Адаптол : cклад, показання, дозування, побічні ефекти

Адаптол
Виробник:
Олайнфарм, АО, Латвия
Діюча речовина:
Мебикар (Mebicar)
ATX-класифікація:

N05BX - Прочие анксиолитики

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Про Адаптол інструкція повідомляє, що це протитривожний фармацевтичний препарат.

Заспокійливий адаптол ефективно, коли необхідно короткочасно, на 3-4 години, зняти симптом тривоги, хвилювання, занепокоєння. Не має тривалої системної дії, працює як симптоматичний засіб.

Основний компонент Адаптола – мебікар – має хімічну структуру, схожу з природними метаболітами людського організму. У його молекулі є два метильовані фрагменти сечовини, що становлять біциклічну структуру.

Адаптол має анксіолітичну активність середньої ефективності, що має транквілізуючу або протитривожну дію.

Препарат робить слабшими чи повністю усуває страхи, відчуття занепокоєння, тривожність, емоційне напруження, почуття роздратування.

Адаптол має заспокійливий ефект, який не викликає загальмованості, при його прийомі не відбувається м'язове розслаблення, таким чином не відбувається міорелаксація або дискоординація рухів.

Препарат не знижує гостроти розумової активності та не гальмує рухової активності, тому може застосовуватися протягом робочого дня, не знижуючи працездатності, пов'язаної ні з фізичною, ні з розумовою працею.

Склад та форма випуску

Адаптол виробляється у таблетованій формі.

Основна діюча речовина – мебікар.

Виробляється в дозах по 300 і 500 мг в 1 таблетці.

Серед допоміжних речовин є метилцелюлоза та стеарат кальцію.

Показання

Адаптол заспокійливий лікарський засіб.

Призначають для:

- лікування неврозів, неврозоподібних станів, у яких спостерігається емоційна нестабільність, дратівливість, страхи, відчуття тривожності;

- покращує сон при безсоннях ;

- з метою підвищення переносимості нейролептичних препаратів, сильних заспокійливих (транквілізаторів) для того, щоб нівелювати неврологічні, соматовегетативні та інші побічні дії, що викликаються ними;

- лікування кардіалгії, або болю в серці, незалежно від їх причин (за винятком ІХС);

- для того, щоб полегшити соматовегетативні прояви ПМС, клімаксу.

Може призначатися для зняття стресу незалежно від його причин – перед іспитом, під час особистих драм (бойові дії, втрата близької людини, тяжка хвороба).

Ефективний як заспокійливий під час боротьби з нікотиновою залежністю, сприяє зниженню тяги до куріння, сприяючи ослабленню нікотинової абстиненції. При цьому може застосовуватись у комбінації з іншими фармацевтичними препаратами.

Адаптол не викликає почуття ейфорії чи надмірної радості, не гальмує роботу м'язів чи розумової діяльності. Тому його відносять до так званих «денних транквілізаторів».

Не є снодійним, але водночас сприяє покращенню якості сну завдяки усуванню тривожності, посилює вплив снодійних ліків. Здійснює ноотропний ефект, тобто стимулює метаболічні процеси у нервовій тканині.

Підвищує когнітивні функції, загострює увагу, підвищує ефективність розумової працездатності, патологічної емоційної активності.

Крім перерахованого, діюча речовина Адаптолу – мебікар – має також антиоксидантний ефект, впливаючи на організм як церебропротектор, мембраностабілізатор та адаптоген при оксидантному стресі незалежно від його причин.

Мебікар впливає на зони гіпоталамуса, що відповідають за емоції, а також приводить у гармонію баланс усіх чотирьох основних нейромедіаторних систем — холінергічну, серотонінергічну, адренергічну та ГАМК-ергічну.

Нейромедіаторний профіль мебікара можна охарактеризувати як допамінпозитивний компонент. Має нормостенічний ефект.

Навіть тривалий прийом препарату не викликає звикання або синдром відміни.

Протипоказання

Протипоказано призначати Адаптол при алергії на його основну діючу речовину – мебікар – або один із допоміжних компонентів.

Слід виявити обережність при призначенні Адаптолу у разі порушень роботи печінки та/або нирок, а також у випадку, якщо хворий страждає на знижений артеріальний тиск.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Адаптол добре проникає у всі тканини та рідини людського організму.

Оскільки немає точних відомостей про вплив мебікара на плід або стан вагітної жінки, не слід застосовувати його під час вагітності.

Препарат проникає у грудне молоко, тому якщо необхідно приймати його у цей період життя жінки, лактацію на час лікування слід відмінити.

Спосіб застосування та дози

Адаптол призначають перорально, проковтуючи його і запиваючи водою, незалежно від їди. Препарат приймають не системно, а ситуаційно – під час стресів. У той же час тривалий прийом препарату не викликає звикання.

Рекомендовані дозування:

- дорослі приймають 1 таблетку на 300 або 500 мг не більше 2-3 разів на день. За 1 раз не можна приймати більше 3 тис. мг мебікара за 1 прийом;

- діти віком від 10 років приймають по 300 або 500 мг мебікара за 1 прийом. Не слід приймати його частіше 3 рази на день.

Тривалість прийому має перевищувати 2-3 місяці. При лікуванні нікотинової залежності лікування триває 1,5-2 місяці.

Допускається прийом Адаптолу спільно з сильними заспокійливими – транквілізаторами, у тому числі на основі бензодіазепінів, а також разом з нейролептиками, снодійними, психостимуляторами та антидепресантами.

Передозування

Передозування препаратом Адаптол малоймовірне, оскільки його основний компонент мебікар не є токсичним. Значне передозування може спричинити посилення побічних дій, серед яких явище диспепсії.

Можливе зниження тиску, температури.

У разі передозування слід провести промивання шлунка, пити більше води, прийняти сорбенти.

Побічні ефекти

Адаптол зазвичай добре переноситься організмом. Однак у деяких випадках можуть виникнути:

- розлади СС у формі різкого зниження артеріального тиску;

- розлади ШКТ у формі диспепсичних явищ - нудоти, блювання, проносу;

- розлади з боку органів дихання, зокрема, можливий бронхоспазм;

- шкірні реакції у формі алергічної кропив'янки, сверблячки;

- зниження температури тіла (гіпотермія), слабкість.

За таких проявів препарат не скасовують, т.к. вони проходять самостійно після відміни препарату.

Умови та термін зберігання

Адаптол зберігають за температури від 15 до 25°С.

Тривалість зберігання - Адаптол – 4 роки.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії