Вагітність – не протипоказання: лікарка розповіла про вакцинацію майбутніх мам
Відомий факт, що прийом будь-яких медикаментів під час вагітності, особливо в першому її триместрі небажаний, а при неминучості лікування повинен проходити під суворим наглядом лікаря.
Але як бути з вакцинами? Адже часто їх введення просто необхідно, особливо якщо йдеться про хвороби, які несуть загрозу життю майбутньої мами і малюка.
"Звичайно ж, було б краще, якби жінка подбала про планову вакцинацію ще до того, як наступила вагітність, щоб бути впевненою, що інфекції її не торкнуться, коли вона вже буде виношувати малюка, – пояснила MedOboz сімейна лікарка Наталія Деменко. – Але якщо це не зроблено, і лікар рекомендує пройти вакцинацію вже коли жінки завагітніла, краще не відмовлятися".
Читайте: Топ-10 відповідей на питання про вакцинацію дорослих від дифтерії
За словами лікаря, сучасні вакцини не несуть загрози ні майбутній мамі, ні плоду, оскільки діючі компоненти препарату знаходяться в такій формі, яка не може нашкодити організму. "Винятком є тільки індивідуальна непереносимість конкретного речовини в вакцині або прямі протипоказання до препарату, наприклад, запальні процеси в організмі та ін.", – уточнила лікар.
А ось захворювання, від яких покликані захищати вакцини, навпаки, можуть завдати серйозної шкоди здоров'ю. Так, наприклад, через перенесення мамою інфекцій в першому триместрі вагітності (самий трепетний період, коли відбувається закладка органів дитини), в рази підвищується ризик розвитку серйозних патологій у малюка.
Не варто боятися і сезонних вакцинацій. Зокрема, мова йде про щеплення від грипу, яке потрібно отримувати щорічно.
"У сезон грипу майбутні матусі потрапляють в особливу категорію ризику – через ослаблений імунітет їх організм особливо легко вразливий, – каже терапевт Вікторія Форосенко. – Вірус здатний не тільки викликати смертельні ускладнення (пневмонію, менінгіт і т.д.), але і стати причиною викидня або, потрапляючи до плоду через плаценту, вбивати клітини, які є зачатками органів. Це загрожує патологіями розвитку зору і слуху, серця, головного і спинного мозку та ін. Крім того, грип, перенесений під час вагітності, може послаблювати імунну систему майбутньої дитини, яка вже з перших днів життя буде дуже сприйнятлива до захворювань. Тому отримати щеплення від цього захворювання потрібно обов'язково – ніяких побічних ефектів і ризиків для малюка вона не несе, оскільки вакцина нежива. Більш того, через плаценту антитіла передаються і дитині, тому після народження у нього буде зберігатися імунітет ще протягом півроку. А це дуже важливо, оскільки щеплення від грипу не ставиться немовлятам до півроку".
Читайте: За відмову від вакцинації у Польщі позбавляють батьківських прав: лікар-педіатр
Лікар пояснила, що на 100% вакцина захист все-таки не забезпечить, але на 70-80% – точно. Однак навіть якщо інфікування і станеться, то перебіг захворювання буде проходити легше і з більш низькими ризиками ускладнень.
Також медики рекомендують не відмовлятися від "туристичної" вакцинації. "Плануючи подорож, обов'язково заздалегідь (краще за місяць) розкажіть своєму лікарю, куди саме ви відправляєтеся, і обговоріть заходи профілактики і необхідні вакцини, які захистять вас від захворювань, поширених в тій країні. Оскільки, знову ж таки, під час відпочинку або робочої поїздки можна "підхопити" інфекцію, яка несе потенційну загрозу вагітній і малюкові".
Раніше OBOZREVATEL розповідав про вакцину від туберкульозу, яка незабаром буде доступна в лікарнях.