Ледачі оцінять: вчені довели, що бути повільним вигідно
Американські математики довели, що еволюція ставить у невигідне становище біологічний вид заради стратегічної вигоди.
Виявилося, що для видів, для яких характерна кооперація, більш ефективною стратегією заселення нових територій є повільне поширення, на відміну від класичної перемоги "найшвидшого і пристосованого", передає Nplus1.
Автор використав математичне моделювання для того, щоб з'ясувати, як впливає кооперативность видів на міжвидову конкуренцію. Модель дозволяла обчислити, як змінюється залежність щільності особин з плином часу. Ключовими параметрами, що використалися в розрахунку, були швидкість поширення і поріг Оллі - величина щільності, необхідна для виживання кооперативних особин. Для простоти модель передбачала, що особини розподіляються в одному вимірі (уздовж однієї лінії).
Читайте: Вчені знайшли невідомих засновників Європи в горах Кавказу
Всього математик провів два чисельних експерименти. У першому з них розглядали дві рівні популяції з різними швидкостями поширення, причому швидкі особини становили 100% відсотків своєї популяції. Такі умови приводили до "перемоги" повільних кооперативних особин (з високим порогом Оллі) у певному інтервалі параметрів - за словами Корольова, швидкі особини поширювалися занадто "тонким" шаром, що призводило до їх загибелі.
У другому експерименті автор розглядав особини одного виду, усередині якого були допущені мутації, що збільшують швидкість, наприклад, тварин. Виявилося, що при низькій кооперативності (низькому порозі Оллі) швидкість поширення збільшувалася з часом. Разом з тим, при високому рівні кооперативності поширення з часом припинялося і популяція "осідала" на місці.
Читайте: Вчені визначили, в яких країнах живуть чесні люди
За словами автора, такий результат може знайти різні застосування - від нових підходів до терапії раку до боротьби зі шкідниками. Приміром, відомо, що ракові клітини обмінюються поживними речовинами при зростанні - їх можна розглядати як кооперативні особини. Якщо якимось чином подіяти на них, збільшивши ступінь кооперативності, то можна домогтися результату, що спостерігався в другому експерименті - зупинки росту пухлини.
Раніше "Обозреватель" повідомляв, що вчені створили "воду з дірками", яка врятує Землю.