Як зрозуміти, що дитина готова до школи?
Всупереч розповсюдженій думці, вміння рахувати і писати — далеко не найважливіший показник готовності дитини сісти за шкільну парту. Перш за все, необхідно враховувати медичні показники.
Про це ми поспілкувалися зі Станіславою Гапоновою, дитинологом і інфекціоністом Медичної мережі "Добробут".
Перший раз в перший клас: на що звертаємо увагу?
Головна навчальна необхідність — це здатність концентрувати увагу. Поспостерігайте за малюком: наскільки він може утримувати увагу на одному занятті протягом хоча б 10-15 хвилин?
Ще один важливий аспект — здатність м'язів дитини утримувати його тіло в певній позі тривалий час. Якщо м'язи слабкі, малюк не зможе довго сидіти за партою.
Серйозні хронічні захворювання — вагомий привід відкласти похід в школу до 7 років, так як хвороба буде впливати на успішність дитини.
Вважається, що багато систем дитини, наприклад, імунна і нервова, роблять значний "ривок" у розвитку в інтервалі з 6-ї до 7-и років. Тому, якщо є хоч найменші сумніви в готовності дитини до школи — є сенс почекати ще рік.
В рамках підготовки до школи можна порекомендувати з 4-5 років записати дитину в спортивну секцію. Вибирайте ті види спорту, які забезпечують не тільки фізичні навантаження, але також тренують концентрацію уваги і вчать планувати свої дії. До таких відносяться заняття танцями, гімнастикою або боротьбою.
Медичні критерії готовності до школи
Біологічний вік дитини. Кращий час для початку навчання — 6,5-7 років. До цього часу з'являється потреба змінити ігрову діяльність на навчальну.
Перенесені за рік до цього важкі захворювання, такі як гострий гепатит, гострий пієлонефрит, менінгіт і т.д.
Частота захворювань на гострі респіраторні інфекції та їх тяжкість. Якщо дитина хворіє на ГРВІ більше 10 разів на рік або має серйозні ускладнення після кожної перенесеної ГРВІ (отит, пневмонія тощо) — питання вступу до школи вирішується індивідуально. В цьому випадку рекомендується додаткове обстеження із залученням профільних фахівців.
Оцінюється також список щеплень, при необхідності рекомендується доповнити графік вакцинації.
Майбутній учень повинен бути оглянутий окулістом для виявлення можливих порушень зору.
Дитина не готова: чим ризикують батьки?
Якщо дитина піде в школу не готовою в психологічному чи фізичному плані, батьки зіткнуться з низкою закономірних наслідків. Такими як швидка стомлюваність з подальшими реакціями у вигляді істерик, плаксивості, перезбудження або сонливості.
Надалі можна очікувати відмову від навчання, аж до дитячої депресії. Крім того, при неправильному сидінні за партою можливі деформації хребта, порушення зору і т.д.
Початок шкільного життя — один з найважливіших етапів в житті кожної дитини. Тому обов'язково враховуйте всі рекомендації, щоб навчання для малюка давалося легко і було в радість.
Будьте здорові!