Чому вірус може стати стійким до ліків: що таке рефрактерність?

Чому вірус може стати стійким до ліків: що таке рефрактерність?

Сучасна медицина – це неймовірні операції, трансплантація внутрішніх органів, зміна статі, але досі не приборкано прості вірусні респіраторні хвороби. Варто одразу зазначити, що теорія змови щодо заробляння грошей на лікуванні ГРВІ тут ні до чого.

Віруси – це неклітинні агенти, які пасивно "живуть" у навколишньому середовищі. Проте щойно вони потрапляють у сприятливі для себе умови – клітини, одразу починають активно реплікувати, тобто відтворюватися або розмножуватися. Боротися з вірусами може сам організм, за умови активізації імунної системи або прийому лікарських препаратів. Тобто коли вірус ГРВІ чи грипу потрапляє через слизові в організм і починає свою життєдіяльність в клітинах, організм дає імунну відповідь. Деякі противірусні препарати здатні тримати вірус під контролем, у сплячому режимі, не даючи йому множитися – так, наприклад, працює терапія людей, хворих на ВІЛ та гепатит.

Що таке рефрактерність?

Буває так, що лікарські противірусні препарати не діють. Цей стан називають рефрактерністю – тобто стійкість до певного виду лікування. Хворий приймає ліки, а хвороба не відступає, ба більше – може прогресувати. Це можна порівняти з резистентністю до антибіотиків – коли мікроорганізми (бактерії) продовжують жити та розмножуватися, не зважаючи на прийом хворим антибіотиків.

Чому віруси стійкі до ліків?

Причин, чому противірусні ліки неефективні, декілька. Ось основні з них:

  1. Різноманіття. Вірусів, які викликають застуди, грип, ГРВІ – тисячі. Дізнатися, який саме вірус викликав застуду, та прийняти відповідні ліки проти нього – важко. Або інший приклад, ефективний противірусний препарат від гепатиту В не спрацює проти вірусів, що викликають гепатит С. Тобто на кожен вірус потрібне окреме лікування.
  2. Віруси швидко мутують, що дозволяє уникати впливу ліків. Це добре видно на прикладі грипу та коронавірусу – кожен новий сезон людство атакують нові штами. Тому вакцини, розроблені проти "старої версії" вірусу, не спрацюють на оновленій.
  3. Специфіка дії самих противірусних препаратів та їх застосування. Оскільки вірус заселяється в клітину, то вбити його і водночас не зачепити здорову клітину – завдання надважке. Терапія такими ліками важка, часто має побічні ефекти. Є інші препарати, націлені на протеазу: фермент вірусу, що відіграє роль у його розмноженні. Такі препарати пригнічують здатність патогену реплікувати, створювати нові копії.
  4. Адаптація до лікарських препаратів через некоректне використання ліків. Стійкості вірусів можуть сприяти такі чинники, як самолікування, незавершений курс лікування, неправильно підібраний препарат тощо.

Віруси, які вдалося приборкати

Медики сьогодні можуть лікувати віруси, що викликають герпес, грип, гепатит С. Контролю піддається ВІЛ та Ебола. Вакцини убезпечують від вітряної віспи, кашлюку, поліомієліту тощо. Що стосується респіраторної групи вірусів, то уникнути ускладнень і не дозволити інфекції поширитися, допомагають противірусні препарати. Доцільність медикаментозного приборкання вірусів, особливо дітям, визначає лікар. Зважаючи на високу ймовірність алергічних реакцій та побічні дії, дітям рекомендують обирати противірусні препарати, вироблені з натуральної сировини – вони містять флавоноїди (рослинні сполуки, що пригнічують розмноження вірусів), нетоксичні, не мають побічних реакцій, підходять для тривалого прийому, працюють як засіб лікування та профілактики, дозволені дітям з народження. Дорослим з тих самих причин також варто обирати противірусний засіб природного походження. Прийом такого препарату знижує вірусне навантаження на організм і допомагає імунній системі, таким чином одужання наступає швидше.

Як уникнути рефрактерності противірусних препаратів:

  • Правильне та своєчасне лікування навіть простих вірусних інфекцій має вирішальне значення та допомагає запобігти розвитку ускладнень.
  • Також зменшенню ризику розвитку рефрактерності вірусів до препаратів сприяє співпраця зі своїм сімейним лікарем або педіатром: варто дослухатися рекомендацій.
  • Не займатися самолікуванням. Метод лікування або препарат, що допоміг одужати одній людині може не спрацювати на іншій. Адже всі люди різні, мають індивідуальні особливості, про які навіть не підозрюють.
  • Профілактика. Дотримання простих правил допоможе менше хворіти на ГРВІ, грип та застуду.