Українські миротворці опинилися в епіцентрі спалаху жахливих хвороб? У Міноборони відповіли

37,3 т.
Українські миротворці опинилися в епіцентрі спалаху жахливих хвороб? У Міноборони відповіли

Сотні невакцинованих українських миротворців перебувають в епіцентрі спалахів холери, черевного тифу і вірусу Еболи у Конго, що є порушенням міжнародних норм.

Про це повідомив у Facebook фронтмен гурту "Антитіла" та молодіжний посол UNICEF в Україні Тарас Тополя. За його інформацією, навесні 2019 року особовий склад 18-ї окремої вертолітної бригади почали готувати для чергової ротації в складі миротворчого контингенту ООН у Конго.

Головне військово-медичне управління Збройних Сил України оприлюднило офіційне спростування цієї інформації (докладніше читайте в кінці цієї публікації).

Відео дня

Згідно з ратифікованим Києвом "Меморандумом про взаєморозуміння між урядом України та ООН", Україна була зобов’язана вакцинувати особовий склад. Адже у Конго регулярно фіксують спалахи холери. Останні випадки: літо 2013-го, осінь 2017-го, осінь 2018 року. Також там регулярно спалахують епідемії черевного тифу, менінгітової інфекції, вірусу Еболи.

Читайте: Спалах смертоносного вірусу оголосили НП міжнародного масштабу: ВООЗ б'є на сполох

За словами Тополі, на момент підготовки чергової ротації, навесні 2019 року, вакцина від холери не була офіційно зареєстрована в Україні. Тому Міністерство оброни було зобов’язане звернутися до МОЗ і у винятковому порядку замовити вакцину для щеплення військовослужбовців перед відправленням.

Але з наявних документів стає зрозуміло, що керівництво медичного департаменту МОУ на чолі з генерал-майором Ігорем Хоменком надсилало запит до представника ООН із проханням провести вакцинацію у госпіталі ООН ІІІ-го рівня (місто Гома, індуський контингент) безпосередньо на місці дислокації у Конго. Проте отримало офіційну відповідь, що у госпіталі вакцини проти холери, червоного тифу та менінгітової інфекції немає. І що вказані вакцини в госпіталь ООН не поставляються, оскільки особовий склад контингентів повинен прибувати до Конго вже обов’язково провакцинованим у своїй країні.

Тарас Тополя

"Я намагався дізнатися контакти родин військовослужбовців, але це закрита інформація. Тому прошу, можливо, хтось із членів родин це прочитає, донесіть до всіх: наші вертолітники в Конго беззахисні перед загрозою зараження смертельними захворюваннями. Потрібно терміново вплинути на ситуацію, адже приблизно 250 українських громадян сьогодні несуть службу в зоні потенційного зараження без необхідних щеплень, у порушення міжнародних норм! Через це, у разі спалаху епідемії серед миротворчого контингенту України в Конго, всі витрати, пов’язані із лікуванням, реабілітацією, транспортуванням (у разі смерті), держава Україна муситиме оплачувати самостійно, з держбюджету", – пояснив Тополя.

Читайте: Спалах вірусу Ебола в ДР Конго: кількість жертв зростає

Він підкреслив, що в іншому випадку, якби були зроблені щеплення, ці витрати та медичний догляд були б покладені на ООН.

"Важливим є також питання національної безпеки в частині можливого занесення на територію України таких небезпечних захворювань як холера, черевний тиф, менінгококовий менінгіт, чума, жовта лихоманка, малярія. Хворі у безсимптомному (інкубаційному) періоді захворювання стають носіями, а в подальшому – осередками небезпечних інфекційних захворювань. У разі повернення в Україну в зазначений період вони можуть спричинити спалах епідемії у місцях проживання. А поки українці без щеплень несуть службу в Конго, генерал-майор медичної служби Ігор Хоменко на сайті міністерства оборони України, 9 липня 2019 року, публікує своє інтерв’ю з красивим заголовком "Ми не економимо на здоров’ї тих, хто захищає Україну", – обурюється музикант.

За його словами, інформація була передана до СБУ для відкриття кримінального впровадження проти уповноважених посадових осіб.

У відповідь на звинувачення Головне військово-медичне управління Збройних Сил України офіційно заявило: " Під час підготовки українського національного контингенту до виконання завдань Місії ООН в Демократичній Республіці Конго, українським військовослужбовцям було проведено наступні щеплення: проти жовтої лихоманки, проти гепатитів А, В, дифтерії та правця. Крім того, особовий склад забезпечений лікарськими засобами для профілактики малярії", – цитує офіційний сайт МОУ.

У військово-медичному управлінні послалися на Міжнародні медико-санітарні правила, в яких передбачені "два основні запобіжні заходи, необхідні для поїздки до будь-якої країни Африки з виявленим ризиком" - вакцинація проти жовтої лихоманки і попередня профілактика малярії. У той же час у відомстві підкреслили: незважаючи на те, що Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує щеплення проти холери, менінгіту, черевного тифу, дифтерії, правця, гепатитів А, В, вони не є обов'язковими і "не впливають на спроможність виконання завдань за призначенням".

"Фактично проведений перелік вакцинацій є достатнім і необхідним щодо допущення особового складу миротворчого контингенту до виконання завдань у складі миротворчих місій, що підтверджується відповідними сертифікатами, які отримано особовим складом місії на момент вибуття, та без котрих в`їзд на територію ДР Конго є неможливим", – йдеться в заяві.

Як повідомляв OBOZREVATEL, днями спалах вірусу Ебола в Демократичній Республіці Конго визнали надзвичайною ситуацією міжнародного масштабу. Про це заявив гендиректор Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) Тедрос Адханом Гебреєсус,

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки