Гепатопротектори: чи реальна допомога печінки?
Печінка – один із найважливіших органів людини, що має безліч функцій, головна з яких – детоксикація організму.
Зокрема, печінка знешкоджує різні чужорідні та токсичні речовини, виводить надлишок гормонів та інших продуктів життєдіяльності людини. Вона конвертує різні види енергії на глюкозу, поповнює депо зберігання вітамінів, синтезує білки крові, холестерин, жовчні кислоти, гормони, бере участь у кровотворенні.
Кожен із нас знає від важливості цього органу. Раз у раз у рекламі бачиш гасла на кшталт "погане самопочуття? - Напевно печінка!" або "відчуваєте слабкість – пропийте гепатопротектор і вам полегшує!".
Правда в тому, що печінка – хоч і життєво важливий орган, проте має чудову властивість самовідновлення. Про це розповіла лікарка Вікторія Кучеренко.
Як влучно зауважила лікар, на запитання "що б такого пропити від печінки" є лише одна правильна відповідь – нічого. Вона й сама здатна очиститись та оновитись – адже це її основна функція.
Гепатопротектори – препарати з доведеною неефективністю?
Гепатопротектори, які широко рекламуються в засобах масової інформації, допомагають лише в одному – заробити мільйони доларів їх виробникам. При цьому їхня користь для організму дуже сумнівна.
Невипадково такої групи ліків як "гепатопротектори" немає у країнах, де панує доказова медицина. У той час як в нашій країні різні Есенціале або Гепабене регулярно виявляються в топах продажів. Не дивно, що дані ліки також незмінно перебувають серед препаратів, що найбільш рекламуються. Адже склад того ж Есенціале фортедуже простий - він містить витяжки бобових. Натомість варто його запакувати у желатинові капсули, і її ціна одразу підвищується до 500-700 грн за упаковку.
Зазначимо, що фахівці США відносять Есенціале форте до препаратів з доведеною неефективністю, адже його застосування приносить користі навіть менше, ніж прийом пустушок – плацебо.
До інших препаратів з доведеною неефективністю належать також ліки, які містять екстракт розторопші, такі як Гепабене або Карсил.
Гептрал – чи не єдиний гепатопротектор, який має хоч якусь ефективність. Водночас у США його користь вважається недостатньою – там його відносять до БАДів, а ніяк не до лікарських засобів.
Серед гепатопротекторів є ще більша група препаратів на основі урсодезоксихолевої кислоти (УДХК), такі як Урсосан, Урсофальк, Урсолів. За результатами дослідження біохімічних та клінічних ефектів даної речовини опублікованого в International Journal of Molecular Sciences, УДХК має непередбачену токсичність, здатну викликати, зокрема, гепатит, свербіж, холангіт, асцит, синдром зникнення жовчних шляхів, печінки клітинну недостатність, смерть, важку водянисту діарею, пневмонію, дизурію, імунодепресію, мутагенні ефекти, і нарешті синдром відміни. Як бачимо, приймати препарати на основі урсодезоксихолевої кислоти можуть тільки пацієнти з богатирським здоров'ям.
Є ще невелика група ліків на рослинній основі, такі як дуже популярний в Україні Лів52 та Хофітол. Перший із препаратів містить екстракти деревію, пасльонових, каперсів та цикорію. Склад Хофітолу простіший – він містить лише суху витяжку артишоку польового.
Однак опис ефективності, заявлений в інструкціях виробниками даних препаратів, може позмагатися хіба що з розповідями з наукової фантастики. Тут і протизапальний, і сечогінний, і жовчогінний ефекти. А Лів52 навіть обіцяє попередити утворення жовчного каміння, що перевірити практично неможливо.
Зокрема, виробники Хофітолу та Лів52 заявили, що дослідження проводилися у тяжкохворих пацієнтів. У той же час, за заявою фармпредставників, для перевірки впливу на продовження життя ці препарати потрібно приймати досить довго – від півроку до року.
Однак за такий період часу печінка і сама здатна відновитись – ніякі гепатопротектори їй для цього не потрібні! Особливо, якщо усунути фактори негативного впливу на печінку – такі як токсичні препарати, що застосовуються при хіміотерапії, або алкоголь у великих дозах.
Як допомогти печінці відновитися і чи потрібні для цього гепатопротектори
Що ж не так загалом із гепатопротекторами? Адже такий величезний пласт лікарських засобів раптом виявляється непотрібний.
Відповідь у тому, що всі перелічені препарати мають вкрай низьку біодоступність, або засвоюваність клітинами організму. При потраплянні в організм їх активні компоненти руйнуються, або як мінімум, дуже погано всмоктуються із ШКТ.
Правда в тому, що наша печінка не потребує допомоги ззовні
Допомогти печінки ви можете самі і досить легко. Для цього потрібно:
- звести до мінімуму прийом токсичних речовин – алкоголю, ліків;
- перейти на раціональне харчування, де буде близько 60-70% клітковини, 20-30% білка та трохи ненасичених жирів, все це бажано не пересмажувати, не переперчувати та не пересолювати;
- пити достатню кількість води – 1,5-2 літри на день, залежно від потреб організму, його об'єму та клімату проживання;
- нормалізувати масу тіла, позбавившись ожиріння шляхом відмови від складних вуглеводів та адекватного підвищення фізичної активності.
Однак головним фактором відновлення роботи печінки є відмова від самолікування, і пошук лікаря, який лікує на основі доказової медицини.