Різниця між вірусними та бактеріальними інфекціями
Чому важливо розрізняти вірусну хворобу і бактеріальну? Річ не тільки у питанні доцільності вживання антибіотиків. Визначивши джерело хвороби, можна обрати правильне лікування та уникнути ускладнень.
Віруси і бактерії підстерігають усюди: в садочку, школі, магазині, спортзалі, поліклініці, вдома; на ручках кошиків супермаркетів, громадського транспорту і вбиралень, грошових купюрах, офісних приладдях, столиках кафе, моніторах банкоматів, кухонній губці, рушнику тощо. Вони здатні викликати багато інфекцій, особливо респіраторних, якими схильні хворіти діти в осінньо-зимовий період. Інколи симптоми вірусних та бактеріальних інфекцій мають схожі ознаки. Водночас різниця між ними полягає у механізмі впливу на дитячий організм, способах діагностики та лікування.
Віруси та їхні особливості
Віруси – це мікроорганізми, які не мають клітинної будови і здатні розмножуватися лише всередині живих клітин. У середовищі вони не ростуть, не множаться, не розвиваються, словом, не живуть. Живі організми (людини, тварини, рослини) їм потрібні для самовідтворення – проникаючи в клітину, вірус використовує її ресурси для своєї діяльності, зокрема розмноження. За структурою вони простіші та менші за розміром, ніж бактерії.
Деякі віруси здатні мутувати (наприклад, грипу), що ускладнює боротьбу з ними. Антибіотики не впливають на віруси через те, що у них відсутні "мішені", на які діють ліки.
Захворювання, які викликаються вірусами:
ВІЛ, вітрянка, грип, парагрип, ГРВІ, застуди, респіраторно-синцитіальна інфекція, кір, бокавірусна інфекція, краснуха, мононуклеоз, коронавірус, гепатит, герпес, ротавірусна інфекція, поліомієліт, сказ тощо.
Що таке бактерії та як вони вражають?
Бактерії – це живі одноклітинні організми, які пристосовані до виживання у складних умовах (високі або низькі температури, ультрафіолет, їдке або кисле середовище). Здатні самостійно забезпечити собі всі етапи життєдіяльності. Основний шлях потрапляння бактерій в організм людини – повітряно-крапельний. Опиняючись всередині організму, шкідливі бактерії оселяються там, розмножуються, а в процесі діяльності виділяють токсини – отруйні речовини. Так починається хвороба.
Багато (близько 2 кг) бактерій живе у кишківнику людини. Більшість із них корисні.
Найпоширеніші хвороби, викликані бактеріями:
Туберкульоз, ангіна, гайморит, пневмонія, дизентерія, ботулізм, тиф, холера, дифтерія, чума, скарлатина, правець тощо.
Принципи самодіагностики вірусних і бактеріальних хвороб
Зважаючи на вищезазначене, батьки в жодному разі не повинні займатися самодіагностикою та самолікуванням дитини, щоб не зашкодити організму. За перших ознак хвороби дитину треба показати лікарю, який точно визначить природу інфекції та призначить відповідне лікування.
Лікування вірусних і бактеріальних інфекцій
Віруси і бактерії різняться за своєю будовою, отже, лікування буде кардинально різним. На кожен патоген є свій механізм дії. Відповідно до протоколів, антибіотиками лікують тільки бактеріальні інфекції. Це допомагає швидко подолати недугу та уникнути ускладнень. Не треба боятися антибіотиків, якщо їх призначає лікар. Батькам важливо чітко дотримуватися рекомендацій щодо дозування і прийому
У випадку вірусної інфекції швидко допомагають противірусні препарати – вони дуже ефективні, якщо почати лікування ними на ранній стадії. Для хворої дитини лікар може рекомендувати "Флавовір" - противірусний препарат на рослинній основі. Препарат випускають у формі сиропу зі зручним дозуванням, він дозволений дітям з народження, у складі містить флавоноїди (природні сполуки, що згубно впливають на віруси), підходять для тривалого вживання (наприклад, з метою профілактики після контакту з хворим. Прийом дитиною противірусного засобу допоможе уникнути потенційно серйозних ускладнень, якими "славляться" вірусні хвороби. Кратність дозування та курс прийому визначається разом із лікарем.
Профілактика вірусних та бактеріальних хвороб
Ефективною профілактикою від багатьох хвороб вірусної та бактеріальної природи будуть правила, до яких варто привчати дитину змалечку:
- ретельно часто мити руки, а також продукти харчування;
- за потреби користуватися дезінфекторами;
- не контактувати з хворими людьми;
- дотримуватися гігієни кашлю та чхання;
- зайвий раз не торкатися руками обличчя.
Все інше – в межах повноважень батьків: зробити дитині обов’язкові щеплення та не нехтувати рекомендованими (пневмококова і менінгококова інфекції, вітрянка, ВПЛ, ротавірус, кашлюк, грип, коронавірус). Створити умови для зростання у здоровому середовищі: правильне харчування, фізична активність, сон, свіже повітря та багато позитивних емоцій. Це зробить дитинство не лише щасливим, а й здоровим.