Дослідження: американські лікарі отримують відсоток від призначення опіоїдів

13,6 т.
Дослідження: американські лікарі отримують відсоток від призначення опіоїдів

Кожен п'ятий сімейний лікар у США бере гроші від виробників опіоїдів і заробляє близько 2,6 тис. доларів на рік.

Як повідомляє Лайф.ру, за словами американських дослідників, кожен дванадцятий лікар у США і приблизно кожен п'ятий сімейний лікар регулярно отримують гроші від фармацевтичних компаній, які виробляють опіоїди.

Це може бути чинником, який змушує лікарів виписувати своїм пацієнтам сильнодіючі препарати на основі опіоїдів. Вважається, що саме такі препарати часто сприяють створенню наркотичної залежності у жителів США ("епідемія наркотиків за рецептом"). Відповідна стаття опублікована в American Journal of Public Health.

Автори нової роботи проаналізували всю відкриту інформацію про платежі, які виробники лікарських опадів перераховували тим чи тим лікарям у 2013-2015 роках.

Так, за 29 місяців були здійснені перекази на 46 мільйонів доларів США, всього подібних переказів було 375 тис. Їх отримали приблизно 68 тис. лікарів. Хоча середній розмір чеку був малий, всього 15 доларів, один відсоток від цих 68 тис. лікарів отримував по 2,6 тис. доларів на рік. Мова йде про тих, хто найчастіше призначав опіоїди пацієнтам (фармкомпанії роблять заохочувальний платіж після кожного такого призначення).

Дослідники роблять із цього далекосяжні висновки про те, що такі платежі спонукають докторів виписувати своїм пацієнтам більше непотрібних ліків, зокрема, опіоїдів.

Водночас деякі висновки авторів роботи здаються дещо перебільшеними. Середній житель США витрачає на медицину приблизно 9 тис. доларів на рік. Лікар у США в переважній більшості випадків заробляє більше п'яти тисяч доларів на місяць (з огляду на тільки легальні доходи). На цьому тлі навіть 2600 доларів на рік - дуже небагато. Навряд чи це може змусити велику кількість докторів просувати опіоїди серед своїх пацієнтів.

З іншого боку, США - цивілізована країна, і часто "занос" грошей за сумнівні з етичного погляду вчинки там здійснюється трохи тонше, ніж у вигляді прямих платежів. Наприклад, фармкомпанії можуть спонсорувати цілі лікувальні установи. Правда, відстежити таке спонсорство може бути досить складно.

Як раніше повідомляв "Обозреватель", президент США Дональд Трамп заявив, що епідемія опіоїдів є національною надзвичайною ситуацією.