Апное сну й ожиріння: як один препарат допомагає при двох проблемах

Апное сну й ожиріння: як один препарат допомагає при двох проблемах

Хропіння, часті пробудження вночі, головний біль, втома та сонливість основні ознаки обструктивного апное сну (ОАС). Порушення дихання під час сну з короткими зупинками дихання може суттєво погіршити якість життя та призвести до серйозних медичних проблем.

Управління контролю за продуктами та ліками США FDA схвалило препарат тирзепатид Zepbound від Eli Lilly для лікування помірного та важкого обструктивного апное сну у дорослих. Лікарський засіб відноситься до групи агоністів рецепторів GLP-1 для лікування ожиріння та діабету 2-го типу.

Zepbound: перший препарат для лікування апное сну

Рішення Агенства FDA стало важливою подією в терапії апное сну, оскільки препарат Zepbound став першим в історії лікарським засобом, який можна використовувати для лікування захворювання. До цього основним методом терапії залишалася механічна підтримка дихання під час сну з використанням апарату позитивного тиску дихальних шляхів (РАР).

Обструктивне апное сну – це поширений стан, у якому верхні дихальні шляхи блокуються під час сну, викликаючи короткі зупинки дихання. Це порушення може суттєво погіршити якість життя, викликаючи не лише часті пробудження вночі, а й головний біль, втому, сонливість у денний час та підвищений ризик серцево-судинних захворювань.

Одним із основних факторів ризику для розвитку ОАС є надмірна вага. За даними експертів, боротьба із ожирінням може стати ключовим елементом для лікування цього захворювання.

Препарат ефективніший у поєднанні з дієтою та фізичними навантаженнями

Директор Відділення пульмонології, алергії та інтенсивної терапії в Центрі оцінки та дослідження лікарських засобів FDA, доктор Саллі Сеймур відзначила: "Сьогоднішнє схвалення знаменує собою перший варіант медикаментозного лікування для деяких пацієнтів з обструктивним апное сну. Це великий крок уперед для пацієнтів із цим захворюванням".

Препарат Zepbound вводиться один раз на тиждень і застосовується у поєднанні з низькокалорійною дієтою та фізичною активністю, що дозволяє пацієнтам із ожирінням або зайвою вагою значно покращити фізичну форму та показники здоров'я.

Ефективність за даними досліджень

Нове схвалення препарату Zepbound було засноване на результатах двох великих досліджень фази 3. У них брали участь пацієнти з ожирінням та помірним або важким обструктивним апное сну. Дослідження проводились у 60 медичних центрах у 9 країнах світу. На старті досліджень у 65-70% учасників спостерігалася важка форма апное сну з більш ніж 30 епізодами зупинки дихання на годину.

До 52-го тижня лікування учасники, які приймали тирзепатид, показали значне покращення: кількість епізодів апное у них знизилася на 27-30 подій на годину, тоді як у пацієнтів, які отримували плацебо, зниження становило лише 4-6 подій.

Більше того, значна кількість пацієнтів, які приймали Zepbound, досягли ремісії обструктивного апное сну або поліпшення більш легкої форми захворювання.

Втрата ваги та побічні ефекти

Одним із позитивних ефектів лікування тирзепатидом стало зниження маси тіла: пацієнти втратили в середньому до 20% ваги. Це також відіграло свою роль у покращенні стану дихання уві сні.

Однак Zepbound має чимало побічних ефектів, які варто врахувати перед лікуванням ОАС:

  • нудота, діарея;
  • блювання, запори;
  • біль у животі;
  • перевтома;
  • реакції гіперчутливості – лихоманка та висипання;
  • гастроезофагеальна рефлюксна хвороба.

Професор медицини в університеті Піттсбурга і медичний директор Програми з комплексних розладів сну UPMC, доктор Санджай Р. Патель прокоментував результати дослідження:

"Незважаючи на високу прихильність до лікування тирзепатидом у дослідженнях, реальні дані показують, що майже 50% пацієнтів, які почали лікування агоністом рецепторів GLP-1 для ожиріння, припиняють терапію протягом 12 місяців".

Перспективи терапії ОАС

Додавання тирзепатиду до схем лікування обструктивного апное сну, безумовно, відкриває нові перспективи для пацієнтів, які страждають цим захворюванням. Окрім наявності переліку побічних ефектів, ліки не доступні для більшості пацієнтів.   

Для успішного впровадження Zepbound у клінічну практику важливо враховувати як його ефективність, так і питання доступності лікування. Завдання охорони здоров'я – створити комплексний підхід, який врахує всі ці аспекти та забезпечить найкращий результат для пацієнтів із ОАС.