ГРВІ в дитини: як захиститися тим, хто поруч
Коли в сім’ї є діти – застуди та ГРВІ стаються частіше, ніж на це розраховують батьки. І якщо дітям не вдалося уникнути вірусу, то шанси не заразитися в інших членів родини є.
ГРВІ викликає вірус, що передається повітряно-крапельним шляхом. Тож з огляду на цю властивість, можна дотримуватися правил профілактики та уникнути зараження.
Діти хворіють на ГРВІ в рази частіше, ніж дорослі з двох причин. Перша – їхній імунітет ще не здатний опиратися незнайомим патогенам. Друга – діти дуже активно заражаються і розповсюджують інфекцію, бо тісно і багато контактують між собою, що спричиняє поширення хвороби.
Отже, якщо вдома дитина з типовими ознаками ГРВІ, варто потурбуватися про превентивні заходи щодо інших членів сім’ї, особливо з категорії ризику: братиків або сестричок віком до 5 років, родичів віком 65+ років. Поки науковці не винайшли таких пігулок, які б не давали вірусам проникати в організм, важливо скористатися методами, які довели свою ефективність:
- Уникати прямого тісного контакту з хворою дитиною і за можливості дотримуватися дистанції або ізоляції. Саме під час розмови, співу, поцілунків, обіймів, рукостискання дитина може заразити інших.
- Виділити хворій дитині індивідуальний посуд та рушники. Це унеможливить передачу вірусів через спільне користування предметами.
- Не починати різко зміцнювати імунітет інших членів родини шляхом додавання до їх раціону часнику і цибулі, шипшини, цитрусових, вітамінних комплексів і БАДів. По-перше, на віруси вони не впливають і не допоможуть. А по-друге, імунітет треба зміцнювати комплексно і протягом року.
- Уникати торкання руками обличчя, щоб унеможливити потрапляння в організм вірусів.
- Якщо хвора дитина сильно чхає чи кашляє, можна надягати на неї маску, аби таким способом затримати краплі слини і запобігти їхньому поширенню.
- Хоча віруси здатні прожити на поверхнях предметів у середньому декілька годин, варто й хворому, й іншим членам сім’ї регулярно мити руки перебуваючи вдома. Тепла вода і мило не просто змивають бруд, а й руйнують захисну оболонку вірусу та вбивають його. Також варто періодично протирати антисептиком предмети спільного користування: пульт від телевізора, гаджети, ручки дверей або холодильника, побутову техніку, іграшки тощо. Словом, те, чого торкається хвора дитина.
- Слідкувати за повітрям у приміщені – воно має бути прохолодним, близько 20 °С, з вологістю від 50% та рухомим. Таке середовище вкрай несприятливе для вірусів, як бонус – не висушує слизові рота, носа та очей, які слугують захисним бар’єром від проникнення в організм вірусів. Допоможе регулярне провітрювання, вологе прибирання або використання зволожувача.
- Рясне пиття – це рекомендація не тільки для того, хто захворів на ГРВІ, а й для захисту і профілактики здорових. Зволоження має комплексний позитивний вплив на організм.
ГРВІ не є небезпечною хворобою, та у дітей може протікати важче, ніж у дорослих. Наприклад, через високу інтоксикацію супроводжуватися слабкістю, високою температурою і блюванням. Для немовлят ГРВІ небезпечне тим, що інфекція може швидко ускладнюватися. Така дитяча вразливість зумовлена несформованою імунною системою. Для лікування ГРВІ у дітей існує обмежена кількість препаратів. Лікар може порадити знизити вірусне навантаження на організм хворого малюка за допомогою дитячого сиропу Флавовір. Розроблений на основі діючої речовини протефлазід, він ефективно протистоїть більшості вірусів, зокрема, грипу, ГРВІ, SARS-CoV-2. При цьому сироп безпечний, адже дозволений дітям з народження і підходить для тривалого застосування. Інші лікарські засоби впливають на симптоми хвороби: дитячі жарознижувальні препарати, сольові розчини для промивання носика та ліки для знеболення горла. Сиропи від кашлю заборонені дітям до шести років, дітям старшого віку дають за призначенням лікаря. Комплексний підхід лікування ГРВІ, забезпечення спокою та рясного пиття допоможуть швидше одужати малюку й оминути ускладнення.