Гепатит: причини, симптоми, шляхи передачі, лікування
Гепатит – це запалення печінки, яке може бути викликане наркотиками, вживанням алкоголю або певними захворюваннями. Але в більшості випадків воно викликане вірусом – вірусний гепатит, і найбільш поширеними формами є гепатит А, В і С.
Симптоми гепатиту
Іноді в перші тижні після зараження симптоми гепатиту відсутні – гостра фаза. Але коли симптоми типів A, B і C з'являються, вони можуть включати втому, нудоту, поганий апетит, біль у животі, помірну лихоманку або жовту шкіру або очі. Коли гепатит B і C стають хронічними, вони можуть протікати безсимптомно протягом багатьох років. На той час, коли з'являться які-небудь попереджувальні ознаки, печінка вже може бути пошкоджена.
Гепатит А: що відбувається?
Гепатит А дуже заразний і може передаватися від людини до людини в самих різних умовах. Зазвичай вірус викликає тільки легке захворювання, і багато інфікованих людей можуть взагалі не усвідомлювати, що вони хворі. Вірус майже завжди зникає сам по собі і не викликає довготривалого ушкодження печінки.
Гепатит А: як він поширюється?
Вірус зазвичай поширюється через їжу або воду. Їжу можна "заразити", якщо її торкнеться людина з гепатитом, яка не вимила руки після відвідування туалету. Сирі молюски, фрукти, овочі і недоварені продукти є частими винуватцями спалахів гепатиту А. Вірус також може поширюватися в дитячих садах, якщо співробітники не піклуються про миття рук після зміни підгузників.
Гепатит А: хто в небезпеці?
Основним фактором ризику гепатиту А є поїздка в країну або проживання в країні з високим рівнем захворюваності. Вживання в їжу сирих продуктів або питної води з-під крана може збільшити ризик під час подорожі. Діти, які відвідують дитячі садки, також мають підвищений ризик зараження гепатитом А.
Гепатит B: що відбувається?
Багато дорослих, у яких гепатит В, протягом короткого часу мають легкі симптоми, а потім одужують самі. Але деякі люди не здатні очистити організм від вірусу, який викликає тривалу інфекцію. Майже 90% дітей, заражених вірусом, будуть переносити його все життя. Згодом гепатит В може призвести до серйозних проблем, таких як ушкодження печінки, печінкова недостатність і рак печінки.
Гепатит В: як він поширюється?
Ви можете отримати його через контакт з кров'ю або біологічними рідинами зараженої людини. Найчастіше вірус передається при незахищеному сексі. Також можливо заразитися гепатитом В, якщо ви будете ділитися голками, бритвою або зубною щіткою з зараженою людиною. І заражена мати може передати вірус своїй дитині під час пологів. Гепатит В не поширюється при обіймах, спільному вживанні їжі або кашлі.
Гепатит В: хто в небезпеці?
Будь-яка людина може заразитися гепатитом В, але люди, які мають кілька статевих партнерів або вживають заборонені наркотики, мають більш високий ризик. Інші фактори ризику включають в себе наявність медичного працівника, який піддається впливу крові, або життя з кимось, у кого є хронічний гепатит B.
Гепатит С: що відбувається?
Близько 25% людей, які захворіли на гепатит С, перемагають вірус після короткочасної інфекції. Решта будуть носіями вірусу тривалий термін. Хронічний гепатит С може викликати дуже серйозні ускладнення, включаючи печінкову недостатність і рак печінки. Однак існують ефективні методи лікування вірусу.
Гепатит С: як він поширюється?
Він поширюється через заражену кров. Спільне використання голок або інших предметів, які використовуються для ін'єкцій наркотиків, є найбільш поширеною причиною зараження. Татуаж або пірсинг інфікованою голкою є ще одним шляхом передачі. Мати може передати вірус своїй дитині при народженні. У рідкісних випадках незахищений секс є шляхом передачі гепатиту С, але ризик невеликий. Наявність декількох статевих партнерів, ВІЛ або грубий секс, мабуть, підвищують ризик поширення гепатиту С.
Гепатит С: хто в небезпеці?
Люди, які вводили заборонені наркотики в будь-який час, навіть один раз, багато років тому, могли заразитися хронічним гепатитом С. Оскільки симптоми часто відсутні, багато колишніх споживачі наркотиків можуть не усвідомлювати, що у них є інфекція. Люди, які отримали переливання крові до 1992 року, також мають більш високий ризик. До цього року донорська кров не перевірялась наявність вірусу гепатиту С.
Як діагностується гепатит?
Хронічний гепатит може спокійно атакувати печінку протягом багатьох років без будь-яких симптомів. Якщо інфекція не буде діагностована, піддана моніторингу та лікуванню, багато хто з цих людей в кінцевому підсумку будуть мати серйозні пошкодження печінки. На щастя, аналізи крові можуть визначити наявність вірусного гепатиту і його тип.
Кого слід перевіряти на гепатит?
Тестування важливо для будь-якої людини зі згаданими вище факторами ризику, особливо для споживачів ін'єкційних наркотиків та людей, у яких було кілька статевих партнерів.
Що якщо у вас позитивний тест?
Якщо тест показує вірусний гепатит, потрібно вжити заходів, щоб захистити своїх близьких. При гепатиті А мити руки часто. При гепатиті В і С не використовуйте кусачки, бритви або зубні щітки. Гепатит B і іноді гепатит C можуть передаватися статевим шляхом. Переконайтеся, що всі у вашій родині отримують вакцину проти гепатиту В. Важливим кроком є відвідування фахівця для обговорення варіантів лікування.
Лікування гепатиту А
Гепатит А майже завжди проходить сам по собі і ліки не потрібні. Якщо нудота є проблемою, спробуйте з'їсти кілька невеликих прийомів їжі протягом дня замість трьох великих. Пийте воду, сік або спортивні напої, щоб уникнути зневоднення. І уникайте важких вправ, поки не відчуєте себе краще.
Лікування хронічного гепатиту В
Метою лікування хронічного гепатиту В є боротьба з вірусом і запобігання пошкодження печінки. Воно починається з регулярного моніторингу ознак захворювання печінки. Можуть допомогти противірусні препарати, але не всі можуть їх приймати. Обов'язково обговоріть ризики і переваги противірусної терапії з лікарем.
Лікування хронічного гепатиту С
Останнім препаратом, схваленим FDA (Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США), є глекапревір і пібрентасвір (мавірет). Цей препарат пропонує більш короткий цикл лікування – 8 тижнів для дорослих пацієнтів, які не мають цирозу печінки і які раніше не проходили лікування. Тривалість лікування більша для тих, хто знаходиться на іншій стадії захворювання.
Моніторинг хронічного гепатиту
Щоб впоратися з хронічним гепатитом B або C, лікар призначає регулярні аналізи крові, щоб перевірити, наскільки добре працює печінка. УЗД і КТ також можуть виявити ознаки пошкодження. Якщо вірус не викликає проблем з печінкою, лікування може не знадобитися. Але важливо регулярно проводити тести, щоб стежити за змінами. Ускладнення найлегше лікувати, якщо вони виявлені на ранній стадії.
Ускладнення
Цироз
Одним з найбільш поширених ускладнень хронічного гепатиту є цироз печінки. Це рубці печінки, які можна виявити при біопсії. Цироз ускладнює роботу печінки і може привести до печінкової недостатності, небезпечного для життя стану. Симптоми включають втому, нудоту, втрату ваги і набряк в області живота і ніг. У важких випадках пацієнти можуть відчувати жовтяницю і сплутаність свідомості.
Рак печінки
Вірусний гепатит є основною причиною раку печінки, тому людям з хронічним гепатитом В або С необхідний моніторинг, навіть якщо вони відчувають себе здоровими. Аналізи крові можуть виявити білки, які свідчать про наявність раку печінки. УЗД, комп'ютерна томографія і МРТ можуть виявити аномальні ураження печінки. Біопсія необхідна, щоб визначити, чи є ці області злоякісними. Пухлини, які виявляються рано, можуть бути видалені хірургічним шляхом. Але більшість видів раку печінки важко піддаються лікуванню.
Пересадка печінки
Печінка є життєво важливим органом, який допомагає метаболізму, травленню, детоксикації та виробленню багатьох білків, необхідних організму. Якщо велика частина печінки пошкоджена і не підлягає відновленню, вона більше не зможе виконувати ці важливі функції. Люди не можуть жити без працюючої печінки. В цьому випадку пересадка органу може бути кращим варіантом.
Вакцини проти гепатиту А і В
Існують вакцини для захисту від гепатиту A і B. Вони рекомендовані для дітей від 23 місяців і до 12 років і для дорослих, які планують подорожувати або працювати в районах зі спалахами гепатиту A або у яких є інші фактори ризику. Люди з хронічним гепатитом B або C також повинні отримати вакцину проти гепатиту A, якщо у них ще немає імунітету до цього захворювання. Вакцина проти гепатиту В рекомендується для всіх новонароджених при народженні і для дорослих, у яких є будь-який з факторів ризику, названих вище.