Чому ми заїдаємо стрес

Чому ми заїдаємо стрес

Більшість українців упродовж року живе у стані постійного стресу, викликаного усіма аспектами війни. На жаль, одним із наслідків стресу є переїдання, а зайва вага призводить до інших проблем – розвитку гіпертонії, діабету 2 типу та інших малоприємних захворювань. І хоча деякі люди втрачають апетит у критичних ситуаціях, більшість схильна саме до "заїдання" стресів

Причини "заїдання" стресу

Емоційне переїдання може викликатися різними причинами, але коли людина засмучена або налякана, інстинкти її підштовхують їсти. Спочатку стрес ненадовго знижує апетит, щоб організм міг знайти вихід зі складної ситуації. Так у людини з’являється можливість відреагувати фізично – втекти, боротися або ізолюватися.

Проте якщо стресова ситуація не минає, зростає рівень гормону кортизолу. Він підвищує апетит, а особливо бажання їсти солодке або жирне. Таким способом організм накопичує ресурси, щоб у подальшому використати збережену енергію. Хронічний стрес призводить до постійного підвищення рівня глюкокортикоїдів (до яких належить і кортизол). Це стимулює харчову поведінку, спрямовану на накопичення калорій.

Стрес також посилює схильність до вживання висококалорійної їжі (або ж смаколиків), адже у мозку при тривалій перенапрузі активізується схема "винагороди". Тобто людині потрібно увесь час споживати їжу як "бонус" за неприємні емоції та переживання, що спричиняються стресовими факторами.

Є також статеві відмінності емоційного переїдання. Жінки частіше, ніж чоловіки, використовують їжу для боротьби зі стресом. Чоловіки в період стресу починають більше курити або вживати забагато алкогольних напоїв.

Ознаки емоційного голоду:

- емоційний голод частіше виникає раптово й потребує якомога швидшого угамування, на відміну від звичайного голоду, що наростає поступово;

- емоційний голод зазвичай "змушує" їсти щось шкідливе для здоров’я та дуже калорійне;

- людина з емоційним голодом здебільшого знає, що конкретно хоче з’їсти – пончик, шоколадний торт чи бекон, натомість просто голодний з’їсть все, що завгодно;

- характерним прикладом є бездумне поїдання, наприклад, споживання кілограму морозива під час перегляду серіалу, хоча смак їжі навіть не відчувається;

- збільшення кількості перекусів у вечірні години спровоковане тим, що стрес викликає підвищення рівнів гормонів кортизолу та греліну, які впливають на апетит наприкінці дня.

Як справитись із переїданням?

Щоб позбутись звички заїдати стрес, можна скористатись такими порадами:

  1. Варто навчитись розпізнавати тригери переїдання: звички винагороджувати себе, їсти солодощі в кіно, навіть на незначних святкових застіллях. Після цього потрібно змінити поведінку, щоб замінити переїдання іншими справами: прогулянкою, читанням або новим хобі.
  2. Під час їжі краще не відволікатись на телефон, розмови або перегляд фільмів. Це значно збільшує кількість бездумно спожитої їжі. Свідомий прийом їжі дозволяє зменшити її кількість. Але для цього слід контролювати (в разі потреби – записувати) усе, що з’їдається протягом дня.
  3. Краще завжди їсти повільно. Повільне споживання дає можливість відчути ситість і "розтягти" це відчуття надовго.
  4. Слід споживати більше продуктів з високим вмістом білка. Вони створюють відчуття ситості, якого неможливо досягти, споживаючи вуглеводи. Наприклад, споживання білка на сніданок знижує рівень греліну – гормону, що регулює голод. Білкові продукти також містять амінокислоти, що необхідні для забезпечення процесів метаболізму та енергетичного обміну.

Для підтримки організму під час підвищених розумових і фізичних навантажень та при станах, пов’язаних із порушеннями білкового метаболізму (стресах, астенії, травмах, голодуванні, ацетонемічному синдромі у дітей), можна приймати добавки з амінокислотами. Однією із таких біодобавок є розчин Вітаргін – джерело аргініну та бетаїну.

Вітаргін може бути призначений лікарем у період стресових ситуацій, оскільки прийом цієї біодобавки сприяє зменшенню загальної слабкості та втоми, забезпечує прилив сил і енергії та захищає клітини організму від впливу навколишнього середовища (вірусних інфекцій чи інтоксикації). Амінокислота аргінін і ліпотропна речовина бетаїн забезпечують підтримку серцево-судинної системи через регулювання тиску та насичення тканин киснем. Також ці речовини нормалізують передачу нервових імпульсів і обмін жирів у печінці, забезпечуючи нейропротекторну та гепатопротекторну дії.

  1. Зниження стресу є найпершим способом позбутися емоційного переїдання. Адже хронічний стрес призводить до постійного голоду, переїдання і набору ваги. Тому насамперед варто нормалізувати сон і знизити збудливість нервової системи. З цією метою можна використовувати засоби рослинного походження із седативним ефектом.

Такі властивості мають валеріана, пустирник і глід. Екстракти цих рослин входять до складу Вітаседу – засобу, що можна використовувати як джерело біологічно активних речовин для зменшення впливу стресу, емоційних розладів, полегшення засинання і нормалізації роботи серця.

Валеріана має седативний ефект, спазмолітичні та снодійні властивості, знижує дратівливість під час стресу. Пустирник зменшує процеси збудження у центральній нервовій системі, стабілізує серцевий ритм, нормалізує артеріальний тиск і полегшує засинання. Глід доповнює цю комбінацію, здійснюючи комплексний вплив на серцево-судинну систему, проявляючи кардіопротекторну і спазмолітичну дії.

Отже, емоційне переїдання є поширеною проблемою, яка може загрожувати здоров’ю. Є багато можливостей для приборкання апетиту. Однак насамперед потрібно виявити та позбавитись від емоційних чинників, зменшуючи вплив стресу на організм.