пиття
Під час ГРВІ потрібно пити багато рідини, щоб уникнути зневоднення та допомогти організму позбутися мокротиння. Тепле пиття розблоковує закладеність носа та заспокоює запалені оболонки горла.
- Душ або ванна
Тепла вода, пара та вологість добре зволожують носові ходи, приємно розслабляють тіло та змивають токсини, які організм виводить через шкіру. Тому водні процедури під час хвороби є не тільки підтримкою гігієни тіла, а й елементом лікування.
- Мазь
Змащування кінчика носа маззю з ментолом, м’ятою чи евкаліптом добре відкриває дихальні шляхи та заспокоює роздратовану шкіру. Мазі на основі ментолу, евкаліпту і камфори мають м’який знеболювальний ефект, полегшують неприємні відчуття та заспокоюють шкіру носа, яка страждає від частого тертя.
- Висока подушка
Повноцінному нічному відпочинку часто заважає закладений ніс. Проблему вільного дихання вирішить додаткова або висока подушка, що регулюватиме положення голови. Щоб зробити кут нахилу більш зручним, можна розмістити подушку під матрацом або використати декілька подушок.
- Зменшити вірусне навантаження
Допоможе імунній системі швидше подолати ГРВІ прийом противірусного препарату прямої дії з діючою речовиною протефлазід. Доведено, що ефект від нього буде, якщо почати прийом противірусного препарату у перші години з моменту появи симптомів хвороби. Він містить сполуки, які не дають вірусу розмножуватися і ширитися організмом. Такий засіб безпечний для організму і тому, за порадою лікаря, дозволений для лікування дітей від народження проти ГРВІ.
- Вживання правильних продуктів
Є група продуктів, з яких доречно складати раціон хворому: вони корисні й допомагають у боротьбі з ГРВІ:
- банани та рис – заспокоять при розладах шлунку;
- болгарський перець та шипшина – чемпіони за вмістом вітаміну С;
- чорниця – виступає природним аспірином, тож може знизити температуру та допомогти впоратися з болем;
- перець чилі, гірчиця, хрін – сприяють поліпшенню дихання, розщепленню слизу у дихальних шляхах;
- цибуля та часник – містять фіторечовини, які допомагають організму очистити дихальні шляхи від інфекції та стимулюють роботу імунної системи;
- чорний і зелений чай – завдяки катехіну мають природний антибіотичний ефект та допомагають при діареї.
Ігнорування або легковажне ставлення до ГРВІ може призвести до серйозних ускладнень або приєднання вторинної інфекції: запалення носових пазух, бронхіту, менінгіту, ангіни тощо. При появі ознак ГРВІ варто залишитися вдома і почати лікування. Якщо за кілька днів стан погіршується або хворий належить до категорії ризику, важливо звернутися до свого сімейного лікаря або педіатра.