COVID-19 vs безпліддя, чи є зв'язок?
Проспективне спостережне дослідження, яке завершилося нещодавно в Бельгії, в ході якого вивчалася якість сперми у чоловіків, які перенесли симптоматичну коронавірусну інфекцію, показало, що SARS-CoV-2 може впливати на фертильність протягом декількох тижнів після одужання. Результати опубліковані у Fertility and Sterility.
Зразки сперми 35 чоловіків, взятих протягом місяця після одужання, показали зменшення здатності їх сперматозоїдів рухатися на 60% та зниження кількості сперматозоїдів на 37%.
Деталі роботи
Вчені вивчили зразки у 120 чоловіків у середньому через 52 дні після зникнення симптомів COVID-19. Середній вік пацієнтів – близько 35 років, середній індекс маси тіла – приблизно 25 років.
Тест SpermCOVID ПЛР не виявив РНК SARS-CoV-2 в жодному зі 120 зразків сперми в середньому приблизно через 53 дні після початкового діагнозу COVID-19.
Загалом 118 зразків було проаналізовано на параметри якості сперми в середньому через 54 дні після зараження SARS-CoV-2. Результати показали, що 25% всіх зразків були олігозооспермією (знижена кількість сперматозоїдів у еякуляті), 44,1% – астенозооспермією (зниження рухливості сперматозоїдів), а дві третини – тератозооспермією (наявність в еякуляті сперматозоїдів патологічних форм). Примітно, що морфологія сперматозоїдів зачепила більше, ніж рухливість сперматозоїдів, тоді як концентрація сперматозоїдів постраждала найменше.
Близько чверті учасників дослідження мали цілком нормальні параметри сперми. Тим часом 25,4% мали два аномальні параметри сперми. З іншого боку, загальна рухливість знизилася до менш як 40% у більшості чоловіків незабаром після зараження, у порівнянні з 26% у період від одного до двох місяців і 21% через два місяці.
Як впливає COVID-19 на сперму?
Вже відомо, що деякі віруси, такі як грип, пошкоджують сперму. При грипі причиною вважається підвищення температури тіла через лихоманку. Але у випадку COVID-19 дослідники не виявили зв'язок між наявністю чи серйозністю лихоманки та якістю сперми. Натомість вони вважають, що причина може бути пов'язана з імунною відповіддю організму на вірус.
За словами дослідників, тести показали, що більш високі концентрації специфічних антитіл COVID-19 у сироватці крові пацієнтів сильно корелювали зі зниженням функції сперматозоїдів, що вказує на імунологічну, а не спричинену лихоманкою причинність тимчасової дисфункції сперматозоїдів.
Хоча дослідження показало, що в спермі пацієнтів, які перехворіли на вірус, РНК COVID-19 не була присутня, той факт, що антитіла атакували сперматозоїди, припускає, що вірус може порушити бар'єр між кров'ю та яєчками під час піку інфекція. Вчені додали, що це підтверджує раніше дослідження, проведене в Ухані в Китаї, де тести ПЛР на зразках сперми інфікованих пацієнтів з COVID-19 дали позитивний результат на вірус.
Висновки
Результати поточного дослідження надали переконливі докази, що SARS-CoV-2 не може передаватися статевим шляхом через сперму після одужання, оскільки жоден зі зразків сперми не містив вірусної РНК. Однак після одужання від COVID-19 відбулося різке зниження концентрації сперматозоїдів, кількості сперматозоїдів, а також їх загальної та прогресуючої рухливості. Параметри якості сперми стали майже нормальними через два місяці після зараження, що не залежало від тяжкості захворювання.
Титри специфічних антитіл IgG до SARS-CoV-2 проти spike та spike-1-RBD антигенів вірусу продемонстрували сильну кореляцію зі зниженою функцією сперматозоїдів, тим самим вказуючи на імунологічну причинність тимчасової дисфункції сперматозоїдів.
Час повного відновлення параметрів сперми досі вивчається у межах тривалого подальшого дослідження.