Національні особливості надання швидкої медичної допомоги

Національні особливості надання швидкої медичної допомоги

Невідкладна допомога – одна з важливих складових системи охорони здоров'я будь-якої країни. Ефективність багатьох перевірених медико-санітарних заходів при гострих захворюваннях і травмах обернено пропорційна швидкості реагування, тому якість допомоги визначається її своєчасністю. Другим важливим фактором є доступність – вартість виклику бригади швидкої допомоги, що залежить від ролі держави в забезпеченні медичного обслуговування населення.

Україна

  • Вартість виклику швидкої допомоги – безкоштовно.

Для звернення можна використовувати єдині телефонні номери екстреної медичної допомоги 103 або 112. Час приїзду – 10 хвилин у критичних і 20 хвилин в екстрених випадках. При критичних викликах допускається перевищення зазначеного нормативу, але не більше ніж у 25% випадків, при екстрених – не більше ніж в 15%. Критерії розподілу звернень залежно від стану пацієнта визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 № 1271 "Про норматив прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події".

Відео дня

Критичним є звернення про хворих / постраждалих, які перебувають в загрозливих для життя станах (відсутність або неефективне дихання, ознаки масивної крововтрати), коли необхідні реанімаційні заходи.

До екстрених звернень відносять стани, які несуть загрозу життю і здоров'ю і можуть призвести до різкого погіршення стану в разі несвоєчасного надання екстреної медичної допомоги. Вони супроводжуються ознаками кровотечі, гострого коронарного синдрому, гострого мозкового інсульту, порушенням свідомості, розладами дихання та ін.

Критичні та екстрені стани можуть бути викликані різними причинами – травмами різної етіології, інтоксикацією та отруєнням, гострими та хронічними захворюваннями.

У неекстренних і непрофільних випадках потрібно звертатися до лікаря, який надає первинну медичну допомогу, з яким укладено відповідний договір, або до найближчого відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги.

Право на безкоштовну, доступну, своєчасну та якісну екстрену медичну допомогу має кожен громадянин України. Іноземці та особи без громадянства забезпечуються екстреною медичною допомогою відповідно до "Порядку надання медичної допомоги іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають або тимчасово перебувають на території України".

Великобританія

  • Вартість виклику швидкої допомоги – безкоштовно на всій території країни, за законом невідкладна допомога повинна бути надана будь-кому, хто її потребує, незалежно від імміграційного статусу.

У Великобританії система охорони здоров'я повністю націоналізована, і користуватися послугами NHS можуть всі жителі країни, для чого використовується єдиний номер 999. Викликати швидку допомогу рекомендується тільки в разі загрозливих для життя станів – втрата свідомості, важкі алергічні реакції, незрозумілі напади, сильна кровотеча, інсульт, серцевий напад, болі в грудях, великі опіки.

За номером 111 звертаються в неекстренних і некритичних випадках за консультацією, також можна звернутися в приймальне відділення лікарні.

Через збільшення кількості звернень до служби екстреної допомоги з приводу COVID-19 робота національної служби значно ускладнилася і сповільнилася, і навесні цього року був зафіксований антирекорд – бригада швидкої допомоги їхала на виклик довше однієї години.

США

  • Вартість виклику швидкої допомоги – від 400 до 1200 доларів, в залежності від штату і округу. Ціна транспортування на вертольоті або літаку швидкої допомоги може досягати 40 000 доларів.

США є єдиною розвиненою країною світу з моделлю приватного страхування, таким чином держава вільний доступ до медичних послуг своїм громадянам не гарантує. Страховка надається роботодавцем або купується своїм коштом. Винятком є ​​люди старше 65 років і незаможні, які можуть претендувати на певні види медичних послуг у рамках державних програм.

Тому приблизно 25% американців навіть в разі серйозної хвороби не звертаються до лікарів, а замість машини швидкої допомоги вважають за краще використовувати Uber або Lyft.

Німеччина

  • Вартість виклику швидкої допомоги – від 100 (швидка) до 300 (реанімобіль) євро на годину, виїзд лікаря обходиться приблизно у 200 євро. Ціна 1 хвилини рятувального гелікоптера – 40-60 євро. Пацієнт оплачує тільки збір в розмірі максимум 10 євро, всі інші витрати компенсує медична страхова компанія (крім помилкових викликів, медичної допомоги при алкогольних і наркотичних отруєннях).

Середній час приїзду швидкої – 8,5 хвилин. Зазвичай на виклик приїжджає санітар медичної швидкої допомоги. При сумнівах в діагнозі він викликає чергового лікаря, середній час його очікування після дзвінка – 10-15 хвилин.

Якщо виклик надходить з місця автокатастрофи або пожежі, а також при серйозних проблемах із диханням, сильних болях, підозрі на інфаркт, інсульт, отруєння, черговий, що приймає телефонний дзвінок, відправляє лікаря відразу з бригадою.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки