У світі зростає кількість товстунів: винні COVID-19, карантини і стрес
Пандемія COVID-19, без сумніву, внесла безліч змін в житті населення нашої планети.
Важке протікання хвороби, яку, за даними Університету Джона Хопкінса, перенесли майже 160 млн осіб, викликає ослаблення організму, знижуючи активність пацієнтів.
Однак від пандемії страждають не тільки в ході захворювання. Без жодного перебільшення, мільярди здорових людей на планеті змушені обмежити свою фізичну активність, перебувати в замкнених просторах, закритими в своїх квартирах і будинках, через масові карантинних обмежень.
При цьому люди відчувають постійний стрес. Пандемія та пов'язані з нею профілактичні заходи привели до закриття тисяч підприємств. Мільйони людей втратили роботу, в той же час відчуваючи постійні переживання через страх за своє здоров'я і здоров'я своїх близьких.
Часто в таких умовах майже єдиним джерелом радості і припливу серотоніну є їжа, багата цукром і жиром, така як цукерки, снеки і солодкі газовані напої.
Глобальне наукове дослідження підтверджує, що під час пандемії багато з нас їли більше нездорової їжі, менше займалися фізичними вправами, були більш тривожними і менше спали, пише NYTimes.com.
Як показали опитування, в "доковідние" часи доросла працююча людина повинна була так чи інакше подолати дорогу до офісу і назад, мав можливість гуляти в парках, готувати самостійно здорову їжу з великим кількість клітковини і нежирного білка. Сьогодні ж він частіше замовляє їжу на винос, доказ чого - різке зростання попит на кур'єрів з доставки на ринку праці.
"Ми годували душу більше, ніж шлунок", - сказав 49-річний пан Лой, який живе в Батон-Руж і є виконавчим директором технологічного інкубатора. Під час карантину "ми намагалися є те, що змушує нас відчувати себе краще, а не тільки продукти харчування" - говорить він.
Глобальне опитування, проведене наприкінці 2020 року, підтверджує те, що пан Лой і багато інших зазнали на власному досвіді: пандемія коронавируса і пов'язані з цим обмеження призвели до різких змін в поведінці щодо здоров'я, спонукавши людей у всьому світі скоротити фізичну активність і є більше нездорової їжі.
Це підвищило рівень тривожності і порушило сон. Дослідники виявили, що тим, хто страждає ожирінням і вже стикався з підвищеним ризиком для здоров'я, може бути, найгірше. Хоча вони, як правило, покращували деякі аспекти свого харчування, наприклад, більше готували вдома і менше їли поза домом, вони також найчастіше повідомляли про проблеми зі своєю вагою і психічним здоров'ям.
Результати, опубліковані в журналі Obesity, служать для багатьох з нас застережливим уроком, оскільки число випадків коронавируса продовжує рости, а заклики до карантинних та інших обмежень знову вступають в силу.
Міністр охорони здоров'я Максим Степанов обіцяє забезпечити вакцинами населення України до кінця року. Однак станом на 11.05.2021, повністю вакциновано (отримали обидві дози вакцини) лише 695 чоловік. Таким чином, до повного скасування карантинних обмежень в нашій країні ще дуже далеко.
Тому зараз, можливо, дуже вдалий час, щоб оцінити здорові звички, які ми, можливо, упустили, і знайти нові способи активніших дій щодо нашого фізичного і розумового стану.
У дослідженні, проведеному вченими з Центру біомедичних досліджень Пеннінгтон в Луїзіані взяли участь майже 8000 дорослих людей по всьому світу, в тому числі люди з 50 різних країн і всіх штатів Америки. Дослідники виявили, що зниження рівня здорового способу життя під час пандемії і повсюдних карантинних обмежень було досить поширеним явищем незалежно від географії.
"Найбільше постраждали люди з ожирінням - і цього ми боялися", - сказала Емілі Фланаган, автор дослідження і науковий співробітник Центру біомедичних досліджень Пеннінгтон. "Вони не тільки починали з більш високого рівня тривожності перед пандемією, але також мали найбільше зростання рівня тривожності за всю пандемію". Адже найчастіше люди, які страждають надмірною вагою, також мають гіпертонію і цукровий діабет. Всі перераховані захворювання мають підвищені ризики ускладнень при захворюванні COVID-19.
Результати дослідження проливають світло на те, як саме люди змінили свій розпорядок дня і поведінку у відповідь на обмеження, введені в країнах по всьому світу, щоб уповільнити поширення вірусу. Пандемія порушила повсякденне життя, ізолювала людей від друзів і сім'ї і породила економічна криза, коли десятки мільйонів людей втратили роботу або виявили, що їхні доходи різко скоротилися.
Доктор Фланаган і її колеги припустили, що багато людей відчувають жахливий стрес. Проведення дослідження переконало вчене співтовариство в їхніх підозр – карантинні обмеження і стрес, викликаний страхом захворіти і ризиками втратити роботу, вплинули на те що кількість людей з надмірною вагою стрімко зростає.
Ось чому лікарі всього світу закликають тих, хто через пандемію COVID-19 залишатися вдома, приділяти особливу увагу рухової активності та здорового раціону. На думку лікарів, активні тренування повинні займати не менше 1 години в день, а споживана їжа мінімум на 70% повинна складатися з продуктів, багатих на клітковину і на 20% - нежирних білків (курятини, риби, сої).