Чому і як потрібно мити руки: 10 важливих фактів

38,2 т.
Чому і як потрібно мити руки: 10 важливих фактів

15 жовтня у світі відзначають міжнародний день миття рук.

Як пише Медуза, миття рук - заняття настільки очевидне, що, здається, тут немає ніяких несподіванок і секретів, тому ніхто це не обговорює. Однак існує кілька актуальних питань щодо цього процесу.

Чи потрібно мити руки?

Безумовно так. Протягом дня ми торкаємося безлічі поверхонь, на яких мешкають цілі армії вірусів, грибків і бактерій. Одні тільки поручні в громадському транспорті і кнопки зливів в офісних туалетах чого варті! Якщо правильно і регулярно мити руки, то можна убезпечити себе від цілої низки захворювань, наприклад грипу та діареї. До того ж миття рук - це єдиний на сьогоднішній день доведений спосіб профілактики ГРВІ.

Як часто треба мити руки?

Американські Центри з контролю і профілактики захворювань рекомендують мити руки, коли ви їх забруднили. Наприклад, до, під час і після приготування їжі (особливо при обробці сирого м'яса або птиці), а також до і після його вживання. Після того як ви висякатися або чхнули (зовсім правильним буде чхати в згин ліктя або одноразову паперову серветку), після контакту з хворим чоловіком і після того, як ви поміняли підгузник дитині або зводили його в туалет (або відвідали туалет самі). Після того як погладили тварина (оскільки, навіть якщо це ваш домашній вихованець і ви впевнені, що він бездоганно чистий), погодували його або прибрали за ним на вулиці. Якщо ви виносили сміття, теж не забудьте вимити руки.

Правильне миття рук, на думку Всесвітньої організації охорони здоров'я, має займати близько 20-30 секунд (ось тут є відеоінструкція): намочіть руки і намеліть милом, ретельно помийте тильну сторону рук і долоні, потріть між пальцями, близько нігтів і під ними (саме тут сконцентрована величезна кількість бактерій), обполосніть руки водою і висушіть за допомогою рушника або сушарки. При цьому мити руки занадто часто теж не варто - через це може страждати шкіра рук.

Чому ми говоримо саме про миття рук? А не ніг, наприклад?

Тому що ногами і, наприклад, лопатками ми не чіпаємо своє обличчя. У більшості випадків бактерії і віруси проникають всередину, коли людина брудними руками починає чіпати очі, рот і ніс, і це може привести до захворювань. Та й бактерії, які з рук потрапляють на продукти під час готування або їжі, можуть також викликати цілу низку захворювань.

А водою недостатньо обполоснути?

Навряд чи. Основна користь мила не в тому, що після нього руки смачно пахнуть квітами, фруктами і хвоєю, а в тому, що воно допомагає бактеріям покинути поверхню рук. Коли, пінимо мило, ми інтенсивно тремо руки одна об одну і потім миємо руки під проточною водою, разом з милом з шкіри змиваються мікроби, жир і бруд. Одна вода з цим завданням не може впоратися.

Вважається, що після походу в туалет треба завжди мити руки. А чи є щось ще таке?

Так. Є поверхні, які брудніші, ніж ті, що в туалеті, наприклад кнопки в ліфті. Вчені досліджували кнопки в лікарняних ліфтах і на поверхні туалетів (дверні ручки туалетів, клямки і кнопки змиву на унітазах). Виявилося, на кнопках ліфта знаходиться більше бактерій, ніж на поверхнях туалету (61% проти 43%). Крім того, дослідження, які проводилися у лікарнях, показали, що величезна кількість бактерій міститься на поверхні стаціонарних і мобільних телефонів, а також на комп'ютерних клавіатурах у громадських місцях.

А правда, що гроші - це найбрудніше, що є, і після них завжди треба мити руки?

Так. Перед тим як паперова банкнота або монета потрапляє до нас в руки, вона встигає побувати в тисячі брудних руках і місцях. У результаті на її поверхні знаходиться величезна кількість небезпечних для здоров'я патогенів. Нещодавно проведені лабораторні дослідження показали, що на банкнотах і монетах були сальмонела, вірус гепатиту А, норовірус, ротавірус і риновіруси. Всі вони передаються через ручний контакт з банкнотами і можуть привести до зараження. Тому, після того як гроші побували в руках, потрібно вимити руки з милом, особливо якщо ви збираєтеся поїсти.

Чим краще мити руки? Ось буває мило рідке, буває сухе - що краще?

Немає ніякої різниці - мити руки кусковим милом або рідким, і те й інше справляється зі своїм завданням. Головне, щоб мило вам подобалося і викликало бажання частіше ним користуватися.

Антибактеріальне мило очищає руки краще, ніж звичайне?

Ні, це чистий маркетинг. У антибактеріального мила немає переваг перед туалетним. Гірше того: у нього в складі є триклозан, про який деякі дослідники вважають, що він робить бактерії стійкими до антибіотиків. Тому, наприклад, в США мило з триклозаном взагалі не продають.

Правда, що по-справжньому можна позбутися від бактерій, тільки якщо мити руки дуже гарячою водою, майже окропом?

Неправда. Мити руки можна теплою і навіть холодною водою. Головне, щоб температура води дозволяла змити з рук забруднення. Занадто гаряча вода може привести до подразнення шкіри, тому пошкодуйте себе.

Сушити руки важливо? Або можна мокрими залишити?

Дуже важливо. На вологих руках простіше осідають патогени, а бактерії швидше передаються іншим людям. Сушити руки при цьому можна по-різному - і з цього приводу є багато суперечок. Одні дослідники вважають, що незалежно від того, витираєте ви руки паперовим або тканинним рушником або використовуєте електронну сушилку, кількість бактерій, що залишаються на руках після цього, буде однаковим. Інші вважають, що з точки зору гігієни краще використовувати паперові рушники, ніж сушарки, і підтверджують це тим, що паперові рушники (наприклад, Tork, з якими ми зробили цей матеріал) краще "зчищають" бактерії з рук, тоді як сушарки можуть сприяти поширенню бактерій по всьому туалету, особливо якщо їхній фільтр недостатньо чистий. Проте поки немає досліджень, які точно довели б, що в поширенні бактерій винні саме сушарки для рук. Тому найголовніше - ретельно мити і завжди висушувати руки після миття.

Як раніше повідомляв "Обозреватель", експерти Європейського агентства з навколишнього середовища в Копенгагені (EEA) вважають, що причиною 500 тис. смертей на рік в країнах Європи є забруднення повітря.