Чому українські вчені наполягають на широкому впровадженні принципів превентивної медицини?

Чому українські вчені наполягають на широкому впровадженні принципів превентивної медицини?

Україна переживає складні часи. Чисельність населення стрімко падає. Причин цьому багато: масова еміграція через агресію рф, загибель чоловіків у бойових діях, високий рівень смертності цивільного населення, низькі показники тривалості життя та мінімальний рівень природного приросту населення. Як це впливає на країну загалом і чому це стосується кожного з нас? Відповідь дає науково-практичний журнал "Превентивна медицина" у своїй редакційній статті "Шлях до порятунку української нації".

"Розуміння того, що переважна більшість із нас "не доживає" 60–80 років до своєї природної межі, вкрай песимістично характеризує сьогоднішню медицину, навряд чи виправдано іменовану іноді "охороною здоров’я": сучасна медицина здоров’я людини не охороняє або майже не охороняє. Сучасна медицина — це "медицина ремонту", медицина пігулки або скальпеля", — до такого невтішного висновку приходить авторський колектив наукового видання.

Тобто поки у людини не з’явилися яскраво виражені симптоми захворювання, звертатися до лікаря у нас не прийнято. З іншого боку, лікар не цікавиться пацієнтом, доки той не прийде сам із яскравими симптомами задавненої хвороби. Її іноді вже пізно лікувати, тож ця модель відносин в системі "людина — медицина" призводить до того, що основні причини передчасної смертності українців — це хвороби серцево-судинної системи і онкологічні, тобто такі, що розвиваються роками і піддаються ефективному лікуванню на ранніх стадіях.

Якщо поглянути на досвід економічно розвинених країн, то їхня концепція зміщується останніми роками від механізмів клінічної медицини до принципів медицини превентивної. Чому? Тому що вона сфокусована на індивідуальному здоров’ї людини й орієнтована на доклінічне виявлення захворювань, прогнозування та превентивні заходи, здатні зменшити показники хронічних захворювань, знизити інвалідизацію працездатного населення, істотно скоротивши високі витрати на лікування та збільшити сталий період здорового життя людини.

Йдеться про чотири принципи, відомі як 4-П:

  1. Прогноз — передбачення і моніторинг поточного стану здоров’я, що сприяє виявленню того чи іншого захворювання. Замість лікування симптомів акцент робиться на виявленні та усуненні факторів ризику, які можуть призвести до розвитку хронічних захворювань. Це поліпшує стан здоров’я, підвищує якість та збільшує тривалість життя.
  2. Профілактика — тут йдеться про проведення запобіжних профілактичних заходів. Цей принцип працює на випередження і дозволяє запобігти появі захворювань за допомогою їх профілактики, яка базується на індивідуальному підході до кожного пацієнта. Головне — збереження та підтримка здоров’я, поліпшення самопочуття, попередження розвитку хронічних хвороб, небезпечних захворювань та передчасного старіння організму. Цей принцип вчить пацієнта жити в гармонії зі своїм організмом, берегти його, як автомобіль, що регулярно проходить технічне обслуговування.
  3. Персоналізація — тут зрозуміло, що підхід ґрунтується на фізіологічних особливостях конкретного пацієнта, способі життя, генетиці, виявленні індивідуальних біомаркерів того чи іншого захворювання, а головне — активного залучення пацієнта до участі процесу моніторингу свого здоров’я та профілактики хвороб.
  4. Партнерство — йдеться про участь самого пацієнта в лікувальному процесі. Тобто співпраці лікарів-фахівців і пацієнтів. Це допомагає також заохочувати нести персональну відповідальність за стан свого здоров’я.

Важливі переваги превентивної медицини:

  • Превентивна медицина є економічно доцільнішою — запобігання розвитку хвороби або виявлення її на ранніх стадіях значно зменшує витрати на лікування та покращує показники якості життя. Зниження витрат на охорону здоров’я відбувається через те, що люди, які ведуть здоровий спосіб життя та постійно проводять моніторинг свого здоров’я, мають меншу ймовірність потрапити до лікарні або лікувати хвороби, яких можна було б уникнути.
  • Оскільки превентивна медицина фокусується на запобіганні захворювань та підтримці здоров’я, то простіше і приємніше дотримуватися рекомендацій лікарів щодо ведення здорового способу життя (правильне харчування, фізична активність, боротьба зі стресом, відмова від шкідливих звичок, регулярні профілактичні візити до лікаря, вакцинація тощо).
  • Попереджає передчасну смертність, сприяючи тривалому та якісному життю.

Успішні приклади використання практики з превентивної медицини у світі:

  • Програма контролю над тютюнопалінням у США знизила розвиток серцево-судинних захворювань, раку та інших хвороб, зменшила популярність тютюнопаління.
  • Програма вакцинації в Індії є однією з найуспішніших в історії медицини. Завдяки їй вдалося викорінити поліомієліт у багатьох регіонах країни та врятувати мільйони життів.
  • Норвегія — програма скринінгу на рак молочної залози значно знизила смертність від раку молочної залози та забезпечила кращі прогнози лікування.
  • Франція та Іспанія впровадили програми контролю за вірусним гепатитом — широкомасштабні вакцинаційні кампанії, доступ до ефективних методів лікування і догляду.
  • Японія успішно реалізувала програму зменшення ожиріння серед населення за допомогою освітніх кампаній, розвитку інфраструктури для фізичної активності та реклами здорового харчування.

Що потрібно для превентивної медицини?

Технологічні та наукові досягнення відіграють важливу роль у розвитку превентивної медицини, оскільки відкривають нові можливості. Наприклад:

  • Телемедицина дозволяє віддалено моніторити стан пацієнтів та консультувати.
  • Алгоритми штучного інтелекту та аналіз даних допомагають виявляти закономірності в здоров’ї населення та розробляти індивідуалізовані підходи до профілактики та лікування.
  • Нанотехнології впроваджують нові методи діагностики та лікування. Зокрема збільшують точність та чутливість методів обстеження, а також створюють терапію з мінімальними побічними ефектами.
  • Зручні мобільні додатки: для ведення здорового способу життя, моніторингу фізичної активності, харчування, сну, надання інформації про профілактичні заходи та рекомендації щодо поліпшення здоров’я, зв’язок із сімейним лікарем тощо.

Перші кроки впровадження превентивної медицини в Україні

Поки в Україні превентивна медицина не є ключовою частиною охорони здоров’я. Та перші кроки вже зроблено розробниками програми MyHeal. Це програма має на меті не тільки задоволення потреб медичної спільноти, а й активне залучення пацієнтів до процесу стеження за станом свого здоров’я шляхом постійного моніторингу та виконання рекомендацій сімейного лікаря. MyHeal — це розробка про здоровий спосіб життя, призначена для лікарів і пацієнтів. У її основі лежить зазначена вище концепція 4–П, орієнтована на прогноз, профілактику, персоналізацію і партнерство пацієнта з лікарем. Унікальність програми полягає в її функціоналі — вбудованих системах скринінгу і моніторингу здоров’я, а також особистому медичному архіві.

Із впровадженням превентивної медицини до сьогоднішньої системи охорони здоров’я наша держава має всі шанси вберегти націю від демографічної кризи. Адже здоров’я — найцінніший ресурс як кожної людини, так і суспільства загалом. Керувати своїм здоров’ям нелегко, але необхідно. Бо турбота про себе та своїх рідних — найкраща позачасова інвестиція.

Довідка: Науково-практичний журнал "Превентивна медицина. Теорія і практика" — фахове видання для сімейних лікарів. Журнал заснований ДУ "Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України".