Глюкофаж : cклад, показання, дозування, побічні ефекти

Глюкофаж
Виробник:
Мерк Санте с.а.с., Франция
Діюча речовина:
Метформин (Metforminum)
ATX-класифікація:

A10BA02 - Метформин

Інформація є узагальнюючою і не може бути використана для лікування, без рекомендації лікаря.

Склад і форма випуску

Діюча речовина – метформіну гідрохлорид, містить допоміжні засоби. Виробляється в таблетованій формі в різному дозуванні – Глюкофаж 500 (інакше - Глюкофаж XR, має властивість уповільненого вивільнення основної діючої речовини), а також 850, 1000.

Показання

Належить до протидіабетичних гіпоглікемічних лікарських засобів, застосовується в підтримуючій терапії пацієнтів, які страждають на цукровий діабет 2-го типу (інсулінонезалежний), тобто тим, у яких підшлункова виділяє певну кількість інсуліну, але він з огляду на різні причини не надходить у клітини в необхідній кількості. Також призначається, якщо дієтотерапія не принесла результатів, а також пацієнтам у переддіабетному стані. Може застосовуватися як під час монотерапії, так і в комплексному лікуванні з інсуліном, іншими протидіабетичними препаратами для зниження рівня глюкози в крові.

Метформін, що має яскраво виражену гіпоглікемічну дію, діє лише за умови, що в крові пацієнта підвищений рівень цукру. За нормального інсуліну він не справить гіпоглікемічного ефекту. Він знижує як вихідний рівень цукру, так і рівень, що піднявся після прийому їжі.

Механізм дії зумовлений здатністю до пригнічення глюконеогенезу і глікогенолізу, збільшення чутливості до інсуліну, зниження абсорбції глюкози в шлунково-кишковому тракті. Відповідно, знижується продукція глюкози і в печінці, стимулюється захоплення та утилізація глюкози в м'язах, знижуючи загалом концентрацію глюкози в плазмі крові. Крім гіпоглікемічної властивості, покращує метаболізм жирів (ліпідів), сприяє зниженню рівня тригліцеридів, холестерину, дипопротеїнів, які мають низьку щільність.

Протипоказання

Не призначають пацієнтам у стані прекоми, діабетичному кетоацидозі, хворим із тяжкими порушеннями функцій нирок, печінки, а також із гострими та хронічними хворобами, що супроводжуються гіпоксією, шоком, інфарктом, серцевою або дихальною недостатністю. Не застосовується під час хірургічних операцій, діагностичних процедур із застосуванням рентгеноконтрастних йодовмісних лікарських фармзасобів, при тяжких інтоксикаціях, у тому числі алкогольних.

Не слід приймати препарат хворим, які перебувають на низькокалорійній дієті, а також при лактоацидозі.

Не призначають літнім (віком від 65 років) і дуже юним (молодше 10 років) пацієнтам, особливо якщо вони отримують щоденне важке фізнавантаження. Слід з обережністю призначати в підлітковому віці (при статевому дозріванні).

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Не призначається.

Спосіб застосування та дози

Препарат приймають зазвичай 2-3 рази на день, іноді достатньо лише ранкового приймання однієї таблетки, дозування якої визначить тільки лікар. Середнє дозування – 500-850 мг, воно може коригуватися лікарем. Можливий довічний прийом препарату. Максимальна разова доза – 1000, на добу – 3000 міліграм.

Під час прийому гіпоглікемічних протидіабетичних лікарських засобів важливий регулярний моніторинг рівня глюкози в крові, тому що може бути необхідне регулярне коригування препаратів, і особливо, якщо препарат застосовується в комбінованій терапії, і пацієнт приймає також інсулін. Підвищення дози відбувається дуже поступово, щоб уникнути небажаної реакції з боку ШКТ.

Препарат пролонгованої дії (XR) приймають зазвичай у вечірній час, по 1 таблетці. Максимальна доза – 2 тис. мг.

Передозування

При перевищенні дозувань може розвинутися лактоацидоз. Лікування відбувається в стаціонарі, показаний гемодіаліз, симптоматичне лікування.

Побічні ефекти

Найчастішими є реакції з боку шлунку – діарея, пронос, нудота, зниження апетиту, можливі також порушення роботи печінки, розвиток гепатиту, алергічні реакції шкіри.

Умови та терміни зберігання

Тривалість зберігання залежить від дозування. Препарат із дозуванням 1000 мг може зберігати свої властивості до п'яти років, препарат із дозуванням 500 і 850 мг – 3 роки, температура зберігання – до 25°С.

Протокол лікування

Інструкція по застосуванню створена на основі офіційної інструкції виробника та представлена виключно в ознайомчих цілях. Займатись самолікування не рекомендується.

Популярні лікарі

Лабораторії