Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Вазодилатуючий і спазмолітичний засіб. Чинить гіпотензивну, судинорозширювальну дію, стимулює функцію спинного мозку, має помірну імуностимулюючу активність. Чинить безпосередню спазмолітичну дію на гладкі м'язи кровоносних судин і внутрішніх органів. Препарат спричиняє нетривалий від 2 до 3 годин помірний гіпотензивний ефект та добре переноситься хворими. Зумовлює нетривале розширення мозкових судин при хронічній гіпоксії мозку, спричиненій місцевим порушенням кровообігу (склероз церебральних артерій). Полегшує синаптичну передачу в спинному мозку. Має імуномодулювальну активність. За рахунок регуляції співвідношення концентрацій цГМФ і цАМФ в імунних клітинах підвищує вміст цГМФ, що призводить до проліферації зрілих сенсибілізованих T- і B-лімфоцитів, секреції ними чинників взаємного регулювання, кооперативної реакції та активації кінцевої ефекторної функції клітин. Препарат стимулює продукування антитіл, посилює фагоцитарну активність лейкоцитів, макрофагів, покращує синтез інтерферону, але імуномодулювальний ефект розвивається повільно.

Спазмолітичний засіб міотропної дії. Чинить спазмолітичну дію на гладкі м'язи кровоносних судин і внутрішніх органів, розширює судини. Знижує артеріальний тиск за рахунок зменшення серцевого викиду і розширення периферичних судин. Гіпотензивна активність досить помірна, а ефект нетривалий. При внутрішньом'язовому введенні гіпотензивна дія настає протягом 30 – 60 хвилин, при внутрішньовенному введенні протягом 15 – 20 хвилин. Тривалість дії 2 – 3 години.

Склад і форма випуску

Випускається у вигляді розчину (5 mg/ml) для ін'єкцій.

Діюча речовина: бендазол.

Допоміжні речовини: хлористоводнева кислота, вода для ін'єкцій.

Показання

Дибазол – гіпотензивний (такий, що знижує артеріальний тиск), імуностимулювальний та спазмолітичний (такий, що знімає спазм) засіб. Механізм його дії пов'язаний зі здатністю блокувати активність ферменту фосфодіестерази IV-го типу. Блокада цього ферменту призводить до припинення процесу гідролізу цАМФ і підвищення його концентрації в гладких м'язових волокнах внутрішніх органів і судин. Циклічний аденозинмонофосфат (цАМФ) обмежує надходження кальцію до м'язової клітини, інактивує фермент кіназу легких ланцюгів скоротливого білка міозину, що забезпечує скорочення м'язів. У такий спосіб ці ліки знижують тонус гладеньких м'язів внутрішніх органів (дихальних і травних шляхів, сечостатевої системи), розширюють судини (переважно артеріальні), сприяють збільшенню кровотоку. Крім того, Дибазол чинить стимулювальний вплив на функції спинного мозку, полегшуючи холінергічну передачу в синапсах. Аналогічний ефект спостерігається в периферичних нервових стовбурах (нервові сплетення кінцівок, черепні нерви).

Призначається Дибазол:

  • для купірування гіпертонічного кризу;

  • для лікування спазмів судин кінцівок, головного мозку;

  • для лікування атеросклерозу артерій нижніх кінцівок;

  • для попередження/купірування спазмів гладких м'язів органів при пілороспазмі, холециститі, спастичному коліті, виразковій хворобі;

  • для купірування жовчної/ниркової коліки;

  • для лікування залишкових явищ периферичного паралічу лицьового нерву, поліомієліту.

Протипоказання

Не можна застосовувати Дибазол:

  • у разі алергії на компоненти препарату;

  • при судомному синдромі, епілептичних нападах в теперішньому часі або в минулому.

З обережністю застосовується y осіб літнього віку (через зниження серцевого викиду).

Не рекомендується призначати для тривалого лікування артеріальної гіпертензії, особливо пацієнтам літнього віку, оскільки антигіпертензивний ефект пов'язаний зі зменшенням серцевого викиду і можливе погіршення показників електрокардіограми.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Оскільки дані про безпеку препарату для плода відсутні, його не можна застосовувати у період вагітності. У період грудного вигодовування, у разі необхідності застосування препарату Дибазол, слід припинити годування груддю на час лікування.

Спосіб застосування та дози

Для купірування гіпертонічного кризу, кольок – 30 – 40 mg (6-8 ml розчину) внутрішньовенно повільно або внутрішньом'язово.

Для лікування захворювань нервової системи – 5 mg х1 раз/добу або через день внутрішньом'язово протягом 5 – 10 днів. Як правило, курс лікування повторюють через 3 – 4 тижні. B подальшому лікувальні курси проводять кожні 1 – 2 місяці.

Дітям віком до 1 року при лікуванні неврологічних захворювань призначають 1 mg, дітям віком 1 – 3 років – 2 mg, дітям 4 – 8 років – 3 mg, дітям 8 – 12 років – 4 mg, дітям віком від 12 років – 5 mg.

Перед початком лікування слід порадитися з лікарем! Дибазол у формі ін'єкцій є допоміжним засобом, який використовують при АГ за умови чутливості до інших гіпотензивних засобів. При лікуванні АГ рекомендується поєднувати з іншими гіпотензивними препаратами. Недоцільне тривале застосування Дибазолу як антигіпертензивного засобу у хворих літнього віку через можливість погіршення показників ЕКГ, зменшення серцевого викиду. Не рекомендується застосовувати для тривалого лікування АГ, особливо пацієнтам літнього віку. Препарат містить невелику кількість етанолу (алкоголю), менше 100 мг/дозу.

Передозування

Симптоми передозування проявляються при введенні високих доз. Для отруєння ліками характерна поява нудоти, відчуття припливів жару, пітливості, запаморочення, головного болю.

Лікування передозування: відміна ліків, промивання шлунку з активованим вугіллям, підтримуюча і симптоматична терапія, спрямована на усунення порушень, що виникли, підвищення артеріального тиску. Специфічного антидоту немає.

Побічні ефекти

Можливі алергічні реакції, головний біль, зміни на ЕКГ (у зв'язку зі зменшенням серцевого викиду), відчуття жару, запаморочення, підвищене потовиділення, нудота.

Умови та терміни зберігання

Зберігати/транспортувати ліки потрібно за температури від +5 до +25°С.

Термін придатності Дибазолу – 3 роки.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії