Коли цього року українцям очікувати на початок епідсезону?

Коли цього року українцям очікувати на початок епідсезону?

Щороку близько 6 млн українців хворіють на інфекційні захворювання, з них 98% припадає на ГРВІ та грип. Не здає своїх позицій коронавірус, який повертається новими мутованими штамами. Наразі країна перебуває на початку епідсезону 2024-2025. Завершення очікується у травні наступного року.

З настанням холодів питання уникнення респіраторних інфекцій стає все актуальнішим. Віруси постійно загрожують здоров’ю та життю українців. Хоча епідсезон офіційно щойно почався – 30 вересня, – однак хвороби вже серйозно заявляють про себе. У вересні на Львівщині від коронавірусу померла 4-річна дитина.

Поки що ситуація типова для цього часу: переважно фіксуються випадки захворюваності на ГРВІ, а віруси грипу та коронавірусу не перевищують свої норми. Початок зростання захворюваності очікується з жовтня. Потім на статистику хвороб впливатимуть такі фактори, як погода, шкільні канікули, стан імунізації населення тощо.

До речі, перші вакцини проти грипу з’явилися вже наприкінці вересня. Вони націлені проти цьогорічних штамів А Н1N1 Вікторія, A H3N2 Таїланд і В Австрія. На поточний епідсезон також прогнозується подальша циркуляція різних субваріантів вірусу SARS-CoV-2.

Своєчасне щеплення дозволяє підсилити імунітет та захиститися від важкого перебігу хвороб. Найкращий час зробити його – у жовтні або листопаді. Особливо це стосується осіб з так званої групи ризику: освітян, медиків, військових, а також тих, хто працює в місцях скупчення людей, осіб віком 65+, вагітних, з хронічними захворюваннями та дітей до 5 років.

Уникнути ускладнень і можливих випадків захворюваності також допомагають методи неспецифічної профілактики. Враховуючи розмаїття респіраторних вірусів, щеплення допомагає запобігти лише певним захворюванням, зокрема грипу або COVID-19, і не вирішує проблему профілактики, наприклад, ГРВІ. У такому випадку варто застосовувати неспецифічні методи, а саме противірусні препарати на основі флавоноїдів – сполук, що здатні пригнічувати реплікацію ДНК- та РНК-вірусів грипу, гострих респіраторних інфекцій, зокрема і SARS-CoV-2. Їхній прийом ефективний при захворюваності на грип, коронавірус або ГРВІ; за появи перших симптомів; в період підвищеного ризику та у випадку контакту з хворим.

Для захисту дитини також можна використовувати дитячий противірусний препарат. Контакти з однолітками, відвідування дитсадка, школи, місць скупчення людей загрожують зараженням на ГРВІ, грип або ковід. У таких випадках лікар може призначити дитячі препарати для профілактики: вони мають бути розробленими на рослинній основі, дозволені малюкам від народження, підходити для тривалого застосування і при цьому не пригнічувати вироблення власного інтерферону.

Водночас досить ефективними залишаються такі прості засоби профілактики: регулярне миття рук, не торкатися обличчя руками, зберігати дистанцію від людей з ознаками хвороби, повноцінний сон, прогулянки на свіжому повітрі та здорове харчування.