Як тривога і стрес викликають ГРВІ?

Як тривога і стрес викликають ГРВІ?

Стрес здатний впливати на імунну систему людини. Фізичні реакції, які виникають при стресі або тривозі, мобілізують сили організму на подолання загрози чи адаптування під неї. А чим довше людина тривожиться і перебуває у стресі, тим більша загроза для її здоров’я.

Зараз українці перебувають у стані хронічного стресу і тривоги: військові дії, невтішні новини, повітряні тривоги, відсутність світла, що тягне купу побутових проблем, нестабільне навчання та робота, тривога за близьких... За таких умов людина переживає спектр емоцій, а її організм реагує викидом гормонів (адреналіну та кортизолу). Це супроводжується змінами, які, на перший погляд, непомітні:

  • з боку опорно-рухового апарату – напруга м’язів та кінцівок;
  • дихальної системи – задишка, прискорене серцебиття;
  • серцево-судинної системи – порушення серцевого ритму (підвищується ризик серцевого нападу, інсульту тощо);
  • загострення хронічних станів та хвороб;
  • посилення вірусних респіраторних захворювань – ослаблений імунітет не може боротися з вірусами.

Негативні емоції, страх, тривожність активують внутрішні резерви організму. Але, якщо так триває довго – це виснажує, а також руйнує психічне та фізичне здоров’я.

Як стрес може стати причиною частих ГРВІ?

Стрес та ГРВІ пов’язані через соціально-психологічні фактори:

  1. Стрес порушує роботу імунної системи, зменшуючи її реакцію на запалення – імунні клітини на фоні тривожності стають менш чутливими до кортизолу, гормону стресу. Внаслідок чого віруси, не зустрічаючи опору, легко проникають, поширюються організмом і викликають важчий перебіг хвороби.
  2. Поведінка. Під час стресу людина менше піклується про себе, порушує звичний режим, зловживає шкідливими звичками, нехтує правилами гігієни, недосипає, гірше харчується тощо.

Що робити для профілактики ГРВІ і стресу?

  • Не займатися самолікуванням і не призначати собі заспокійливі ліки, навіть якщо вони допомогли комусь зі знайомих.
  • Помірна фізична активність – це збагачує організм киснем, нормалізує кровотік, знімає напругу і стрес.
  • Обмежити вживання кави, міцного чаю, енергетиків, алкоголю.
  • Нормалізувати сон: 7-8 годин щодня.
  • За порадою лікаря використовувати неспецифічні засоби профілактики на основі натуральних компонентів – противірусні препарати прямої дії. Прийом профілактичних доз допоможе стимулювати внутрішні механізми природного імунного захисту і пригнітити реплікацію ДНК- та РНК-вірусів – грипу, ГРВІ і SARS-CoV-2. Таким чином противірусні препарати ефективно спрацюють за появи перших ознак захворювання, а також в період підвищеного ризику або контакту з хворим.
  • Навчитися розслаблятися. Універсальної поради немає, тут кожен обирає те заняття, яке любить: рукоділля, прогулянки з домашнім улюбленцем, спілкування з друзями, читання, перегляд фільмів. Це допомагає відволіктися від думок, бути в моменті "тут і зараз".
  • Слідкувати за показниками здоров’я та за потреби не відкладати візит до лікаря.