Чому дітям не можна давати засоби від кашлю?

Чому дітям не можна давати засоби від кашлю?

Кашель – це один із симптомів респіраторних вірусних інфекцій. Мокрий, сухий, гавкаючий, глибокий, задушливий. Викликає занепокоєність у батьків і бажання дати хворій дитині засіб від кашлю. Але цього робити ні в якому разі не можна! Кашель не лікують, а лише полегшують.

Кашель – це захисна реакція організму, що допомагає очищувати дихальні шляхи від мокротиння або часточок різного походження. Середньостатистична здорова дитина може покашлювати до 10-20 разів за день. Кашель зустрічається при таких хворобах, як застуда, ГРВІ, бронхіт, астма, пневмонія, грип, круп, кашлюк тощо.

Механізм кашлю

Кашель – це складний рефлекс, який відбувається так:

  • Спочатку під час вдиху подразнюються рецептори і нервові закінчення слизової поверхні дихальних шляхів. Це зачіпає ділянку від носа до бронхіол (найменші дихальні шляхи в легенях, що закінчуються крихітними мішечками – альвеолами).
  • Мозок отримує відповідний імпульс і посилає сигнал попрацювати дихальним і міжреберним м’язам, діафрагмі, слизовій дихальних шляхів.
  • Внаслідок цих дій у легенях підвищується тиск і повітря з потужною швидкістю покидає легені, підхоплюючи з собою мокротиння, пил, алергени тощо.
  • Відбулося очищення дихальних шляхів.

Кашель і діти

Діти мають свої особливості анатомічної будови, що безпосередньо впливає на механізм кашлю. По-перше, дихальні шляхи дитини мають менший діаметр, ніж у дорослої людини. По-друге, м’язи у дитини слабкі й, отже, діафрагма швидко втомлюється від незвичного навантаження. Через це сила кашльового поштовху в дитини слабка. Прийом відхаркувальних або муколітичних сиропів розріджує і провокує вироблення ще більшої кількості мокротиння – це змушує дитину більше кашляти. У результаті або кашляти важче, або кашель пригнічується і мокрота осідає у дихальних шляхах. Таким чином створюються умови для ускладнень: від обструкції до пневмонії.

Ось чому не можна давати безрецептурні засоби від кашлю без консультації з лікарем. Самолікування може погіршити самопочуття малюка.

Як полегшити кашель і не нашкодити малюку?

Оскільки кашель очищує верхні дихальні шляхи, можна ефективно допомогти дитині полегшити відкашлювання або розрідити мокротиння без ризиків для здоров’я та аптечних препаратів. Для цього потрібно:

  • Вологе прохолодне повітря – температура 19-200 С і вологість від 50-60%. Це полегшить розрідження мокротиння та його виведення.
  • Рясне пиття. Мокротиння виробляють залози в слизових оболонках. Консистенція слизу залежить від в’язкості крові. Тож якщо потрібно розрідити слиз, то треба зробити рідшою кров – дати дитині багато пиття (чай, компот, молоко, узвар, вода, соки).
  • Вільне дихання носом. Цьому сприятимуть попередні пункти. За потреби носик можна промивати спреєм на основі сольового розчину.
  • Щоб уникнути скупчення слизу у носоглотці та провокування кашлю вночі, варто покласти спати дитину на високу подушку.

Чи можна запобігти кашлю під час респіраторних хвороб?

З настанням осінньо-зимового сезону розпочинається період застуд та ГРВІ. Діти практично завжди зі шмарклями та кашлем. Оскільки ліків проти ГРВІ не існує, є варіант запобігти ймовірності захворіти. Враховуючи різноманіття патогенів, що викликають респіраторні захворювання, батькам можна звернути увагу на неспецифічні методи, тобто на препарати для профілактики вірусних респіраторних хвороб. Для дітей лікарі можуть порадити обирати противірусні засоби на основі флавоноїдів – це природні сполуки, що пригнічують розмноження в організмі вірусів. Їх можна приймати з метою лікування та профілактики дітям від народження – це захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і нормалізує показники місцевого імунітету.