Смертельний грип у Києві: головний санлікар озвучив симптоми
В українській столиці за минулий тиждень зареєстровано 20 991 випадок грипу та ГРВІ.
Такі дані опублікував Київський міський центр контролю та профілактики хвороб.
Це на 27,4% більше, ніж за попередній тиждень, причому інфекція почала активніше атакувати дорослих: серед них захворюваність зросла на 31,4%, тоді як серед дітей – на 24,6%.
Грип як головний вбивця
Як розповів в інтерв’ю ТСН головний санітарний лікар Києва Сергій Чумак, основною причиною зростання захворюваності є саме грип, а не коронавірус: минулого тижня COVID-19 було зареєстровано лише у 27 осіб.
"Спостерігається тенденція до зменшення коронавірусу у Києві, а от захворюваність на грип та ГРВІ зростає. Також маємо ріст госпіталізацій серед хворих на грип та ГРВІ, як серед дітей, так і дорослих – 574 особи минулого тижня були госпіталізовані до лікарень, з них 356 – діти. Зростає кількість важких випадків хвороби, коли люди потребують саме госпіталізації", – сказав Чумак.
За минулий тиждень у Києві був зафіксований один летальний випадок від ускладнень грипу.
"Відомо, що це особа похилого віку. Загалом за цей епідеміологічний сезон – це вже двадцятий смертельний випадок в Києві. Переважно всі померлі – люди похилого віку, які мали супутні хвороби", – розповів головний санлікар столиці.
Чи буде карантин?
Поки що рівень захворюваності у Києві не перевищив епідпоріг, але вже наблизився до нього.
"Якщо матимемо показники, як минулого тижня, то, можливо, дійдемо до епідеміологічного порогу, але навряд чи зможемо його перетнути. Тим більше, що наприкінці березня у дітей розпочинаються шкільні канікули, а це значно вплине на епідеміологічну ситуацію – діти будуть менше між собою спілкуватися. А на цьому тлі показники захворюваності на грип будуть зменшуватися", – вважає Сергій Чумак.
Симптоми грипу
Грип починається з ознобу та температури, яка піднімається до 39 градусів та тримається добу. Далі температура дещо знижується, натомість можуть з’явитися кашель та нежить.
"Трішки менша температура може бути два-три дні, а сама хвороба триває до двох тижнів. За перших симптомів рекомендуємо людям одразу звертатися до сімейного лікаря, який проведе діагностику та призначить адекватне лікування. Щодо профілактики грипу, то варто завчасно зробити вакцинацію від грипу. Треба регулярно провітрювати приміщення, мити руки після вулиці та транспорту, користуватися антисептиком та уникати масового скупчення людей. Якщо людина вже захворіла – менше контактувати з оточенням та носити захисну маску", – радить головний санлікар Києва.
Противірусне лікування
Грип, як і інші вірусні захворювання, лікується противірусними препаратами. Задля максимальної ефективності лікарі радять розпочинати лікування відразу з моменту появи перших симптомів.
При грипі та ГРВІ сімейний лікар може порекомендувати противірусні препарати прямої дії – зокрема, український противірусний засіб, що містить діючу речовину протефлазід. До його складу входять флавоноїди – речовини природного походження, які блокують розмноження вірусу в організмі. Це дозволяє скоротити й полегшити перебіг захворювання та зменшити ризик розвитку бактеріальних ускладнень на фоні вірусного процесу – адже саме важкі ускладнення зазвичай є причиною смерті пацієнтів, які заразилися грипом.
Такий противірусний препарат має широкий спектр дії – тобто він впливає відразу на декілька груп ДНК- та РНК-вірусів, зокрема на віруси грипу та SARS-CoV-2. Крім того, препарат захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету.
Завдяки властивостям флавоноїдів препарат штучно не стимулює імунну систему та не викликає її рефрактерності – явища, коли через перенавантаження імунітет тимчасово "вимикається", що призводить до важких ускладнень захворювання.
На основі діючої речовини протефлазід також випускається дитячий противірусний сироп Флавовір. Його дія полягає у блокуванні розмноження вірусів ГРВІ та грипу. При своєчасному початку лікування сиропом сповільнюється розмноження вірусів, знижується вірусне навантаження на організм дитини, що сприяє полегшенню самопочуття та прискоренню одужання без наслідків у вигляді розвитку ускладнень. Флавовір може бути рекомендований лікарем для лікування ГРВІ та грипу у дітей від народження.