Легко сплутати з грипом: Україна на порозі небезпечної епідемії, багато смертей
Нинішній спалах кору триватиме довше, а постраждає від нього набагато більше українців. Водночас цей вірус відрізняється від того, який гуляв Україною в 2006 і 2012 роках.
Фахівці кажуть, що вірус завезли до нас із Європи. Натомість у Польщі стверджують, що це ми заражаємо їх кором. Детальніше — у матеріалі OBOZREVATEL.
Головне:
Відсоток хворих на кір, у яких були щеплення, такий самий, як і в невакцинованих.
Нинішній вірус кору — не український.
У перші дні кір легко сплутати з грипом.
Інфекційні відділення забиті хворими
Нинішня статистика з кору нагадує військову. Нещодавно від цієї інфекції у Хмельницькому помер чоловік 35 років, який був вакцинований двічі в дитячому віці. У Рівненській області помер 27-річний чоловік. Лікарі зазначають, що у нього був ще й цукровий діабет, тому хвороба протікала важко.
За тиждень, із 11 по 18 січня цього року, в країні на кір заразилися 3450 осіб, троє померли. А всього з початку 2019 року вірус підхопили 8500 українців.
Дивіться відео за темою:
{"title":null,"id":"2598069"}Найгірша ситуація — у Львівській, Рівненській, Вінницькій, Хмельницькій областях та в Києві. У Луцьку в школи й дитсадки не пускають дітей, у яких немає довідок про щеплення.
У столиці інфекційні відділення зараз забиті хворими. "Це правда, пацієнтів дуже багато", — розповів OBOZREVATEL лікар-інфекціоніст, професор Сергій Крамарєв.
Читайте: Одразу після пологів: у Львові немовлята масово захворіли на кір
Це підтверджує нам і доцент кафедри медуніверситету, дитячий лікар-інфекціоніст Віталій Євтушенко.
Хворіють і вмирають від кору й ті, хто робив щеплення
У Міністерстві охорони здоров'я вже замислилися про те, щоб визнати масове зараження кором епідемією. Днями збереться комісія, щоб вирішити це питання. Поки ситуацію лікарі називають спалахом. А в лютому мобільні групи медиків вирушать у Львівську область, щоб у школах вакцинувати дітей, які свого часу не зробили щеплення від кору. Щоправда, інші лікарі запевняють, що під час епідемії грипу цього робити не можна.
Подібні епідемії спостерігалися в Україні у 2006 і 2012 роках. "Щоправда, тоді здебільшого хворіли діти, бо серед них було багато невакцинованих. Тепер до них підключилися і дорослі. Тобто кількість людей, які відмовлялися від вакцинації, зростає", — вважає Сергій Крамарєв. Тому, за його словами, нинішня епідемія триватиме довше.
А ось лікар Віталій Євтушенко додає, що хворих зараз більше, ніж у попередні два спалахи. "Є декілька випадків серйозних ускладнень, таких як енцефаліт", — каже він.
Чому ж тоді хворіють і навіть помирають люди, які вакцинувалися? За даними Євтушенка, відсоток хворих зі щепленнями приблизно такий самий, як і хворих без щеплень!
Крамарєв вважає, що могла підвести вакцина. "Можливо, вона була неякісною, десь порушили холодовий ланцюжок, і вона втратила свої властивості", — припускає лікар. До того ж у важкі 90-ті в країну завозили не найякіснішу вакцину.
Читайте: В Україні лютує кір: понад тисячу дітей відсторонили від навчання
У будь-якому разі, як стверджують лікарі, люди зі щепленнями перенесуть кір легше і ускладнень буде менше, ніж у людей без щеплення.
До речі, нещодавно стало відомо, що найвідсталіше за вакцинацією село — Шевченкове в Одеській області. Тепер тут захворіли 78 осіб, а батьки відмовляються класти дітей в лікарню. Як кажуть в Одеській обладміністрації, у селі в одній із церков закликали не робити щеплення, і люди слухалися. У селі ж чотири церкви — дві баптистські, одна п'ятидесятників і одна православна. Нині керівники релігійних громад стверджують, що нічого такого у них не було.
Румунський вірус
Лікар Віталій Євтушенко зазначає, що зараз в Україні людей вражає трохи інший вірус кору, не такий, як у 2006 і 2012 роках.
"Він має європейську прописку, і прийшов до нас із Румунії. Річ у тім, що за структурою віруси трохи відрізняються. Зараз вчені навіть складають спеціальну карту, де вкажуть, якій країні характерний певний вірус. Це треба для того, щоб відслідковувати його переміщення", — пояснив Євтушенко.
Читайте: Під Одесою одразу 48 дітей заразилися на кір: що трапилося
Щоправда, у Польщі зараз б'ють на сполох, стверджуючи, що саме українці ввезли до них вірус кору, до цього у них цієї хвороби не було декілька років. Саме так заявив головний санітарний інспектор країни Ярослав Пінкас. У листопаді минулого року в Польщі зафіксували 17 випадків захворювання на кір, серед них був тільки один українець. Але цього було достатньо, щоб заговорити про те, аби не впускати в країну іноземців без довідок про вакцинацію.
Також 22 грудня минулого року стало відомо, що працівник лікарні МВС й адміністрації Польщі, який не так давно повернувся з України, захворів на кір. А нещодавно у п'яти українських працівників м'ясокомбінату в Морлінах (Польща) виявили це захворювання.
Як відрізнити кір від грипу
Також лікарі зазначають, що нинішній спалах кору ускладнюється ще й епідемією грипу. У перші декілька днів їх важко відрізнити навіть фахівцеві. "Нежить, висока температура — все як під час грипу. Щоправда, під час кору в роті можуть з'явитися білясті плями, і дехто плутає їх із ангіною. А ще кон'юнктивіт. Висип може з'явитися пізніше", — пояснює Євтушенко.
Також вірус кору може вражати й внутрішні органи. "Висипи ж бувають і на слизових оболонках внутрішніх органів. Вони здатні вражати кишечник, тому в людини може бути пронос і навіть щось схоже на дизентерію", — каже Крамарєв.
Читайте: ''Вакцинувати не можна!'' Українські медики відзначили прямий зв'язок кору та грипу
Лікарі вважають, що кір можна лікувати і в домашніх умовах. "Якщо це не маленька дитина, якщо немає хронічних захворювань. Якщо у вас температура, ви її збиваєте і почуваєтеся нормально, то можна хворобу лікувати й удома. Але лікар обов'язково має оглянути хворого і призначити лікування. Бо висип може бути й під час інших, досить небезпечних хворобах", — вважає Євтушенко.
За кором прийшла дифтерія
Уже збуваються прогнози про те, що слідом за кором прийде і дифтерія. "У минулому році зафіксовано вісім випадків дифтерії. Цього року поки не було", — зазначає лікар Крамарєв.
Такі випадки були у Київській області та в Чернігові. "Але ця хвороба поширюється не так швидко, як кір. Адже кір передається повітряно-крапельним шляхом: якщо у класі захворіє один учень, то він може заразити половину дітей. А ось дифтерія бактеріального походження, і передається під час близького контакту. Умовно кажучи, хворий може заразити лише своїх сусідів по парті", — каже Євтушенко.