Метапневмовірус в Україні: перші симптоми та поради щодо профілактики
Вірус HMPV, який викликав масові захворювання у Китаї, вже зафіксовано в Україні. Про це повідомила на своїй сторінці у Facebook інфекціоністка, доктор медичних наук Ольга Голубовська.
За останніми даними, зареєстровано 14 лабораторно підтверджених в Україні випадків (серед захворілих – 9 дітей), однак реальна кількість хворих може бути більшою. Зокрема, метапневмовірус зафіксовано вже й у столиці.
Метапневмовірус людини (HMPV), вперше виявлений у 2001 році, зазвичай викликає симптоми, схожі на застуду або легкий грип: нежить, кашель, підвищення температури. Однак у важких формах він вражає верхні та нижні дихальні шляхи і може спричинити дихальну недостатність.
Ще один "китайський вірус"
В останні тижні грудня у Китаї стався раптовий спалах захворюваності на HMPV: у соцмережах публікують світлини та відео переповнених лікарень. Однак реальні масштаби епідемії невідомі. Як і у випадку з коронавірусом, китайська влада поки що заявляє, що сплеск респіраторних інфекцій не є чимось винятковим для зимового сезону.
"Захворювання стають менш важкими і поширюються в менших масштабах порівняно з попереднім роком", – заявила на початку січня речниця міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін.
Як передається метапневмовірус?
Зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом, групами ризику вважаються маленькі діти, люди похилого віку та люди з ослабленою імунною системою. На відміну від COVID-19, від HMPV немає вакцини або специфічного лікування.
"Орієнтовний інкубаційний період – від 3 до 6 днів, а середня тривалість захворювання може змінюватися залежно від тяжкості, в середньому 7–10 днів. HMPV найбільш активний в помірному кліматі протягом пізньої зими та навесні", – зазначає Ольга Голубовська.
Чому HMPV активізувався саме зараз?
На думку української інфекціоністки, нинішній спалах метапневмовірусу є наслідком пандемії ковіду, який, як підкреслює Голубовська, є, за своєю суттю, системною імунною хворобою.
"Також негативно вплинули на нашу толерантність до інфікування багатьма широко поширеними збудниками тривалі масові локдауни, ми не контактували один з одним, а імунні реакції починаються із місцевих факторів захисту. Перша хвиля розплати за це почалася позаминулого року із трагічного спалаху RSV-інфекції в світі, ми про це неодноразово розповідали на своїх заходах. Так, відділення невідкладної допомоги в США сезону 2023-2024 рр. були переповнені хворими дітьми до 1 року на це захворювання, ми також спостерігали його зростання у людей похилого віку. Оскільки HMPV є "братом" RSV, настала його черга. До речі, вітчизняні фахівці, наприклад, професор Волянський (імунолог Андрій Волянський, – ред.), прогнозували спалахи звичайних респіраторних хвороб після завершення обмежувальних заходів. Що ми зараз і спостерігаємо", – зазначає Ольга Голубовська.
Поради для населення
Насамперед Голубовська радить не панікувати.
"В разі виникнення респіраторного захворювання, особливо у груп ризику, бажано його підтвердити. Серед усіх ГРВІ найнебезпечнішими були грип та COVID-19, зараз до тестування треба додавати і метапневмовірус, особливо у госпіталізованих хворих, ресурс є. Якщо ви захворіли – вимірюйте правильно сатурацію крові пульсоксиметром", – пише вона.
По-друге, потрібно зменшувати ризики повітряно-крапельної передачі вірусу:
- обмежити контакти з хворими на респіраторні захворювання (особливо це стосується груп ризику);
- частіше мити руки;
- провітрювати приміщення;
- проводити вологе прибирання.
"Все це, звичайно, не гарантує зараження, але ж ми пам’ятаємо, що уся справа в дозі збудника, що на вас "нападає": чим вона менше, тим більше шансів мати нетяжке захворювання", – нагадує Голубовська.
По-третє, інфекціоністка радить слідкувати за своїм здоров’ям.
"Своєчасно діагностуйте патологію (наприклад, синдром інсулінорезистентності, патологію щитоподібної залози), приймайте вітаміни, особливо Д (за призначенням лікаря), в багатьох є його недостатність або дефіцит, а він, зокрема, є гормоном імунної системи", – зазначає вона.
Поради лікарям
"Прохання до лікарів – не зволікайте з госпіталізацією, якщо хворий щоденно прогресує. Пам’ятайте, що тяжкість перебігу оцінюється не тільки і не стільки за показниками температури, як за загальним станом хворого, особливо у груп ризику. Вважається, що супутні інфекції з іншими вірусами або бактеріями можуть бути тригером тяжкого перебігу захворювання, тому застосування емпіричної противірусної терапії препаратами широкого спектру дії може бути обґрунтовано", – підкреслила інфекціоністка.
Що робити?
На початку захворювання симптоми грипу та ГРВІ, зокрема і ковіду, можуть бути дуже схожими, їх важко відрізнити без лабораторних тестів. Оскільки метапневмовірус за симптомами схожий на інші вірусні захворювання і не має специфічного лікування, то лікар може призначити препарати прямої противірусної дії. Тобто лікар обиратиме противірусні препарати широкого спектру – такі, що діють одночасно на декілька груп вірусів.
Наприклад, препарати прямої противірусної дії на основі флавоноїдів, які перешкоджають проникненню вірусу в клітини епітелію та впливають одразу на декілька вірусоспецифічних ферментів. Такий механізм дії зазначених препаратів ефективний для стримування вірусного навантаження на організм людини під час атаки широкого спектру вірусів – від грипу до чисельних збудників ГРВІ, до яких належать і коронавіруси, і метапневмовіруси.
Для дорослих є форма випуску у краплях, а для дітей – сироп Флавовір. Препарат може використовуватися як лікувальний, так і профілактичний засіб. Перед застосуванням будь-якого безрецептурного противірусного препарату варто уточнити у лікаря дозування та тривалість прийому.