Названо 8 найнебезпечніших продуктів під час спеки
Влітку особливо важливо дотримуватися норм безпеки при поводженні з продуктами харчування, адже саме на цей період випадає більшість отруєнь. Так, за високих температур розмноження бактерій та інших мікробів спрощується.
При цьому, за даними Організації споживачів і користувачів (OCU, Іспанія), більше половини отруєнь викликає їжа, приготована в домашніх умовах, пише La Vanguardia. Видання назвало продукти, які найбільш небезпечні влітку.
Котлети
Котлети, як і будь-які інші страви з фаршу, необхідно діставати з холодильника безпосередньо перед вживанням. Фарш набагато небезпечніший, ніж цілісний шматок м'яса, оскільки може складатися з різних видів м'яса і велика площа в ньому доступна для зараження. Для знищення кишкової палички, яка часто зустрічається в фарші, потрібно, щоб у процесі приготування температура всередині котлети перевищувала 70 градусів.
Майонез та інші соуси з яєць
Страви з додаванням майонезу слід діставати з холодильника суворо перед подачею, а недоїдене викинути максимум через 24 години. Також потрібно бути обережними з омлетом та іншими стравами з яєць: вони мають бути повністю приготовленими, а від яєць некруто бажано відмовитися.
Устриці та інші морепродукти
Отруєння морепродуктами найбільш небезпечні. Уся справа в бактеріях з Vibrio parahaemolyticus і Vibrio vulnificus, які у здорових людей в кращому випадку можуть викликати розлад і блювоту, але при захворюваннях, пов'язаних з імунною системою, представляють надзвичайну небезпеку. Зокрема, Vibrio vulnificus здатна потрапляти в кров і викликати смертельні інфекції.
Тому морепродукти слід їсти в закладі, який дотримується всіх санітарних норм. Категорично не рекомендується збирати їх самостійно або купувати в браконьєрів, а їсти їх слід лише повністю приготованими. Особливо небезпечна маринована риба, наприклад, лосось або анчоуси в розсолі: якщо їх не заморозили на декілька днів, у них можуть бути круглі черв'яки. Що стосується бактерій, що з'явилися до заморожування, низькі температури не допоможуть.
Картопля
Смажену, печену, варену картопля та картоплю в мундирі не можна залишати поза холодильником надовго. У ній може міститися бактерія, схожа з тими, що викликають ботулізм. При кімнатній температурі складаються сприятливі умови для розмноження спор, а токсини виробляються саме в цей момент.
Курка
Курка – один з найнебезпечніших видів м'яса, оскільки містить велику кількість води та жиру. Крім того, при готуванні до неї часто торкаються руками, що збільшує шанси на зараження, наприклад, сальмонелою і лістеріями.
Щоб уникнути інфікування, не обполіскуйте курку перед приготуванням, працюйте з нею ретельно вимитими руками або в рукавичках; намагайтеся приготувати м'ясо повністю й обов'язково зберігайте в холодильнику. Від курки в паніровці бажано відмовитися.
Залишки їжі
Зберігання залишків їжі при температурі від +4 до +60 градусів сприяє розмноженню бактерій. Якщо більш ніж чотири години в сумі продукт перебував поза холодильником, особливо вдень, його слід викинути.
Свіжі овочі
Усі овочі, фрукти та зелень необхідно ретельно промивати. Особливо небезпечними можуть бути зелені салати, які містять багато води. Так, на сирому листі салату й шпинату зазвичай зустрічається норовірус, який живе близько 4-5 днів і може заражати людину при вживанні в їжу. Тому дуже важливо добре промивати листя.
Бажано вимочити їх у воді з декількома краплями харчового миючого засобу. Те саме стосується овочів, які слід чистити, оскільки будь-який патоген може зі шкірки потрапити всередину.
Дині та кавуни
Кавуни та дині також можуть бути заражені, оскільки вода, якою їх поливають і яка потрапляє на їхню кірку, не завжди буває достатньо чистою: у результаті будь-які патогени можуть потрапити всередину під час розрізання. Тому слід ретельно мити кавуни та дині перед цим.
З цієї ж причини не рекомендується купувати їх і всі інші фрукти вже розрізаними, особливо у вуличних наметах. Тримати при кімнатній температурі їх більше двох годин не слід, а при температурі вище +25 – більше однієї години.
У цілому експерти не рекомендують у будь-яку пору року їсти м'ясо, рибу, морепродукти та яйця в свіжому вигляді або приготованими, якщо вони перебували при кімнатній температурі більше чотирьох годин. У холодильнику бажано підтримувати температуру нижче +4 градусів, а готові страви зберігати або при дуже високих температурах (вищих за +60), або швидко охолоджувати.
Як повідомляв OBOZREVATEL, раніше дієтолог з США назвала найкращий спосіб мити фрукти та овочі. Мило та інші миючі засоби використовувати для цих цілей не рекомендується.