Чому ліки руйнують печінку
Багато лікарських засобів здійснюють руйнівний вплив на печінку – і це не лише антибіотики, а й звичайні ліки, які ми приймаємо від, здавалося б, не надто важких недугів. Розповідаємо, які саме препарати можуть виявитися згубними для вашої печінки і як мінімізувати цю шкоду.
Ліки, які негативно впливають на печінку
Антибіотики
Перше місце у переліку руйнівників печінки, безперечно, посідають антибіотики – зокрема, амоксицилін/клавуланова кислота. Це популярний напівсинтетичний антибіотик із групи пеніцилінів, яким зазвичай лікують інфекції горла, носових пазух, бронхіти, пневмонії, інфекційні захворювання сечостатевої системи та шкіри. Амоксицилін дуже добре справляється з цим завданням, але при цьому є гепатотоксичним і може надовго порушити функції печінки.
Таку саму дію мають інші популярні антибіотики: еритроміцин, ріфампіцин та препарати тетрациклінової групи. Тому приймати їх можна тільки за призначенням лікаря, який попередньо має зважити потенційну користь та шкоду від цих препаратів.
Нестероїдні протизапальні засоби
До нестероїдних протизапальних засобів (які також називають НПЗС або нестероїдні протизапальні препарати – НПЗП) належать ліки, які ми досить часто приймаємо навіть без призначення лікаря. Це і парацетамол, і нурофен, і диклофенак, і аспірин – простіше кажучи, майже всі препарати, які ми зберігаємо в аптечці на випадок підвищення температури, головного болю або болю у суглобах або хребті.
Вони дійсно ефективно знімають біль та запалення, але при постійному вживанні можуть призвести до так званого медикаментозного гепатиту – тобто розвитку патологій печінки. Зокрема, за даними органів охорони здоров’я США, прийом парацетамолу є причиною 50% випадків діагностованої гострої печінкової недостатності в країні.
Ліки від тиску
Загалом препарати від гіпертонії, які з тією чи іншою регулярністю приймає більшість людей похилого віку, відносно безпечні для печінки. Однак є винятки: високою гепатотоксичністю відрізняються, зокрема, метилдопа (допегіт) та ніфедипін.
Крім того, негативно впливають на печінку деякі гормональні контрацептиви, антидепресанти та нейролептики (наприклад, карбамазепін), кортикостероїди, протипухлинні засоби, окремі препарати проти подагри (алопуринол), а також фітопрепарати на основі чистотілу, сени, м’яти болотної, самосилу гайового, кава-кави та водно-спиртових екстрактів зеленого чаю.
Як захистити печінку під час прийому лікарських препаратів?
Найпідступнішою властивістю медикаментозного гепатиту є його непомітність. У більшості випадків він починається безсимптомно, а коли справа доходить до видимих ознак – жовтавий колір склер та шкіри, нудота, слабкість, втрата апетиту, темна сеча та світлий кал – ураження печінки можуть бути вже досить серйозними.
- Отже, перше (і найголовніше): будь-які ліки мають вживатися лише за рекомендацією лікаря – навіть ті, які здаються вам абсолютно нешкідливими. Звісно, якщо ви раз на рік вип’єте таблетку ібупрофену від головного болю, це навряд чи завдасть вашій печінці значної шкоди (хоча індивідуальна переносимість препарату буває різною). Однак, якщо такі болі повторюються часто – не експериментуйте зі своїм організмом і зверніться до лікаря: він знайде справжню причину проблеми і призначить адекватне лікування.
- Друге: дотримуйтеся правильного режиму прийому ліків. Якщо лікар призначив вам приймати препарат конкретну кількість разів на день і за певних умов (до їжі, після їжі тощо) – саме так і саме стільки ви маєте їх приймати. І пам’ятайте: поєднувати прийом ліків із алкоголем – це завжди дуже погана ідея. Алкоголь сам собою є сильним токсином, а у поєднанні з лікарськими препаратами може перевантажити вашу печінку так, що це призведе до її серйозної дисфункції аж до летального результату.
- Третє: універсальних препаратів для лікування медикаментозного гепатиту не існує – кожний випадок вимагає індивідуального підходу. Однак запобігти дисфункції печінки можна заздалегідь, захистивши її за допомогою гепатопротекторних засобів.
В українських аптеках можна знайти великий асортимент гепатопротекторів. Одними з найефективніших вважаються засоби на основі комбінації аргініну та бетаїну, наприклад , Вітаргін. Аргінін, який міститься у Вітаргіні, запобігає утворенню вільних радикалів та покращує діяльність гепатоцитів – клітин печінки, які сприяють виведенню з організму токсичних речовин. Друга складова Вітаргіну, бетаїн, захищає печінку від жирової дистрофії (яка теж може бути наслідком токсичної дії лікарських препаратів) та має протизапальну дію.
Як "почистити" печінку?
Однозначна відповідь: ніяк. Печінка – надто складний орган, щоб можна було її "почистити": лікування та повне відновлення функцій ураженої печінки – непросте завдання навіть для спеціаліста. Популярні народні методи на кшталт "випийте 10 ложок оливкової олії" призведуть у кращому випадку хіба що до інтенсивної діареї, а в найгіршому – до поїздки на "швидкій" у реанімацію. Тож якщо ви підозрюєте, що у вас є проблеми з печінкою – краще не ризикуйте і зверніться до лікаря-гепатолога.