"У моєму випадку годування груддю закінчилося плачевно": досвід молодої мами

''У моєму випадку годування груддю закінчилося плачевно'': досвід молодої мами

Ще до того, як стати мамою, я часто чула про те, як круто годувати свою дитину грудьми. Наскільки чудове це почуття, корисно для малюка і для мами. Інтернет ряснів розповідями про чудодійну силу грудного вигодовування - ГВ (як його прийнято називати в мережі), мовляв, зайві кілограми після вагітності таять на очах, шкіра стає ідеальною, груди великими і пружнімиі, всі проблеми просто випаровуються. Знайомі, що дивно, це теж підтверджували.

Жодного разу я не читала про шкоду грудного годування для мами. Йдеться про тривале годування. Все, що ви прочитаєте далі, анітрохи не інструкція до дій, а мій, чисто суб'єктивний досвід.

Грудне годування. Початок.

Як тільки ви народите дитину, навіть в звичайному пологовому будинку до вас підійде медсестра, розповість і покаже, що робити. Все, що я прочитала до пологів про ГВ і про самі пологи, під час процесу різко забувається, тому вивчати наукові праці про прийоми вигодовування малюка грудьми корисний, але трохи марний досвід.

Мені не особливо пощастило, майже три тижні молока було зовсім мало. Якісь жалюгідні краплі, дитина кричала, вага йшла вниз, але мій педіатр наполягала на тому, що не треба вводити штучну суміш, а потрібно продовжувати прикладання малюка до грудей і чекати. До слова, жоден народний засіб для "приходу молока", жоден чай на мене не подіяв. Гормональні ліки я приймати не захотіла. Але через якийсь час молоко, о, алілуя!, з'явилося.

Пізніше педіатр прочитала лекцію, пізнавальну, про рекомендації ВООЗ щодо ГВ. Перші півроку тільки груди, потім груди + прикорм до року. Так, так, ви можете побачити на плакатах ВООЗ цифри до 2.5 або навіть 3 років, але вся справа в тому, що такі цифри ВООЗ, за поясненням лікаря, пишуть для тих жінок, які живуть в неблагополучних країнах, де безпечніше годувати дитину грудьми, ніж їжею, якої немає або яка є не належної якості. Також виключення для недоношених дітей або з якимось проблемами. Мені педіатр сказала, що до року годувати грудьми досить. Далі - за бажанням.

Грудне годування: дієта, відсутність сну, дискомфорт і дикі забобони

Педіатр сказала, як і медсестра і лікар в пологовому будинку, годувати дитину на вимогу. Мені попався дуже вимогливий малюк. Він вимагав приблизно кожні дві години. Він просто висів на грудях, а я просто стала заручницею. Зате, я переглянула всі серіали, які збиралася. Мені не було боляче, не було приємно, я просто знала, що треба годувати. Скажу відразу, що якихось надвідчуттів за весь період ГВ я так і не отримала. Я так і не зрозуміла тих жінок, які писали цьому процесу оди і говорили мені "ти зрозумієш, коли відчуєш".

На відміну від моїх подруг мені пощастило трохи більше, ні тріщин, ні болю, ні затвердіння грудей, від якого може врятувати тільки сильний і дуже болючий масаж. Але те почуття, коли молоко прибуває, немов надзвуковий літак, ні з чим не сплутаєш. Та й малюк набирав на ГВ по кілограму в місяць.

Дієта. Сама "холліварна" тема на всіх форумах. У пологовому будинку відразу ж оголосили, що весь період ГВ треба дотримуватися дієти. Педіатр сказала, що на дієту "можна забити". І ти така беззахисна, сидиш з дитиною на грудях, і думаєш, кому вірити, що робити. А коли у дитини трапляється перша колька, так взагалі обіцяєш більше нічого не їсти, а тільки багато і багато пити.

На дієті я протрималася пару місяців. У підсумку я зрозуміла досвідченим шляхом, що їжа дійсно не впливає на моє молоко. Я перечитала наукові статті англійською, німецькою, де теж говорилося про те, що дієта здоровій молодій мамі не потрібна. Ще й родичка з Ізраїлю розповіла, як відразу після пологів їй принесли апельсиновий сік і пару шматочків шоколаду.

Відразу скажу, що я їла і екзотичні фрукти, іноді шоколад, дозволяла собі вже після півроку дитини трохи вина. У дитини жодного разу не було алергії. Кольки були, але саме в період кольок, на самому початку, я дотримувалася суворої дієти.

Головна порада, яку я виконувала беззастережно, - це пити багато води, ну і, звичайно, гігієна грудей.

Одним з найбільших розчарувань став той факт, що на ГВ, при тому, що я дотримувалася принципів здорового харчування, я не тільки не схудла, але і набрала зайві кілограми. При цьому мої подруги примудрялися на ньому худнути. Пізніше моя лікар гінеколог-ендокринолог підтвердила мої підозри, що все залежить від гормонального фону жінки, а не від правильності вигодовування або його частоти.

Спорт і забобони

Коли дитині виповнився рік, я пішла в спортзал. Я трохи сподівалася, що молока стане хоча б менше, але все вийшло навпаки. По-перше, спорт ніяк не вплинув на молоко. І я зрозуміла, що це марновірство і абсолютний міф. Пам'ятаю, як знайомі лякали мене, що від спорту молоко пропаде. По-друге, припливів молока стало навіть більше, що ускладнювало заняття спортом.

Про величезну груди взагалі промовчу, у мене і до вагітності не було з цим проблем: 3 розмір я завжди вважала занадто великим, ну а 4.5 мене просто загнав у депресію.

Проблеми зі сном і дискомфорт

Малюкові було все одно: ніч або не ніч, тому годування відбувалося постійно. Якось раз я заснула в спеціальному кріслі для годування, в яке брала малюка з його ліжечка, і з тих пір було вирішено, що комфортніше буде, якщо дитина буде спати з нами, в великому ліжку. Це було помилкове рішення. Сон пропав назавжди. Я не могла спати, коли він сильно їв і взагалі, все було, як в тумані. Зазначу, що я прокормила грудьми до півтора років. Звичайно, після року годування стало набагато рідше: тільки на денний і нічний сон. Але від нічного, ближче до півтора років, я ніяк не могла відучити свого малюка. Стало зрозуміло, що це вже психологічний фактор, а ніяк не фізичний або інший. Поради "дати воду", "дати суміш", "дати компот", "дати молоко" замість грудей не працювали. Стояв крик, стояв плач, і я здавалася.

Педіатр говорила, що нічого страшного не відбувається і ГВ малюкові не шкодить. При цьому, судячи з усього, молока стало менше, дитину це дратувало: він почав бити по грудях, жадібно смоктати. Мене теж це дратувало. Укладала я його "грудьми" по годині. Нерви були на межі, хотілося взяти і поїхати. До речі, такий варіант мені пропонував мій чоловік і мої батьки, але "кишка тонка", як то кажуть. Я так і не зважилася "кинути", як тоді мені здавалося, сина і просто звалити.

Коли синові було 5 місяців, я відновила роботу, правда, з дому. У тому числі і через годування дитини. Мені вдалося так налагодити робочий процес, що у мене був час на годування, яке іноді тривало і по 30 хвилин.

Найбільший дискомфорт, як для мене, пов'язаний з ГВ, це відлучення з дому. Так як "годування на вимогу" у малюка було дуже довгий час кожні дві години, я не могла вийти з дому. Раз на тиждень я їздила з чоловіком "погуляти", а вірніше в магазин. Так ось ніколи не забуду, як дзвонила моя мама, а на тлі - "сирена" - мій хлопчик, який зголоднів за півтори години. І це не в місяць, а коли йому було вже 3-4. Або груди у мене були неправильні, або апарат, але зцідити мені не вдалося жодного разу. Ні руками, ні молоковідсосом. Це був жах. Суміш з пляшки він пити не бажав. Після декількох проб, я вже перестала вірити в успіх і зрозуміла, що моє місце будинку біля малюка. Жарт. Згодом інтервал годування, звичайно ж, збільшився, а в 6 місяців з'явився рятівний прикорм.

Грудне годування: як я раптово відлучила дитину

У моєму випадку ГВ закінчилося вельми плачевно. Пару спроб виявилися безрезультатними. Малюк плакав і продовжував просити свій законний єдиний раз "попити молочка" на ніч.

В один із днів все було як завжди, я збиралася на корпоратив: зробила вечірній макіяж, накрутила кучері і майже одяглася, як раптом різко у мене заболів живіт. Я людина терплячий і швидку викликала один раз в житті, коли відійшли води. Потерпіла півгодини і зрозуміла, що все, мені зовсім погано. Лікарі швидкої довго гадали, що зі мною, я теж не знала. Вирішили прокатати мене таку красиву з макіяжем і кучерями на УЗД. Ось там то добрий дядько гінеколог мені і сказав, що довгий, в моєму випадку, годування "наробило дєлов і заподіяло шкоду моєму жіночому здоров'ю". Я повірити в це не могла. Мовляв, всюди говорять тільки про користь, але ніде про шкоду. І, що цікаво, я була у лікаря через півроку після пологів, все було чудово.

На моє запитання два різних лікаря відповіли зім'ято. Мовляв, ВООЗ закликає всіх пропагувати ГВ, так як це надкорисно для дитини і що останнім часом багато мам і чути не хочуть про ГВ, купуючи відразу ж суміш. Шкода від ГВ є, але її відсоток не настільки великий і "щастить", як мені, не всім мамам, тому заздалегідь лякати породіль немає сенсу.

Спочатку лікар мене насварив, сказавши, що в 1.5 року малюк повинен навертати борщ, а не "мамкіно молоко".

Він пояснив, що вся справа в гормонах і ЦНС, яка посилає сигнали. Як виявилося, мій організм був упевнений, що після пологів пройшло багато часу, я вже займалася спортом, вела активний спосіб життя, але ось тільки годувала і в кров надходив гормон пролактин, який збивав всю роботу організму. Я не лікар або біолог, тому пояснюю примітивно і саме так, як дохідливо зробив це лікар. У підсумку я мало йому повірила і пішла до свого лікаря, яка підтвердила, що терміново треба кидати ГВ і починати лікування від моїх проблем, які на 100% спровоковані порушенням гормонального фону через тривале грудне годування.

На наступний день я прийняла таблетку від ГВ і приготувалася до жахливого вечора і пекельної ночі. Я пояснила малюкові, якому на той момент було півтора рочки, що лавочка прикрита, мама його любить, але молока більше немає і годувати я його не буду. Малюк вперше побачив, як з моїх очей ринули сльози, злегка злякався, обняв мене і швидко заснув. Не за годину, як з грудьми, а за 20 хвилин.

З того вечора він ні разу не просив груди і, як я зрозуміла, він вже давно був готовий до розставання з ними. Таке відчуття, що була не готова я. У підсумку він дуже швидко забув про груди, залишивши на пам'ять лише милу звичку, погладжування зони декольте під час пиття компоту.

З тих пір сон дитини налагодився. Через півроку більший час ночі він став спати в своєму ліжку. При цьому жодного разу за останній рік він не пив і не їв вночі.

Своє здоров'я я теж налагодила. Правда, відновлювати гормональний фон і своє здоров'я не вийшло так швидко, як хотілося б. Після скасування ГВ я ще активніше зайнялася спортом, сіла на прописане лікарем харчування. За 4 місяці я схудла на 20 кілограмів і мені вдалося взяти гормони під контроль.

Висновок

Навіть негативний досвід - це досвід. Тому, якщо я раптом стану мамою вдруге, я вже точно повторю своїх помилок. Я відмовлюся від дієти, буду годувати дитину за розкладом, поступово зменшуючи кількість нічних годувань. Я обов'язково куплю хороший молоковідсмоктувач, привчу дитину до пляшки. Я не буду годувати дитину годинами безперервно. Я буду ретельніше контролювати стан свого здоров'я. І, мабуть, рівно на рік я вже точно закінчу ГВ. Хоча, хто його знає :)

Як повідомляв "Обозреватель", грудне годування знижує ризик раку.