У Китаї знову спалах невідомої респіраторної хвороби: що каже ВООЗ
Лікарні на півночі Китаю заповнені дітьми з недіагностованою пневмонією. Починаючи з середини жовтня країна зіткнулася з різким зростанням кількості випадків респіраторних захворювань, і це викликає тривогу, пише Sky News.
Спалахи пневмонії серед дітей зафіксовані у двох великих містах на відстані 500 кілометрів один від одного – у Пекіні та Ляоніні.
21 листопада міжнародна система епіднагляду ProMED випустила попередження про появу у Північному Китаї недіагностованої інфекції. Попередження базувалося на репортажі, знятому журналістами тайванського телеканалу FTV News.
"Багато, багато госпіталізовано", – розповів журналістам один із мешканців Пекіна. За його словами, у хворих немає кашлю: у них просто висока температура (лихоманка), і у багатьох виявлені легеневі вузли.
"Цей репортаж свідчить про широкомасштабний спалах недіагностованої респіраторної хвороби... Незрозуміло, коли почався цей спалах, оскільки малоймовірно, щоб така кількість дітей могла захворіти так швидко. У репортажі не йдеться про постраждалих дорослих, що може свідчити про певне розповсюдження інфекції у школах", – прокоментували цю інформацію у ProMED.
Занепокоєння ВООЗ
22 листопада Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила, що направила офіційний запит до влади Китаю щодо інформації про зростання респіраторних інфекцій та виявлених осередків пневмонії серед дітей.
Також ВООЗ запитала результати лабораторних досліджень із цих осередків та додаткову інформацію про останні тенденції в циркуляції вже відомих патогенів, включаючи грип, SARS-CoV-2, респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ) та mycoplasma pneumoniae (бактерія, яка викликає захворювання дихальних шляхів, у тому числі трахеобронхіт та атипову пневмонію).
Зі свого боку влада Китаю заявила, що зростання респіраторних захворювань частково спричинено скасуванням антиковідних обмежень. Як відомо, на відміну від більшості країн, Китай скасував їх лише рік тому. Люди перестали носити маски та дотримуватися самоізоляції, що й спричинило сплеск захворюваності.
Офіційний Китай запевняє, що жодних невідомих патогенів на території країни не виявлено. За словами чиновників, причиною спалаху стали традиційні збудники – у тому числі й ті, які перераховано у запиті ВООЗ – та холодна погода. Коли температура на півночі Китаю різко впала, Пекін "увійшов у сезон високої захворюваності на респіраторні інфекції", – заявив 22 листопада Ван Куаньі, заступник директора та головний епідеміолог Пекінського центру контролю та профілактики захворювань.
Поки що – тільки профілактика
Утім, гіркий досвід змушує ставитися до подібних новин з Китаю із занепокоєнням. Саме з повідомлень ВООЗ про спалах таємничої пневмонії в Ухані три роки тому світ дізнався про COVID-19 – щоправда, тоді ще людство не знало, яку ціну йому доведеться заплатити за появу нового вірусу.
У ВООЗ поки що не розуміють, чи спричинені спалахи дитячої пневмонії у Північному Китаї сезонним зростанням кількості випадків респіраторних захворювань, чи насправді вони мають якусь іншу природу. Поки що в організації обережно рекомендують людям у Китаї дотримуватися звичайних профілактичних заходів – вакцинуватися проти грипу та COVID-19, триматися на відстані від хворих, залишатися вдома під час хвороби, регулярно мити руки та за потреби носити маски.
У будь-якому разі, ці заходи будуть доречними навіть в тих країнах, де, на щастя, поки що немає спалахів невідомої пневмонії. Відомі збудники захворювань можуть спричинити не менше проблем, ніж невідомі, особливо якщо згадати, що вся Північна півкуля увійшла до чергового епідемічного сезону. Зокрема, за даними Центру громадського здоров’я, з 2 жовтня до 19 листопада 2023 року гострими респіраторними вірусними інфекціями, включаючи COVID-19, заразилися 19 983 372 українця – це на 35,9% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Нагадаємо, одним із найнебезпечніших ускладнень грипу та COVID-19 є пневмонія. Тож найкращим засобом зберегти своє здоров’я буде вчасна вакцинація. Якщо ж ви все ж таки захворіли, важливо пам’ятати, що вірусні захворювання антибіотиками не лікуються – їх потрібно лікувати препаратами прямої противірусної дії. Ефективність лікування залежить від вчасності його початку: чим швидше ви почнете приймати препарат, тим легше перебігатиме захворювання.
В українських аптеках доступний широкий вибір противірусних засобів, однак при виборі потрібно уважно вивчити інструкцію до препарату. Варто звернути особливу увагу на такі пункти:
- оскільки точна діагностика вірусних захворювань зазвичай є досить складною, препарат повинен мати відразу декілька механізмів противірусної дії – тобто бути ефективним як проти РНК-, так і проти ДНК-вірусів;
- препарат не повинен викликати рефрактерності (гіпореактивності та виснаження) імунної системи;
- якщо ви обираєте препарат для сімейної аптечки, він має бути безпечним для тривалого застосування усіма членами родини, включаючи дітей, людей похилого віку та вагітних.
Якщо хвороба таки наздогнала дитину, лікар може призначити дитячий сироп Флавовір. Рекомендованим вибором є противірусні препарати прямої дії на основі флавоноїдів – біоактивних речовин, які містяться у рослинах. Вони ефективно пригнічують розмноження РНК- та ДНК-вірусів і водночас не спричиняють негативного впливу на імунну систему, через що можуть бути рекомендовані пацієнтам будь-якого віку, включаючи дітей з народження.