Найпоширеніші діагнози українців

Найпоширеніші діагнози українців

В Україні 34 млн пацієнтів, зареєстровані у системі медичного провайдера Helsi. Один українець, який хоча б раз звертався до лікаря у 2022 році, в середньому побував у нього більше 5 разів. Найбільш поширений діагноз – це загальний медичний огляд, а найменше українців турбували недостатня підтримка родини, неадекватна турбота з боку батьків, загроза втратити роботу та решта. Порівняно з 2021 роком, тривожні та депресивні розлади українців зросли у 5 разів за кількістю отриманих послуг, кожен такий пацієнт в середньому побував більш як на 3-х прийомах у лікаря.

Більше про те, яким був стан системи охорони здоров’я у 2022 році, найпоширеніші проблеми пацієнтів та топ поставлених діагнозів – у матеріалі Helsi та MedOboz.

У медичній інформаційній системі Helsi розповіли про статистику споживання медпослуг у 2022 році. Загалом в Україні за 2022 рік 10 млн пацієнтів отримали медичні послуги, серед них 4,4 млн пацієнтів зареєстровані у системі Helsi. Компанія займає 40% медичного ринку України, а всього в державі 32 провайдери. Вони працюють з більш як 2,5 тис. закладів державної та 5 тис. приватної форми власності. Агреговані дані Helsi щодо державних, комунальних і приватних медзакладів можуть вважатися індикаторами для висновків про всіх пацієнтів в Україні. Незалежно від конкретної медичної інформаційної системи, дані є універсальними, і відрізняються здебільшого за кількісними показниками у кожного провайдера.

Сімейні лікарі: кількісно перемагає Дніпро

Щодо декларацій із сімейними лікарями, за 2018-2023 роки рекордсменом є Дніпропетровська область. За весь час тут зареєстровано 2,76 млн декларацій – дані апроксимовані від електронної системи охорони здоров’я України (ЕСОЗ). У м. Києві за 6 років укладено 2,46 млн декларацій (в області – 1,76 млн). На третьому місці Львівська область із 2,3 млн декларацій. Отже, кількість зареєстрованих пацієнтів приблизно рівномірно розподілена між Сходом, Заходом та Центральною Україною. У Луганській області укладено найменше декларацій від моменту їх запуску – лише 386,9 тис.

32,43 млн мають укладену декларацію з сімейним лікарем, і більш як 1,5 млн просто зареєстровані в ЕСОЗ. Через систему Helsi за весь час зареєстровано 17 млн декларацій.

Кожен пацієнт отримує по 1 послузі на місяць: середня статистика

У 2022 році понад 4,36 млн пацієнтів із системи Helsi побували у лікарів на прийомах та отримали медичні послуги. Загалом надано 92,7 млн послуг та проведено 22,4 млн лікарських прийомів. Тобто, у середньому впродовж року кожен пацієнт, що звертався до лікаря, більше ніж 5 разів побував на прийомах і отримав понад 21 медичну послугу!

Порівняймо ситуацією з Європою: коли неможливо швидко знайти лікаря, записатися на прийом чи отримати направлення. Подекуди на це потрібно чекати місяцями. Статистика України свідчить про протилежне: фактично, українці отримують більш як 1 медпослугу на місяць. Звісно, можуть і більше – за потреби.

Топ-5 діагнозів 2022 року

Найбільша кількість пацієнтів минулого року зверталася за загальним медичним оглядом – у системі Helsi 410,24 тис. українців отримали такий діагноз (9,3% від усіх пацієнтів). Така статистика є універсальною і для всіх інших медичних провайдерів, відрізняється лише за кількісними даними.

Цікаво, що у 2021 році через COVID-19 українців більше турбувала імунізація проти вірусної хвороби: понад 1 млн пацієнтів отримали такий діагноз, тому у той рік імунізація опинилася на 1-му місці за діагнозами. У 2022 році цей діагноз стоїть на другому місці (301 тис. пацієнтів), а на третьому – загальне гінекологічне обстеження (238 тис.). Четверте місце посідає чергове обстеження здоров’я дитини (150 тис. пацієнтів).

Топ-5 діагнозів закриває гіпертонічна хвороба серця – більше 130 тис. українців побували на прийомі у лікаря та отримали такий діагноз.

2022 проти 2021: тривожні та депресивні розлади зросли у 5 разів

Очевидно, що вторгення росії в Україну значно вплинуло на психічний стан багатьох. Раннє виявлення та вчасне лікування таких пацієнтів збереже їх особистісну та професійну цілісність. А також значно знизить фінансове навантаження на систему охорони здоров’я країни.

За статистикою, будь-яке звернення до психіатра має декілька рівнів діагностики. Зазвичай на першому візиті акцентують на симптомах, за якими можна встановити інтенсивність подальшого розвитку хвороби та запобігти ускладненням. Найпростішим діагнозом є тривожний та депресивний розлад. За відсутності адекватного лікування, захворювання прогресують і можуть спричинити серйозніші порушення психічного здоров’я.

У 2021 році півтори тисячі пацієнтів отримали діагноз із депресивним розладом, і 17 тис. послуг для лікування. 2022 рік показав інше: 5 тис. пацієнтів і 91 тис. послуг. Тобто, за один рік повномасштабної війни у 5 разів зросла кількість отриманих послуг для лікування розладів психічного здоров’я. За 2022 рік кожен пацієнт, який хоча б раз звернувся до психіатра, – отримав більш як 17 послуг і в середньому побував більш як на 3-х прийомах.

За словами Катерини Назарової, лікарки-психіатрині та медичного директора Хмельницького обласного медичного центру психічного здоров’я, протягом 2022 року до неї первинно звернулися понад 500 пацієнтів, у яких виявили порушення тривожно-депресивного спектра. Найпоширенішими скаргами є відчуття занепокоєння, зниження настрою, швидка втома, зниження апетиту, сповільнення мисленнєвих реакцій та погіршення пам’яті, а також плаксивість. "Загальне лікування, яке я рекомендую – це психокорекційні та психотерапевтичні втручання, антидепресанти та анксіолітики", – каже вона.

Прийшовши до лікаря, перше, що отримує пацієнт – це виписування ліків

Послуги ACHI – це дії, які проводяться з пацієнтами на прийомі, від фармакотерапії до консультації у дієтолога. У 2022 році топ в отриманих послугах ACHI посідає саме виписування ліків – лише у системі Helsi видно, що 1,67 млн пацієнтів отримали таке лікування на прийомі. Водночас у 2021 році на першому місці була консультація у акушер-гінеколога.

Трохи менше у 2022 році лікарі оцінювали підтримання здоров’я чи одужання пацієнта – під це підпадає майже 1,2 млн українців.

Громадяни досі потребують коучингу щодо підтримки свого здоров’я – 1 млн осіб отримав таку послугу, а лікарі провели понад 2 млн прийомів. Тобто, кожен пацієнт, який користувався такими послугами – в середньому двічі за рік побував на прийомі.

За словами виконавчого директора Helsi Євгена Донця, українці, як і весь світ, потребують формування здорових звичок і культури профілактики захворювань. Це стосується і правильного харчування, і сну, і навіть вакцинацій. "Більшість дорослого населення України вже пропустило багато необхідних вакцинацій або ревакцинацій, оскільки просто не ведуть їх облік. Саме тому у 2023 році ми запустимо сервіс, який формуватиме календар щеплень для українців", – каже Донець.

Медичними послугами без електронного направлення скористалося більш як 3 млн пацієнтів, решта ж отримували консультації лікарів саме з е-направленням. У розрізі цього, найбільше пацієнти консультувалися у невролога – це майже 600 тис. осіб, тобто 13% від усіх пацієнтів у системі Helsi. Трохи рідше зверталися до офтальмолога, ще рідше – до ЛОРа, хірурга та травматолога.

Понад 5 тис лікарів в Україні вже виписують е-рецепти на антибіотики

Рухаючись у бік діджиталізації медичної системи та уникнення шкідливого самолікування пацієнтів, з 1 серпня 2022 року запущений електронний рецепт на антибіотики. Багато медичних закладів вже підключені до ЕСОЗ, і лише у Helsi за 2022 рік виписано понад 191 тис. таких рецептів для 164 тис. пацієнтів. Станом на лютий 2023 року майже 5,5 тис. лікарів в Україні виписують е-рецепти на антибіотики.

Найбільше у 2022 році лікарі виписували е-рецепти на такі діючі речовини:

За останньою інформацією від МОЗ, станом на початок лютого цього року в електронній системі охорони здоровʼя зареєстровано близько 550 тис. е-рецептів на антибіотики, і ще понад 11 тис. рецептів на наркотичні (психотропні) лікарські засоби. Навесні 2023 року Міністерство планує впровадити е-рецепт на всі рецептурні ліки.