МоваЯзык

/ Новини медицини

Ліки проти діабету можуть знижувати ризик розвитку раку шкіри

8.5т
Читати матеріал російською

Нещодавно в Ісландії було завершено ретроспективне популяційне дослідження випадок-контроль. Робота була спрямована на вивчення зв'язку прийому метформіну – перорального гіпоглікемічного препарату, який широко використовується в лікуванні діабету типу 2, і розвитку базальноклітинної карциноми (basal cell carcinoma, BCC), плоскоклітинної карциноми in situ (squamous cell carcinoma in situ, SCCis) та інвазивної плоскоклітинної карциноми (invasive squamous cell carcinoma, SCC).

Згідно з даними дослідження, використання метформіну пов'язано зі значним зниженням ризику розвитку базальноклітинної карциноми. Результати були опубліковані в Журналі Американської академії дерматології.

Хід дослідження

Дослідження базувалося на даних Ісландського реєстру раку та Ісландського реєстру рецептурних ліків за період 2003-2017 рік. Було ідентифіковано 6880 вперше виявлених онкологічних пацієнтів з BCC, SCCis та SCC і 69+ тис. осіб контрольної групи.

Вплив метформіну визначався як отримання принаймні одного рецепта на метформін більш ніж за 2 роки до постановки діагнозу раку. У своєму аналізі дослідники використовували середні дози метформіну – 2 г на добу, як при застосовуванні його за первинними показаннями.

Висновки дослідження

Використання метформіну в цілому було пов'язано зі значно більш низьким ризиком розвитку BCC у порівнянні з невикористанням. За словами дослідників, зниження ризику було однаковим для вікових і гендерних підгруп, за винятком людей молодше 60 років. Поки остаточно невідомо, чи робить метформін менше захисну дію на більш молодих людей, або ж це свідчить про недостатність вхідних даних. Для двох інших видів раку, які брали участь у дослідженні, метформін значущого ефекту не показав.

За словами дослідників, зниження ризику BCC спостерігалося при всіх рівнях дозування метформіну, але причина цього залишається неясною і може бути пов'язана з факторами, які не враховувалися в цьому дослідженні. Також можливо, що ефект метформіну щодо зниження ризику BCC проявляється негайно, і для отримання клінічного ефекту потрібна низька доза.

Обмеження дослідження

Результати дослідження були обмежені декількома факторами, включаючи ретроспективний дизайн і неможливість коригування таких факторів, як вплив ультрафіолетового випромінювання, тип шкіри по Фітцпатріку і супутні захворювання.

За словами дослідників, часте вживання метформіну людьми з діабетом 2 типу передбачає, що сам діабет або інші ліки проти діабету можуть бути заважають факторами. Проте результати були підкріплені великою групою дослідників, і дані свідчать про зв'язок між зниженим ризиком первинного BCC і застосуванням метформіну.

Важливість роботи

Базальноклітинна карцинома (basal cell carcinoma, BCC) – найбільш поширений тип раку шкіри. Тому пошук профілактичних ліків є одним з пріоритетів медичної спільноти. За словами дерматолога з Університету штату Нью-Йорк, Бруклін, Амор Хачемун, існує гостра потреба у скороченні захворюваності на рак шкіри в цілому, і, отже, потреба в нових варіантах нехірургічного лікування кератіноцітарного немеланомного раку шкіри.

Коментуючи роботу, Хачемун сказав, що в цілому результат був очікуваним. Медична спільнота за межами дерматології має великий досвід застосування метформіну по безлічі інших свідчень, в т. ч. завдяки його антиканцерогенним властивостям. Тому розглянути питання про розширення його використання для зупинки постійно зростаючих випадків базальноклітинного раку здається природним.

При цьому він вказав на існуючі обмеження у вигляді побічних ефектів на тлі тривалого застосування. Одне з небажаних явищ, що дуже рідко зустрічається – лактат-ацидоз, що вимагає скасовування терапії. Для визначення правильного дозування необхідні більш великі дослідження за участю великих когорт.

Ти ще не підписаний на наш Telegram? Швиденько тисни!

0
Коментарі
0
0
Смішно
0
Цікаво
0
Сумно
0
Треш

Блоги медицини