Інтраназальні вакцини від COVID-19, можливо, з'являться вже скоро

Інтраназальні вакцини від COVID-19, можливо, з'являться вже скоро

Вакцини сьогодні є єдиним ефективним способом запобігання зараженню COVID-19, вони значно знижують ризик важкого перебігу хвороби при всіх відомих варіантах коронавірусу.

Однак вакцини не ефективні на 100%, тому пошук нових препаратів для забезпечення більш сильного і стійкого імунітету проти SARS-CoV-2, включаючи зміну способу введення, триває досі. Один з перспективних підходів – вакцина у формі назального спрею.

Вакцини в формі назального спрею: що відомо

Уже завершено кілька багатонадійних досліджень, які показали ефективність інтраназальних вакцин у тварин. Ще шість вакцин-кандидатів проти COVID-19, що вводяться в вигляді назальних спреїв, знаходяться на першій стадії клінічних випробувань.

Відео дня

Нещодавно компанія Meissa Vaccines на засіданні Американського товариства вірусології оголосила, що одноразова доза їх інтраназальної вакцини-кандидата від COVID-19 показала багатонадійні результати у приматів. За словами імунологів, якщо ці вакцини з'являться на ринку, це може забезпечити кращий захист, оскільки вони більш схожі на природний спосіб зараження вірусом – через слизові оболонки носа і верхніх дихальних шляхів. Імунологи кажуть, що це впливає на імунну відповідь. Після вдалих випробувань на тваринах в найближчий місяць планується проведення клінічного випробування за участю 80 добровольців у віці 18-75 років.

На думку Хосе Ордовас-Монтаньеса, імунолога Гарвардського університету, при внутрішньом'язовому введенні вакцини індукується імунітет у системному масштабі всього тіла, де антитіла і Т-клітини будуть розподілятися по кровоносних судинах.

Однак у випадку з COVID-19 цей підхід може здатися неоптимальним, оскільки логічно було б забезпечити максимальний захист у місці, де вірус потрапляє в організм. Таким чином введення препарату в ніс забезпечить сильне зростання імунітету в верхніх дихальних шляхах і, можливо, в легенях, викликаючи місцеву відповідь антитіл і відповідь Т-клітин. Це дозволить імунним клітинам виявляти та знищувати патоген відразу при його проникненні в організм.

Чому це може бути дійсно актуальним

Завершене недавно дослідження вивчало, чому одні люди хворіють легко, в той час як інші переносять COVID-19 у важкій формі. Згідно з отриманими результатами, опублікованими в Cell, легкий перебіг хвороби постерігається у людей, у яких вироблялося велика кількість антивірусних білків, відповідальних за функціонування інтерферонів. Можливо саме завдяки сильної імунної відповіді носоглотки коронавірус не поширюється на нижні дихальні шляхи та не призводить до розвитку пневмонії.

Переваги інтраназального способу введення вакцини від COVID-19, за оцінками експертів

  • Інтраназальні вакцини можуть виробляти антитіла і залучати інші компоненти імунної системи в ніс і верхні дихальні шляхи, формуючи першу лінію захисту від інфекції.

  • При попаданні вірусу місцева реакція в носі може бути швидше, ніж системна, що знижує ймовірність реплікації, поширення і передачі SARS-CoV-2 іншим людям.

  • Вакцини, націлені на слизові оболонки, більш практичні. Пероральні вакцини від поліомієліту та холери схвалені та давно використовуються. Вони впливають на слизові оболонки кишкового тракту майже так само, як інтраназальні вакцини – на дихальні шляхи.

  • Інтраназальні вакцини допоможуть людям, у яких боязнь голок є актуальною проблемою, що ускладнює проходження вакцинації.

  • Автори відзначають, що в разі схвалення одного або декількох інтраназальних препаратів від COVID-19 ідеальною стратегією може бути поєднання внутрішньом'язової вакцинації з інтраназальною бустерною дозою. Це допоможе знизити число проривних інфекцій серед вакцинованих.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки